'Büyük Bunalım'ın eşiğinde

İki hafta önce durgunluğu inkar eden IMF, 11 Eylül saldırılarının etkisinin Amerika'dan tüm dünyaya yayılarak, dünya ekonomisini son 10 yılın ilk durgunluğunun eşiğine getirdiği uyarısını yaptı.

'Büyük Bunalım'ın eşiğindeABD'ye yapılan saldırıların ardından ABD ve Avrupa Birliği yetkilileri güven tazelemek için iyimser açıklamalar yapadursun, Uluslararası Para Fonu (IMF) yaptığı bir açıklama ile durgunluk belirtilerinin arttığını itiraf etti. IMF 11 Eylül'de New York ve Washington'a düzenlenen saldırıların yıkıcı etkisinin Amerika'dan tüm dünyaya yayıldığı, dünya ekonomisini son 10 yılın ilk durgunluğunun eşiğine getirdiği uyarısını yaptı. IMF'nin bu açıklaması, saldırıların ardından yiten güveni yeniden kazanmak için çabalayan yetkililerin girişimlerine ciddi bir darbe indirdi. İki hafta önceki olaylar olmadan önce bile gelişen ve gelişmekte olan ülkelerle ilgili büyüme tahminlerinden birden çark eden IMF, şimdi sonucun çok daha kötü olacağını söylüyor. IMF Baş Ekonomisti Kenneth Rogoff durumu şu sözlerle anlatıyor: "Saldırının, dünyanın pek çok bölgesinde etkinlikler üzerinde olumsuz bir etkide bulunduğundan kuşku yok. Gelişen ekonomiler de dahil, kısa vadeli küresel beklentiler açısından önceden de ciddi riskler olan sorunları büyüttü."

Wall Street dibe doğruEkonomik ve mali tehlikenin belirtileri, Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon'a yapılan saldırılardan bu yana hızla birikti. Dow Jones endeksi geçen hafta, 1930'lardaki Büyük Bunalım'dan bu yana en büyük düşüşünü yaşadı. Bu arada, Delta'nın 13 bin işçiyi atacağı açıklamasıyla havayolu sektöründe işten atmaların sayısı 120 bine ulaştı. Sigorta şirketleri hâlâ bu trajedinin maliyetini hesaplamaya uğraşıyorlar ama, 15 milyar pound'dan az olmayacağı belirtiliyor. Rogoff, IMF'nin dünya ekonomisinin 2001 yılı için öngördüğü yüzde 2.6'lık büyümenin gerçekleşemeyeceğini ve ekonomik iyileşmenin "terörist eylemler" nedeniyle geri kaldığını söylüyor. IMF yüzde 2.5'in altındaki büyümeyi durgunluk olarak sınıflandırıyor ve son birkaç ayı önceki tahminlerini yenilemekle geçirdi. Rogoff, "Terörist saldırının asıl anlamı kuşkusuz ekonomik alanında dışında ama kesin olan bir şey var ki, küresel ekonomi için zor bir zamanda meydana geldi" dedi.

IMF'nin önlem paketiIMF, gelecek yıl görece daha hızlı bir iyileşmenin koşullarını şöyle sıraladı: Yetkililer, acil ve etkili önlemler alarak, faiz oranlarını düşürmeli, kamusal harcama planlarını koruma altına almalı ve bankaların ve diğer kurumların iflas etmelerini önlemek için mali piyasalara para pompalamalı. Öte yandan Avrupa ve ABD'deki yetkililer, uzun vadede durumun düzeleceğine dair demeçlerle IMF raporundaki hasarı azaltmaya çalıştılar. ABD Hazine Müsteşarı Paul O'Neill, ülkenin hasar gören ekonomisinin yeniden atılım yapacağını iddia etti. O'neill, "Benim görüşüme göre, iyileşme üç ay kadar falan yavaşladı" dedi. Almanya Başbakanı Gerhard Schröder de Berlin'de parlamentoya şöyle dedi: "Terörizm dünya ekonomisini yenemez çünkü büyümenin ülkemizdeki, Avrupa'daki ve diğer ülkelerdeki temeli tamamlanmıştır. Karamsar olmaya gerek yok." Bir ülkedeki sorunların dünyanın geri kalanı üstünde daha etkili izler bırakma eğilimde olduğunu söyleyen Rogoff, sözlerini şöyle tamamladı: "11 Eylül'den önce bile geçen 6 ayın ekonomik gelişmeleri dünyanın hemen her bölgesinde hem bu yıl hem gelecek yıl, daha zayıf bir büyüme olacağını göstermişti. Japonya ekonomisinin bu yıl yüzde 0.5 küçülmesi bekleniyor, Almanya'nın büyümesi de yüzde 0.8'e geriledi. İngiltere ilkbahardan beri IMF'nin büyüme öngörülerinin gerisine düştü."
www.evrensel.net