29 Eylül 2001 01:00

Cem: ABD'yle birlikteyiz!

Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Washington ziyaretiyle Türkiye'nin ABD'ye tam destek verdiğini yineledi ve "Sizinle birlikteyiz" dedi.

Paylaş
Cem: ABD'yle birlikteyizDışişleri Bakanı İsmail Cem, Washington ziyaretiyle Türkiye'nin ABD'ye tam destek verdiğini yineledi ve "Sizinle birlikteyiz" dedi. ABD Başkanı George Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ve ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ile bir araya gelen Cem, "terörizme karşı savaş" adı altında halkları tehdit eden ABD'ye, Türkiye'nin desteğini vurguladı.Cem, Beyaz Saray'da ABD Başkanı George Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice ile bir araya geldiği sırada, programda olmamasına karşılık ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney de bu görüşmeye katıldı. Görüşme sırasında, Bakan Cem'in heyetinde bulunan, Dışişleri Bakanlığı Afganistan Özel Koordinatörü Aydemir Erman, Türkiye'nin Afganistan'a bakışı, tarihi geçmiş ve insani yardım konularında ayrıntılı bir bilgi verdi.

Irak da gündemdeDışişleri Bakanı Cem'in, Rice'ın yanı sıra ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile görüşmesinde, Gürcistan konusunun gündeme getirildiği de öğrenildi. Cem-Powell görüşmesinde, Gürcistan ve Kafkasya konularının yanı sıra akıllı yaptırımlar başta olmak üzere Irak'taki genel durumun değerlendirildiği de belirtildi. Diplomatik kaynaklar, bu görüşmede Kıbrıs ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği konularının da ele alındığını kaydettiler.

'ABD doğru söyler'!Cem, bir grup Türk gazeteciye temaslarına ilişkin bilgi verdi. Cem, ABD'nin, Türkiye dahil pek çok ülkeden istekleri olduğu yönündeki değerlendirmelerle ilgili şunları söyledi: "Amerikan yönetiminin terörizme karşı uluslararası koalisyon meselesine son derece dikkatli ve her ülkenin gerçeğine saygılı yaklaştığını gördüm. Bu koalisyonda yer alacak ülkelerin kendi gerçekleri, iç dinamikleri çerçevesinde farklı katkısı olacağı ve bu katkıya kendisinin karar vereceği vurgulandı."Usame Bin Ladin'in saldırıları reddetmesine ilişkin bir soruya Cem, "Bin Ladin, kalkıp da 'ben suçluyum' diye beyanda bulunacak değil. Ancak ABD'nin güvenilir bilgileri, ciddi çalışmaları var. Biz, ABD'nin yalan söyleyeceği veya şaşırtma yapacağını zannetmiyoruz" yanıtını verdi.
ÖNCEKİ HABER

ABD'nin çobanları

SONRAKİ HABER

Polis kanunu değişikleri sonrası 393 ölüm yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa