Derviş ABD yolcusu

Derviş, 2002 ekonomik hedeflerini kesinleştirmek, MF ve Dünya Bankası'ndan icazet almak için kalabalık bir bürokrat heyeti ile birlikte ABD'ye gidiyor.

Derviş ABD yolcusuDevlet Bakanı Kemal Derviş başkanlığındaki ekonomi heyeti, 10. gözden geçirme çerçevesinde, IMF ile görüşmeleri tamamlamak üzere yarın ABD'ye gidecek. Edinilen bilgiye göre, Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Merkez Bankası Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürü Zafer Yükseler'in yanı sıra Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü Durmuş Öztek ve DPT'den yetkililerin de olacağı heyet, ABD'de 2002 yılı makroekonomik hedefleri kesinleştirecek. Heyet, pazar günü IMF ile ilk toplantılara başlayacak.Alınan bilgilere göre, görüşmelerde Türk heyeti tarafından hazırlanan hedefler ile IMF tarafından hazırlanan hedefler karşılaştırılarak ortak bir yol bulunmaya çalışılacak. Bu arada ekonomi yönetiminin, 2002 yılı bütçesinde faiz harcama kalemini 44 katrilyon lira belirlediği öğrenildi.

Hedefler tartışılacakÖte yandan yetkililer, enflasyon hedeflemesine geçilecek 2002 yılında, tüketici fiyat endeksinin benimseneceğini, bu çerçevede yüzde 35 olarak tahmin edilen 2002 yılı TÜFE hedefinin, IMF yetkilileriyle müzakere edileceğini belirttiler. Buna göre Washington'daki görüşmelerin temel konusunu enflasyon hedefi oluşturacak. Ayrıca 14 katrilyon liralık faiz dışı fazla hedefinin IMF'nin istediği bir rakam olduğunu kaydeden yetkililer, gelecek hafta IMF ile yapılacak görüşmelerde ağırlıklı olarak enflasyon kalemi üzerinde durulacağını, faiz dışı fazla konusunda ise bir sorunun bulunmadığını ifade ettiler.

Bütçe kesinleşecekIMF'nin, faiz dışı fazla hedefindeki bir indirime karşı çıktığı da kaydedildi. Yüksek Planlama Kurulu'nun, 11 Ekim'de yapılması beklenen toplantısında ise IMF ile mutabakata varılan makroekonomik hedefler çerçevesinde 2002 yılı bütçesinin kesin halini alması bekleniyor.IMF icra direktörlerinin 10. gözden geçirmeyi onaylaması halinde, IMF, Türkiye'ye 3 milyar dolarlık kredinin kullanımını serbest bırakacak.

Görüşme trafiğiBakan Derviş, pazar günü, IMF Avrupa sorumlusu Michael Deppler ile bir araya gelirken, heyetteki yetkililer IMF ile teknik çalışmalar yapacaklar. Bakan Derviş, pazartesi günü, ABD Hazine Bakanlığı'nda, Hazine Bakanı Paul O'Neil ile görüşecek. Aynı gün IMF'nin yeni Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger ile de görüşücek olan Bakan Derviş, öğleden sonra Türkiye Büyükelçiliği'nde bir basın toplantısı düzenleyecek. Heyet pazartesi günü Dünya Bankası'na bağlı Uluslararası Finans Kurumu IFC yetkilileriyle de bir araya gelecek. Görüşmede, IFC'nin reel sektöre yapacağı katkı konusunun da ele alınması bekleniyor.

IMF ve DB ile görüşmeSalı günü, IMF Başkanı Hörst Köhler'i ziyaret edecek olan Bakan Derviş, aynı gün, Dünya Bankası'nın Avrupa'dan sorumlu başkan yardımcısı Johannes Linn ile görüşecek. Çarşamba günü Türk-Amerikan İş Konseyi'nin kahvaltısına katılacak olan Devlet Bakanı Derviş, daha sonra Dünya Bankası Başkanı James D. Wolfensohn ile bir araya gelecek. Derviş, aynı gün Türkiye Büyükelçiliği'nde bir basın toplantısı düzenleyecek.Bakan Derviş başkanlığındaki heyetin IMF ile teknik görüşmeleri perşembe ve cuma günü de sürerken, heyetin, gelecek hafta sonunda Türkiye'ye dönmesi bekleniyor.
www.evrensel.net