02 Ekim 2001 21:00

Nâzım işçilerin yoldaşıdır

Nâzım Hikmet'in 100. doğum yılı olan 2002'nin "Nâzım Hikmet Yılı" olarak kutlanması için halktan yana aydın ve sanatçılar da harekete geçti.

Paylaş
Nâzım işçilerin yoldaşıdırNâzım Hikmet'in 100. doğum yılı olan 2002 yılında düzenlenecek "Nâzım Hikmet 100 Yaşında" etkinlikleri kapsamında yapılması planlanan etkinlikler, çok sayıda şair, yazar, aydın ve sanatçının katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. 2002 yılını "Nâzım Hikmet Yılı" olarak kutlama düşüncesinin, geniş çevreler ve UNESCO tarafından gündeme alındığının hatırlatıldığı toplantıda, Türkiyeli aydın ve sanatçıların neden böyle bir etkinlik düzenleme ihtiyacı hissettiklerinin cevabı verildi.

Nâzım'a yakışır tavır...39 yazar, şair, sanatçı ve aydının içinde yer aldığı "Nâzım Hikmet 100. Yıl Etkinlikleri Girişim Kurulu" tarafından düzenlenen toplantı, dün saat 11.00'de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Lokali'nde yapıldı. EMEP İstanbul İl Başkanı Memet Kılınçaslan ile EMEP GYK Üyeleri Mustafa Yalçıner ve Cevriye Aydın'ın da katıldığı toplantı, Şükran Kurdakul'un açış konuşmasıyla başladı. Girişim Kurulu'nun basın açıklaması ise Yazar Adnan Özyalçıner tarafından okundu.Özyalçıner, Nâzım'ın yurt ve dünya çapında hak ettiği biçimde anılmasının, milyarlarca emekçi ve emekten yana olan insan açısından büyük önem taşıdığını söyledi. "Anmaların emperyalist küreselleşme saldırısının gizli açık oyunlarıyla yürütülmeye çalışılması karşısında, bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm için umut besleyen insanların da Nâzım'a yaraşır bir tavır sergilemeleri gerekmektedir" diyen Özyalçıner, egemen güçler tarafından uzunca bir süredir düzene uygun bir Nâzım Hikmet portresi çizilmeye çalışıldığına dikkat çekti.

İşçilerin yoldaşıydıNâzım Hikmet'in, işçi ve emekçilerin kapitalizme karşı yürüttüğü mücadele bayrağını taşıyan ve bütün ömrünce bu ilkeler uğruna savaşan bir sanatçı olduğunun unutturulmaya çalışıldığını söyleyen Özyalçıner, "Önemle bilinmesi gerekir ki, Nâzım Hikmet işçilerin yoldaşıydı, kapitalizmin ideolojisi ve politikasıyla uzlaşmaya asla yanaşmadı. Çağdaş bir hümanistti. Sanatının evrenselliğini de bu öğeler belirliyor" dedi. Girişim Kurulu'nun etkinlikler için çalışmalara başladığı bilgisini veren Özyalçıner, Nâzım Hikmet'in yaşam boyunca inandığı ve mücadele ettiği düşünceler doğrultusunda Nâzım bilincini yaşatan herkesle olanaklarını birleştirmek istediklerini anlattı.Özyalçıner'in ardından Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Cengiz Bektaş söz aldı. Nâzım Hikmet'ten ve onu bugünlere taşıyan değerlerinden bahseden Bektaş, "Nâzım'ı yalnızca şair, yazar olarak değil, öz ile biçimi doğru oturtan bir mimar, neyi nasıl anlatacağını bilen bir sinemacı olarak da anmak zorundayız. Onun her zaman yanında olduğu emekçi sınıfı açısından ödevlerimizi bilmeliyiz" değerlendirmesinde bulundu.

Planlanan etkinliklerGirişim Kurulu'nun önümüzdeki yıl yapmayı tasarladığı etkinlikler genel hatlarıyla görüşüldü. İlgililerin katkılarına açık olan etkinlikler kapsamında birçok ilde, Nâzım'ı genç kuşaklarla tanıştırmak için şenlikler yapılması planlandı. Etkinlikler kapsamında, "Nâzım Tanıkları" adıyla Nâzım Hikmet'in çağdaşı, mücadele arkadaşları, yakınları ve dostlarıyla sözlü tarih çalışması yapılması amaçlandı ve bunun için de çalışmalara başlandı. Nâzım Hikmet'in sanatının çeşitli yönlerini, yaşadığı dönemin toplumsal olayları içinde irdeleyen bir sempozyumun gerçekleştirilmesi de tasarlanan etkinlikler arasında.Etkinlikler kapsamında, "Memleketimden İnsan Manzaralı" isimli resim ve fotoğraf sergileri açılacak, bir Nâzım Hikmet oyunu sahnelenecek, üniversitelerde Nâzım Hikmet'in sanatını konu edinmiş araştırma ve tezlerin kullanıma sürülmesi için çalışma yürütülecek ve böyle çalışmaları teşvik edecek yarışmalar düzenlenecek. Ülkenin pek çok yerinde Nâzım Hikmet anıtı yapılması konusunu da gündemine alan Girişim Kurulu, mümkün olduğunca çok sayıda ilde gerçekleştirilmesi tasarlanan etkinliklere koşut olarak kapsamlı bir Nâzım Hikmet kaynakçası hazırlamayı da tasarlıyor.
ÖNCEKİ HABER

Ekmekle oynuyorlar

SONRAKİ HABER

Lübnan'da hükümeti kurma çalışmalarında sona gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa