05 Ekim 2001 21:00

Türkiye NATO fanatiği

NATO zirvesinde konuşan Cem, 11 Eylül'deki saldırıların ardından yeni bir dönem açıldığını söyleyerek, NATO'nun genişlemesinin ertelenmeden sürdürülmesini istedi.

Paylaş
Türkiye NATO fanatiğiTürkiye Dışişleri Bakanı İsmail Cem, NATO'nun genişlemesinin "acil ve ertelenemez" olduğunu savundu.NATO Adayı Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da başladı. NATO üyeliğine aday Bulgaristan, Letonya, Slovenya, Estonya, Arnavutluk, Slovakya, Litvanya, Makedonya, Hırvatistan ve Romanya devlet başkanlarının katıldığı toplantının açılışı, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Petar Stoyanov tarafından yapıldı.Açılıştan sonra ilk konuşmayı yapan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, NATO'nun yayılması çağrısı yaptı. Mücadele edilecek tehlikeleri de, "etnik ve ırkçı milliyetçilik ile terörizm" olarak işaret eden Cem, şu sözlerle de Avrupa ülkelerini üstü kapalı olarak eleştirdi: "Terörizm her yerde karşımıza çıkabilir. Örneğin Batı Avrupa'da planlanan bir terör eylemi, Asya, Afrika veya Ortadoğu'da, hatta yine Avrupa'da gerçekleştirilebilir."İsmail Cem, konuşmasında, 11 Eylül'deki saldırıların NATO'nun genişlemesini daha acil ve ertelenemez hale getirdiğini savundu.

Robertson daha sönüktüNATO Genel Sekreteri George Robertson'un konuşması dahi, Cem'inkinden daha ihtiyatlıydı. Dünyanın hâlâ 11 Eylül'de yaşanan olayları çözmeye ve yorumlamaya çalıştığını belirten Robertson, "Çünkü, 11 Eylül'deki facia daha önceki bütün fikirlerimizi ve hayallerimizi yıktı" dedi. "Teröristlerin örgütlenmeleri ve finans kaynakları konusunda güvenilir bilgiler toplanması gerektiğini" kaydeden Robertson, istikrarsızlık ve baskı ortamının terörizm için en uygun ortam olduğunu belirtti. Robertson ayrıca, yapılan terörist saldırılar sonrasında, NATO'nun planlandığı gibi ama daha dikkatli olarak genişleme politikasını sürdüreceğini söyledi. NATO Genel Sekreteri, "Çok etnikli devletleri destekleyip istikrarlı hale getirmeliyiz" sözleriyle, genişleme politikasında "ülkelerdeki etnik ayrılık sorunlarının" önemli bir rol oynayacağına işaret etmiş oldu.Zirveden ortak bildiriZirvenin ardından, katılan ülkelerin devlet başkanları, ortak bir bildiri yayınladı. Bildiride, Avrupa Birliği (AB) adaylarının, AB ve NATO'ya tam üyelik istekleri, bir kez daha dile getirildi.ABD'deki saldırıların "Aslında tüm dünyaya karşı bir tehdit olarak kabul edilmesi gerektiği"nin öne sürüldüğü bildiride, "Bizler de ABD güvenliğinin bir parçası olduğumuzu göstermek zorundayız. Çünkü hepimize saldırılmıştır" denildi.Bildiride, aday ülkelerin "terörizme karşı mücadeleye sonuna kadar destek verme" kararı aldıkları ifade edilerek, 11 Eylül saldırılarının, NATO'nun önemini bir kat daha artırdığı ve Avrupa ile ABD arasında işbirliğinin daha fazla genişletilmesi gerektiğini ortaya koyduğu iddia edildi.

ABD yörüngesindeNATO Adayı Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi'nde gündem, aday ülkelerin NATO'ya entegrasyonları ve "uluslararası terörizme karşı mücadelede" işbirliği olanaklarıydı. Kuruluşun Avrupalı üyeleri, bir süredir Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği aracılığıyla, ABD ağırlığı altındaki NATO'yu tek seçenek olmaktan çıkarmaya uğraşıyor. Bunun önündeki en büyük engellerden biri ise Türkiye'nin muhalefeti. Rusya da, geçen hafta içinde, NATO'nun genişlemesini kendisine tehdit olarak algılayacağı açıklamasını tekrarlamıştı. Bu durumda Türkiye, ABD ağırlığındaki NATO'nun genişlemesi ve yeni roller üstlenmesinde en ısrarcı ülkelerden biri.
ÖNCEKİ HABER

Sular durulmuyor

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa