02 Ekim 2001 21:00

'İşimizi istiyoruz, gitmiyoruz'

İzmir TEKEL Yeni Bakım İşletmesi'nde çalışan 240 kadın işçi, yeniden işbaşı yapıncaya kadar işyerini terk etmeme eylemine başladılar.

Paylaş
'İşimizi istiyoruz, gitmiyoruz'Özer AkdemirHükümetin TEKEL'e bağlı Yaprak Tütün atölyelerini kapatarak, geçici işçi statüsünde çalışan 3000 işçiyi işten atma kararına karşı tepkiler sürerken, İzmir TEKEL Yenibakım İşletmesi işçilerinin önceki gün başlattığı işyerini terk etmeme eylemi devam ediyor. İşçilerin geçtiğimiz cuma günü yaptıkları işyerini terk etmeme eylemi, TEKEL Merkez Müdürü Hüseyin Koç'un pazartesi günü işbaşı yapılacağı sözü üzerine aynı gün bitirilmişti. Ancak pazartesi işyerine gelen 240 kadın işçi işbaşı yaptırılmadı. Bunun üzerine işyerini terk etmeme eylemine başlayan kadın işçilere, işletmede çalışan yaklaşık 200 erkek işçi de destek vermeye başladı. İşçileri, TEKEL Balatçık İşletmesi'nden servislerle gelen işçiler de alkışlar ve sloganlarla desteklediler. İşçiler dün akşam da fabrika önünde eylem yaparak bir kez daha seslerini duyurmaya çalıştı. Eylemde, "Yenibakım işçisi yalnız değildir", "Tütün yasasına hayır", "IMF nerede yoksulluk orada" sloganları atıldı.

Sendikacılar nerede?Eyleme işletmede örgütlü Tek Gıda-İş İzmir 2 No'lu Şube yöneticilerinin hiçbiri katılmıyor. Sendikanın bu tavrını protesto eden işçiler, şube yöneticilerinin özellikle kadın işçilerden çekindiğini belirterek, şube seçimlerinin hep kadın işçilerin tatilde olduğu dönemde yapıldığını ifade ettiler. İşyerini terk etmeme eylemine başlayan 240 kadın işçi, kendi aralarında 25 kişilik eylem komitesi oluşturdu. Eyleme Balatçık'tan gelerek destek veren İsmail Törezi, TEKEL'de işçi açığı olduğunu, ancak 1983'ten bu yana kadro verilmediğini söyledi. Atılacak işçilerin iş akitleri askıya alındığı için yasal olarak işsiz görünmediklerini, bu nedenle de işsizlik sigortasından yararlanamayacaklarını söyleyen Törezi, "Yeni sigortalı bir arkadaşın her yıl 5 ay çalıştığını düşünecek olursak senede 150 gün sigortaları olacak. Bunlar 5000 işgününü kaç senede dolduracak?" diye soruyor. Yine arkadaşlarına destek için Balatçık'tan gelen bir kadın işçi, verilen sözlerin tutulmamasına alıştıklarını söylerken, bu durumun artık böyle gidemeyeceğini, değiştirmek zorunda olduklarını dile getiriyor. Daha önce Yeni Bakım'da iken Balatçık'a gönderilmesi nedeniyle işten atılan arkadaşlarının durumuna düşmekten "tesadüf eseri" kurtulduğunu belirten kadın işçi, "Biz üretiyoruz, biz yapıyoruz, biz çalışmak, kazanmak istiyoruz. Bunun yapılması gerekiyor artık" diyor. Bir başka kadın işçi seçimlerden önce kendilerine, "Seçilirsek İzmir'de mevsimlik işçi kalmayacak" sözünü veren Sümer Oral'ı verdiği sözü tutmaya çağırıyor. Raif isimli işçi, "Arkadaşlar işlerinin mücadelesini veriyor. Her seferinde Tek Gıda-İş yetkilileri 'şunla görüşeceğiz, bunla görüşeceğiz' diye oyaladılar. İstanbul'a gidildi, oradan da bir şey çıkmadı." Yeni Bakım İşletmesi'nde 8 yıldır çalışan Ahmet Kılıç ise "tutsak gibi işten eve evden işe gittikleri için bir şeyden haberlerinin olmadığı"nı söyleyerek, sadece TEKEL'in değil diğer işyerlerindeki işçilerin de birbirlerinden haberi olmadığını, birlikteliğin yakalanamadığını dile getiriyor. "Kime dokunuyorsa o bağırıyor, başka bir şey yok" diyen Kılıç, bu durumun bir an önce aşılmasını ve tüm işçilerin ortak tavır göstermesi gerektiğini söylüyor.
ÖNCEKİ HABER

TEKEL'de son uyarı

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa