04 Ekim 2001 21:00

Ambarlar'da uyuşmazlık

Ambarlar'da TÜMTİS Sendikası ile patronlar arasında süren toplusözleşme görüşmeleri, patronun kazanılmış hakları gasp etmek istemesi üzerine uyuşmazlıkla son buldu.

Paylaş
Ambarlar'da uyuşmazlıkMuzaffer ÖzkurtTopkapı Ambarlar'da TÜMTİS Sendikası ile Nakliyeciler Sendikası (NAK-İŞ) arasında Mayıs ayından bu yana süren toplusözleşme görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlandı. Ücret görüşmelerine başlanmayan toplusözleşme görüşmelerini uyuşmazlığa götüren işçilerin kazanılmış haklarını temsil eden idari maddeler oldu. Patronlar, sözleşme masasında kriz bahanesi ile işçilerin yıllardır verdiği mücadele sonucu elde ettiği hakları gasp etmek istiyor. Sendika yöneticileri ve işçiler ise bu haklardan taviz vermemekte kararlı.

Kazanılmış haklar1 Mayıs 2001 tarihinden beri süren görüşmelerde patronların kaldırılmasını dayattığı maddelerden birisi "iş durdurma" ile ilgili. Şimdiye kadar yapılan toplusözleşmelerde, ücretlerin ve avansların zamanında ödenmemesi, işçilerin ücretlerinden kesilen sendika aidatlarının ve dayanışma aidatlarının sendikaya zamanında iletilmemesi halinde işçiler iş durdurabiliyorlardı. Patronların kaldırtmak istedikleri bir diğer madde ise "Hastalık halinde akdin devamı" maddesi. Bu maddeye göre hastalık sebebiyle 18 aya kadar hiçbir işçinin iş akdi fesh edilemiyor ve bu süre içinde işçinin ücret ve tüm sosyal hakları ödeniyor. 18 ay sonunda işçi halen çalışamayacak durumda ise patron işçinin tüm haklarını peşin ödeyerek iş akdini fesh edebiliyor.

Patronlar rahatsızİşverenlerin bir başka isteği ise esnek çalışmanın hayata geçmesi. Şu anda bir işçinin Cumartesi günü çalışması halinde işçilere ek ücret ödeniyor. Ancak patronlar getirdikleri öneriyle işçilere Cumartesi çalışma karşılığı hafta içi bir gün izin yaptırmak istiyor. Patronun akrabalarını işe alarak örgütlülüğü dağıtma girişimine karşı koyulan alınacak işçinin sendika tarafından belirlenmesi maddesi de patronları rahatsız ediyor. Gasp edilmek istenen bir başka madde ise kıdem tazminatı maddesi. Patronlar Bursa çalışanları için 50, diğer bölgelerdeki çalışanlar için 40 gün olan kıdem tazminatı süresini 30 güne indirmek istiyor.

Sendika kararlıKonuyla ilgili olarak görüştüğümüz TÜMTİS Genel Mali Sekreteri Ramazan Ataş, bu maddelerden kesinlikle taviz vermeyeceklerini söyledi. Sözleşmelerinde yer alan idari maddelerin hiçbir sendikanın sözleşmesinde bulunmadığını belirten Ataş, "Biz bu maddeleri masada değil, mücadelelerle ve direnişlerle kazandık. Kazanılmış haklarımızın devam etmesini istiyoruz ve bunu yapacak güçteyiz" dedi.

Kriz bahanesiPatronların bu maddelere yönelik isteklerinin bu yıl gündeme getirildiğine dikkat çeken Ataş, bunun nedenini şöyle açıkladı: "Kemal Derviş'in ortaya koyduğu ulusal program etrafında ayrı görüşten siyasi partiler bütün oldular. Bu IMF'nin isteklerini içeren bir programdı. Bu programı şimdi bize kabul ettirmek istiyorlar."Bu maddeleri gündeme getiren patronların gerekçe olarak krizi gösterdiklerini söyleyen Ataş, "Biz de onlara sorduk 'Krizle idari maddelerin ne ilgisi var? Kriz idari maddelerle mi çözülecek?' Kriz sadece bahane" diye konuştu. Krizin patronları bu yıl etkilediğine dikkat çeken Ataş, alınlarının teriyle geçinmeye çalışan işçilerin yıllardır bu krizle yaşadıklarını kaydetti. Ataş, kazanılmış haklarından kesinlikle vazgeçmeyeceklerini ve ne gerekiyorsa yapacaklarını sözlerine ekledi.
ÖNCEKİ HABER

TEKEL'de yaralayan anlaşma

SONRAKİ HABER

Melih Gökçek, Mehmet Özhaseki için attığı destek mesajını sildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa