ABD'nin çobanları

Kayısı üreticileri yaptıkları masrafı bile karşılayamaz duruma geldiklerini söylediler. Birçok üretici ağaçlarını kesmeye başladı.

ABD'nin çobanlarıVural NasuhbeyoğluKayısı başfiyatının son yıllarda giderek düşmesi, üreticilerin kayısı ağaçlarını kesmesine neden oluyor. Kayısı üreticileri büyük emek harcayıp yetiştirdikleri kayısının artık kendi masrafını bile karşılamadığını belirttiler. Malatya'nın köylerinde yaşayan kayısı üreticileri hükümetin, kredi faizlerini ödeyemez duruma gelen çiftçiyi düşünmediğini söylediler.

İnekler yediMalatya'nın en çok kayısı üreten köylerinden olan Dilek köyünden Nuri Çatal, köylünün mahvolduğunu belirterek, "Bu sene kayısıları ineklere yedirdik. Köylü mahvolmuş. Köylü olmasa şehirli de perişan olur. Şekere ve tütüne kota konmuş. 5 dönümden fazla ektirilmiyor. 5 dönümlük yere ektiğim ürün bana ne kazandıracak? Hükümet ABD'nin çobanı olmuş, ne derse onu yapıyor" diyor.

Dolara isyanDilek köyünden Hüseyin Aldemir, "Dolar Türkiye'yi bitirdi. Bu nasıl rejim, bu nasıl gidişat? İki sene önce 2.5 dolara sattığımız kayısı bugün 300 bin lira. Türkiye'de 30 milyon insan tarımla uğraşıyor ama tarım bitirilmeye çalışıyor" dedi. Hasan Sürücü ise tütün ve şekerin ellerinden alındığını, kayısıya verdikleri emeklerin karşılığını alamadıklarını anlatarak, "Şimdi kayısı da elden gitti. İki kişiyiz yine de geçinemiyoruz. Köyler ve kasabalar yoksulluk içinde" diyor. Muharrem Ersoy, "5 ton kayısı için 1 milyar lira işçilik, 100 milyon lira gübre masrafı, 300 milyon lira ilaç masrafı oluyor. Ancak kayısıyı 300 bin liradan yukarı satamıyoruz. Kayısı durdukça masraf çıkıyor, bu yüzden de kesiyoruz. Kayısıya emek harcayanlar değil 3-5 tüccar kazanıyor" sözleriyle bu işten para kazanmalarının mümkün olmadığını belirtiyor. Ali Eroğlu da ürünlerinin karşılığını alamadıklarını ve 80 kök kayısıyı kestiğini söylüyor. Eroğlu, "4 sene önce traktörüm vardı. Şekerpancarı ve tütün de ekiyordum. Dört senede bir şekerpancarı ekmek için sıra geliyor. Ona da kota koydular. Bu sene dolu yemiş yaralı kayısıları 50 bin liraya sattık. Kayısıya harcanan emeğe yazık" diyor.

Devlet sahip çıkmıyorŞeyh Hasan köyünden Musa Şahin, "Büyük emekler harcayıp yetiştirdiğimiz kayısıyı 300 bin liraya satıyoruz. Bu da ancak iki ekmek parası ediyor. Kayısıdan para kazanmamız için 1.5 milyon liraya satmamız gerekir. Kayısı ağaçlarımı karnımı doyurmadığı için kesiyorum" diyor. Konak köyünden Rıza Hakverdi ise sadece bu yıl içinde 450 tane kayısı ağacı kestiğini, böyle giderse gelecek yıl hepsini keseceğini belirtiyor. Kayısıdan tefeci ve tüccarların para kazandığını söyleyen Hakverdi, "Bizim kayısımızı alan yok. Devlet üreticiye sahip çıkmalı" diyor. Göçmen köyünden Ahmet Ersoy da "Kayısıları kesmeye başladık ama onun yerine ne ekeceğimizi bilmiyoruz. Her şey kotada, her şey yasak. Ne yapacağımızı şaşırdık" sözleriyle içinde bulundukları durumu anlatıyor.
www.evrensel.net