Bu para neye yeter?

Aylardır bekledikleri destekleme primini almak için bekleyen Urfalı çiftçiler banka önünde uzun kuyruklar oluşturdular.

Bu para neye yeter?Arif ToprakUrfalı üreticiler aylardır bekledikleri destekleme primlerini dünden itibaren almaya başladılar. Desteklemenin ödeneceğini duyan Urfalı üreticilerin bir kısmı geceyi Ziraat Bankası Merkez Şubesi'nin önünde geçirdiler. Üreticinin durumunu geceden oluşturdukları uzun kuyruklarla gözler önüne seren Urfalı üreticiler, "Kaybedecek, bekleyecek bir dakikamız bile yok. Perişan olmuşuz" dediler. Banka önünde bekleyerek uzun kuyruk oluşturan üreticiler, banka yetkililerinin merkez şubenin dışında da ödemelerin yapıldığı, merkez şube önüne yığılmalarına gerek olmadığı yönündeki uyarılarına rağmen kuyruktan çıkmayı göze alamadılar. Üreticiler banka yetkililerine, "Bu parayı alabilmek için çok bekledik, bugün de bekleriz" cevabını verdiler. Yemeklerini kuyrukta yiyen üreticeler arasında, namazlarını dahi kuyrukta kılanlar oldu.

Banka kesinti yapıyorDestekleme primini alan üreticiler, bankanın kendilerinden 15 milyon ile 50 milyon arasında değişen rakamlarda kesinti yaptığını ve kendilerine bu kesintilerin neden yapıldığına dair herhangi bir açıklama yapılmadığını belirttiler. Destekmeyi almayı başarabilen Vedat Altun, "Aldığım paranın büyük bir kısmını borca, takside yatıracağım. Şayet geriye kalan para olursa, çocuklara önlük, defter, kalem alacağım. 7 çocuğum var. Hepsine alamam tabi. Ama Osman ve Veysel okulda başarılı olan çocuklarım. Onlara kesinlikle okul ihtiyaçlarını almayı düşünüyorum. Onları okutmayı düşünüyorum. Geriye kalanlar benimle tarlada pamuk toplayacak" diyerek üreticinin içinde bulunduğu durumu aktardı. Uzun zamandan beri borçları yüzünden kimsenin yüzüne bakamadığını söyleyen Selman Kayalı, gidip borçlarını ödediğinde cebinde para kalmayacağını belirtti. Salçalık biber kurutamadıkları, odun alamadıkları bir ortamda kışı nasıl geçiriceklerini kara kara düşündüklerini ifade eden Kayalı, pamuktan alacak parayla idare edip edemeyeceklerini belli olmadığını vurguladı.

Parayı almadan gelmeSabahın döndünden itibaren bankanın önünde bekleyen üretici Abdurrahman Demirci, eşinin kendisine parayı almadan gelmemesi için tembihte bulunduğunu, bu nedenle sıra gelmemesi halinde yine banka önünde sabahlayacağını çünkü evde herkesin bu parayı beklediğini belirtti.
www.evrensel.net