30 Eylül 2001 21:00

Çiftçi tarlasını satıyor

IMF politikalarıyla beli bükülen çiftçiler, tarlasını satılığa çıkarmak zorunda kaldı. Kredi faiz borçları altında ezilen çiftçiye bir darbe de TEDAŞ'tan geldi.

Paylaş
Çiftçi tarlasını satıyorArif ToprakIMF'nin hükümete verdiği direktifler çiftçiyi gün geçtikçe daha da zora sokuyor. Hükümetin gübre desteklemesini önümüzdeki yıllarda kaldırmayı planlaması, kredi veren banka ve tefecilerin faiz oranını yüksek tutması, benzine, mazota, gübreye, elektriğe ve suya sürekli yapılan zamlar çiftçinin tarlasını satılığa çıkarmasına neden oluyor.

Satılık tarlaEmlakçılarda son zamanlarda sık sık karşılaşılan "satılık tarla" ilanları da bunu doğrular nitelikte. Tarlasını satmak isteyen M. Sait Demirbilek tarlasını satmasının nedenini şöyle açıkladı: "Yaşım 50 oldu. Yaklaşık 40 yıldır çiftçilik yapıyorum. Dedelerimiz, babalarımız bize yıllarca 'GAP gelecek, topraklarımız değer kazanacak. Bolluk bereket olacak' diyorlardı. GAP geldi, beraberinde birçok sorunu da getirdi. Her kurulan hükümet verdiği vaatlerin aksini yaparak çiftçiyi daha da ezdi. Benzine, mazota, gübreye durmadan zam yapıldı. Kemal Derviş geldi, daha çok zam oldu. Son yıllarda kazandığım parayı borç ve faize yatırıyorum. Şimdi bırakın tarla sulamayı, içecek su dahi bulamıyoruz. Irgatlara para ödeyemiyoruz. Gübreyi, mazotu faizle, dolarla veriyor tefeciler. Para yok, mecburen alıyoruz. Şimdi bize ödeyecekleri destekle borçları, faizleri ödeyeceğiz. Yine elde avuçta bir şey kalmayacak. Boşuna kürek sallıyoruz."

Satsam da ödeyememUrfa'da sulama birliklerinin TEDAŞ'a olan borcunu ödememesinden dolayı TEDAŞ yetkilileri çiftçinin elektrik ve suyunu kesiyor. Bu durumu tepkiyle karşılayan çiftçiler, sulama birlikleri ve DSİ yetkililerinin gelip tarlalarını ölçtüğünü, dönüm başına düşen borçlarını hesaplayıp aldıklarını ve kimseye herhangi bir borçlarının olmadığını söyleyerek vali ve devlet yetkililerinden olaya el atmalarını istediler. Çiftçiler, "Sulama birlikleri TEDAŞ'a borçlarını ödemiyorsa, bunun cezasını niye biz çekelim, bunda bizim ne kabahatimiz var? Borç bizim olsaydı, hemen aynı gün bizi mahkemeye verirlerdi. Niye sulama birliklerini, vurgun yapanları mahkemeye vermiyorlar? Korkuyorlar mı? Herkesin gücü çiftçiye mi yetiyor?" dediler.

Irgatlar da gittiÇiftçi Mehmet Aslan, ırgatlarla birlikte kızgın güneşin alnında sabah ezanından akşama kadar çalıştıklarını, elektrik ve suyun kesilmesiyle ırgatların gitmek zorunda kaldığını belirterek "Bizler ekmeğimizin peşinde koşan insanlarız. Eğer sular 1 hafta içinde gelmezse ürünümüzün yüzde 30'u bozulacak. Bu da çok zarar edeceğiz demektir" dedi. Aslan, 21 bin dönüm arazisi için kendisine ve komşularına 1 trilyon 200 milyar lira enerji borcu geldiğini ve bunu okuyunca şok olduklarını belirterek şöyle konuştu: "Ben tarlayı da satsam, evi de satsam, kendimi de satsam bu parayı ödeyemem. Yetkililerin bize sahip çıkmasını ve bu sıkıntımıza çare bulmasını istiyorum."

Milletvekili şov yapıyorUrfalı çiftçiler, DYP Urfa Milletvekili Mehmet Yalçınkaya'nın, "Eğer Urfalı çiftçinin destekleme primleri 15 gün içinde ödenmezse Devlet Bakanı Kemal Derviş'in evinin önünde çiftçilerle birlikte oturma eylemi yapacağım" şeklindeki sözlerini de şov olarak nitelendirdiler. Yalçınkaya'ya tepki gösteren çiftçiler, "Destekleme primleri DYP'nin iktidar olduğu zamanlarda bile en son Urfa'da ödenmiştir" diyerek Yalçınkaya'nın kendini çiftçinin gözünde kahraman yapmaya çalıştığını, ancak bu yalanlara kanmayacaklarını dile getirdiler.
ÖNCEKİ HABER

'Emperyalizmi ezmek mümkündür'

SONRAKİ HABER

KESK Kocaeli Şubeler Platformu: Otoriter değil, demokratik yönetim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa