Genişletilmiş saldırı planı

Resmi makamların verdiği bilgilere göre, Taliban yönetimine sembolik bir süre tanınmasının ardından ABD uçakları Afganistan'ı vuracak.

Genişletilmiş saldırı planıOrtadoğu ve çevresinde hedef genişleten ABD ve İngiltere ittifakı, bir yandan askeri yığınağını sürdürürken bir yandan da Afganistan'daki Taliban yönetimini iyice köşeye sıkıştırmayı planlıyor. Afganistan'a geçen son Pakistan heyetinin temaslarından sonra planlar daha da kesinlik kazanacak.ABD ve İngiltere tarafından geliştirilen planların ilk ayrıntıları hükümet kaynaklarınca dile getirilmeye başlandı. Söz konusu plana göre, Bin Ladin'in teslim edilmesi için Taliban'a çok kısa bir süre tanınacak, ayrıca bu periyot içinde Taliban'ı köşeye sıkıştırmak amacıyla uyarı niteliğinde sınırlı bir hava saldırısı düzenlenebilecek. Son planlara göre saldırıyı ABD başlatacak. İngiliz kuvvetleri ise saldırının daha sonraki safhalarında oparesyona dahil olacaklar.

Heyet Afganistan'daTaliban yönetiminin İslamabad Büyükelçisi Abdül Zaif'in eşlik ettiği ve din adamları ile istihbarat yetkililerinden oluşan Pakistan heyeti, dün Afganistan'ın güneyindeki Kandahar kentine ulaştı. Asıl görevi Usame Bin Ladin'in ABD'ye teslim edilmesi konusunda son pazarlıkları yürütmek olan heyetin kaç kişiden oluştuğu bilinmiyor.

Ladin'e fetva iletildiABD'nin bir numaralı hedef olarak belirlediği Bin Ladin'in nerede saklandığı konusundaki tartışmalar sürerken, baskı altındaki Taliban yönetimi, 'Ladin'e özel bir haberci gönderildiğini ve habercinin Ladin'i Afganistan topraklarını terk etmeye davet ettiğini" açıkladı. Taliban Enformasyon Bakanı Kudretullah Cemal, yaptığı açıklamada, Ladin ile bağlantı kurmak için başka bir yöntem olmadığını söyledi. Cemal, "Habercinin Usame'yi bulduğuna ve fetvayı kendisine verdiğine inanıyoruz" diye konuştu. Taliban'ın temsilcisi Molla Abdül Selim Zaif de, ulema tarafından 20 Eylül'de alınan ve Taliban lideri Molla Muhammed Ömer tarafından onaylanan tavsiye kararının Bin Ladin'e ulaştırıldığını kaydetti. Taliban yönetimi, ulemanın kararının ardından Bin Ladin'i aradıklarını, ancak bulamadıklarını açıklamıştı.

FBI'dan yeni iddialarABD Federal Araştırma Bürosu (FBI) Başkanı Robert Mueller, 11 Eylül tarihindeki saldırıyı düzenlemek için uçak kaçıranların bazılarının Bin Ladin tarafından kurulan El Kaide örgütü ile bağlantılarını ortaya çıkardıklarını iddia etti. FBI tarafından basına dağıtılan 19 fotoğrafın dört uçağı kaçıran korsanlara ait olduğu belirtildi. Bu fotoğraflardan çoğu yaklaşık iki haftadır gazete sayfalarında yer alırken, basına verilen fotoğrafların sadece altısının yeni olduğu ve tüm kimliklerin de halen belirlenemediği kaydedildi.
www.evrensel.net