05 Ekim 2001 21:00

Derviş fiyat biçti

Devlet Bakanı Kemal Derviş, Türkiye'yi yeni bir felakete doğru sürüklüyor.

Paylaş
Derviş fiyat biçtiDevlet Bakanı Kemal Derviş, Türkiye'yi yeni bir felakete doğru sürüklüyor. Amerika'da yaptığı görüşmelerde Türkiye'nin mevcut politikaları uygulamaya devam etmesinin yanında ABD saldırılarına da destek vermesi karşılığında borç bulunabileceğini ima eden Derviş, adeta IMF masasında Türkiye'nin stratejik konumunu pazarlıyor. Türkiye, bugün yapılacak G-7 toplantısının önemli gündem maddeleri arasında bulunuyor. Devlet Bakanı Kemal Derviş, Washington'da yaptığı basın toplantısında, görüşmelerinde yeni şartlar altında programın başarıya ulaşması için dış finansman ayağının da tamamlanması gerektiğini anlattığını belirtti. Derviş ayrıca Türkiye'nin stratejik konumunun önemine değinerek, bunun dış borç bulmada bir pazarlık konusu olduğunun işaretini verdi.

Taktir toplamış!Türkiye'nin IMF programını uygulamada gösterdiği kararlılığın IMF ve diğer finans kuruluşları tarafından takdir edildiğini anlatan Derviş, "Kendi aralarında yarın (bugün) tartışacaklar, hızla karar verecekler, önümüzdeki hafta içinde sanırım son kararlar verilecektir" diye konuştu.Derviş, Washington'da yarın, G-7 ülkeleri zirvesinin toplanacağını hatırlatarak, Alman yetkililerle de temasa geçildiğini ve bu toplantıda Türkiye'nin de konu olacağını vurguladı. G-7'nin Türkiye için bir paket üzerinde çalışıp çalışmadığı sorusuna karşılık Derviş, daha fazla bilgi vermek istemediğini, konuşması halinde bunun ters tepebileceğini kaydetti.Tamamen özel kaynaklardan gelecek dış borçların yeterli olmayacağını anlatan Derviş, bir Amerikan yardımının gerekli olabileceğini ima etti. Programda olmamasına karşılık, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile de görüşeceğini söyleyen Derviş, "Bu görüşmede özlü olarak durumu anlatacağım. Türkiye'nin siyasi kararlılığını anlatacağım. Ancak iyi ilişkiler içinde yürüttüğümüz çalışmaların muhatabı, Amerikan Hazine Bakanı O'Neill'dir" dedi.Bir gazetecinin, IMF'nin Türkiye'ye ek kaynakta isteksiz olduğu ancak Amerikan yönetiminin, özellikle 11 Eylül terör olaylarından sonra Türkiye'nin stratejik önemi yüzünden dış finansman sağlanmasına destek verdiği yönündeki sorusu üzerine Derviş, "Bizim çizgimiz çok açık. Türkiye, terörle mücadeleye katılıyor. Hem kendi çıkarı içindir, hem de NATO üyesidir. Bu terörizme karşı katkımızı pazarlık konusu yapmıyoruz ve yapmayacağız" diye konuştu.

Kredi dili ertelendiDiğer yandan Derviş'in basın toplantısı düzenlediği saatlerde IMF'nin Türkiye'ye vereceği 3 milyar dolarlık 4. kredi diliminin ertelendiği açıklandı. Ertelemenin nedeni olarak da 10. gözden geçirme programının tamamlanmaması gösterildi. Türkiye bu süre içerisinde IMF'ye bir ek niyet mektubu daha sunacak. Mektubun ardından kredi diliminin serbest bırakılabileceği belirtiliyor.
ÖNCEKİ HABER

Satışa karşı eylem

SONRAKİ HABER

TBMM’den patrona kıyak, çiftçiye yüksek faizli borç yapılandırma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa