28 Eylül 2001 21:00

Ölüm orucunda 41. ölüm

F tipi cezaevlerine karşı başlatılan ölüm orucu eyleminden 2 ölüm haberi daha geldi. Ayşe Baştimur ve Özlem Durakcan'ın ölümü ile F tipi cezaevlerine karşı başlatılan ölüm orucunda ölenlerin sayısı 41'e ulaştı.

Paylaş
Ölüm orucunda 41. ölümF tipi cezaevlerine karşı başlatılan ölüm oruçlarından peş peşe ölüm haberleri gelmeye başladı. Ankara'da dün ölüm orucu yapan iki kişinin yaşamını yitirmesiyle, ölüm oruçlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 41'e ulaştı. Mamak Şahintepe Mahallesi 103'ncü sokakta bulunan bir evde ölüm orucunu sürdüren Ayşe Baştimur ve Özlem Durakcan dün sabaha karşı yaşamlarını yitirdiler. Ölüm orucunun 352'inci gününde yaşamını yitiren 35 yaşındaki Baştimur ile ölüm orucunun 75'inci günüde yaşamını yitiren 19 yaşındaki Durakcan'ın cenazelerinin bulunduğu ev sabah saatlerinde çok sayıda polis tarafından ablukaya alındı. Cenazeler daha sonra polis gözetiminde Adli Tıp'a götürüldü. Baştimur, DHKP-C üyesi olduğu gerekçesiyle 1991 yılında tutuklanarak ceazevine konulmuştu. Çanakkale Cezaevi'nde F tipi cezaevlerini protesto için 23 Ekim 2000 tarihinde ölüm orucuna başlayan Baştimur, ölüm orucunun 271'inci gününde sağlık durumunun kötüleşmesi nedeniyle CMUK'un 399'uncu maddesi uyarınca Ankara Numune Hastanesi'nden tahliye edilmişti.Tahliye olduktan sonra ölüm orucunu sürdüren Baştimur, bulunduğu evde ölüm orucu yapan Durakcan'ın üç gün önce bilincini yitirmesi üzerine sıvı alımını kesmişti. Ölüm orucunun 352'inci gününde yaşamını yitiren Baştimur, Ankara'da toprağa verilecek. Özlem Durakcan ise F tipi cezaevlerini protesto etmek amacıyla dışardan sürdürdüğü ölüm orucunun 75'inci gününde hayatnı kaybetti. Durakcan, memleketi Çorum'da toprağa verilecek.

Cenazeye ablukaBaştimur ve Durakcan'ın yaşamlarının yitirdiği Şahintepe Mahallesi'ndeki evin etrafı, haberin duyulması üzerine sabah saatlerinde çok sayıda polis tarafından ablukaya alındı. Mahalleye oto ve panzerlerle yığınak yapan polis, evin etrafında bulunan 20 kişiyi gözaltına aldı. Kandıra F tipi Cezaevi'nden tahliye edildikten sonra Küçükarmutlu'daki evde ölüm orucunu sürdüren ve önceki gün yaşamını yitiren Ali Rıza Demir ise, toprağa verilmek üzere memleketi Adıyaman'a götürüldü. Ölüm orucunun 343. gününde yaşamını yitiren Demir için dün Küçükarmutlu'daki Sarıyer Boğaziçi Cemevi'nde bir tören düzenlendi. "Ali Rıza yoldaş ölümsüzdür", "Katil devlet hesap verecek" sloganlarıyla ve alkışlarla ambulansa bindirilenDemir'in cenazesi, Adli Tıp'ta yapılan otopsinin ardından memleketi Adıyaman'a doğru yola çıkarıldı. Cenaze töreni öncesi Küçükarmutlu çevresini abluka altına alan polis, otobüsleri durdurarak herkesi tek tek kimlik kontrolünden geçirdi.
ÖNCEKİ HABER

Ankara'dan Denktaş'a 160 milyon dolar

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanlığı TTB’nin Leyla Güven talebini reddetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa