27 Eylül 2001 21:00

Arıkan yaşamını yitirdi

Adalet Bakanlığı, siyasi tutuklu ve hükümlülerle diyaloğun yeniden başlatılması talebini ısrarla reddederken, ölüm oruçlarında dün sabaha karşı bir kişi daha yaşamını yitirdi.

Paylaş
Arıkan yaşamını yitirdiF tipi cezaevlerine karşı başlattığı ölüm orucunu, Ümraniye Cezaevi'nden tahliye olduktan sonra Küçükarmutlu'daki bir evde sürdüren Zeynep Arıkan, eyleminin 343'üncü gününde hayatını kaybetti. Arıkan'la birlikte ölüm orucunda hayatını kaybedenlerin sayısı 38'e yükseldi.

İdamla yargılanıyorduZeynep Arıkan, 16 Haziran 1997'de İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 14 Temmuz 1997 tarihinde de Harbiye Orduevi'ne lav silahlı saldırı düzenlenmesi eylemlerine karıştığı iddiasıyla "Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye kalkışmak"tan idam cezası istemiyle İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılanıyordu.İstanbul Üniversitesi Kütüphanecilik Bölümü mezunu Zeynep Arıkan, 1996 yılında tutuklanarak Ümraniye Cezaevi'ne konuldu. Ümraniye Cezaevi 1. ekipte ölüm orucuna başlayan Arıkan, sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine CMUK 399 kapsamına alınarak cezası 6 ay ertelendi. Arıkan, Ümraniye Cezaevi'nde başladığı ölüm orucu eylemini tahliye olduktan sonra Küçükarmutlu'daki bir evde sürdürdü ve dün sabaha karşı saat 04.15'te hayatını kaybetti. Malatya doğumlu olan Arıkan, Küçükarmutlu'da yapılan cenaze töreninin ardından Gazi Mahallesi'nde bulunan Cebeci Mezarlığı'nda toprağa verildi.

TAYAD'ın açıklamasıBu arada, TAYAD'dan yapılan yazılı açıklamada, Bayrampaşa Hastanesi'ne kaldırılan Gülbahar Ünlü, Zeliha Ertürk, Meryem Altun; Ankara Numune Hastanesi'ne götürülen Nihat Sönmez, Hakkı Şeker, Mahmut Öztürkmen ve İzmir Yeşilyurt Hastanesi'ne kaldırılan Faik Önder ve Esat Uçkan'a zorla müdahalede bulunulmadığı bildirildi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Ariacılar terör estirdiGSM Operatörü Aria, baz istasyonu kurduğu Ankara Mamak ilçesinde istasyonun kurulmasına tepki gösteren mahalle halkına terör estirdi. Mahalle halkına demir çubuk, sopa ve döner bıçaklarıyla saldıran Aria'nın adamları, 4 kişiyi yaraladı. Mamak'ta bir ay önce baz istasyonu kurma çalışmalarını başlatan Aria, mahalle halkının direnişiyle karşılaştı. Mahalle halkının tepkilerini yatıştıramayan Aria yetkilileri, arsa sahipleri ile birlikte çete oluşturarak, halkı her fırsatta tehdit etti. Aria çetesinin geçtiğimiz günlerde Zeynel Örgel isimli kişiyi istasyona gösterdiği tepkiden dolayı bıçakla yaralaması üzerine mahalle halkı, 180 imzalı dilekçe ile Mamak Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı'na başvurmuşlardı. Tepkiler üzerine istasyonu kurma çalışmasına bir süre ara verilmişti. Aria, önceki gün baz istasyonunu yeniden devreye sokmak isteyince, mahalle halkı da istasyonun önünde oturma eylemine başladı. Eylemin başlamasından bir süre sonra, Aria çetecileri demir çubuk, soba ve döner bıçaklarıyla topluluğa saldırdı. Kezik Keleş, Sündüz Keleş, Ali Sarıtaş ve Gülüzar Sarıtaş ağır yaralandı. Mahalleliler, karakol polislerinin gözü önünde yapılan saldırının sorumlularının cezalandırılmasını istediler. Mahalle halkı ile birlikte ÖDP Mamak İlçe Örgütü, dün, istasyonun önünde basın açıklaması yaparak saldırıyı kınadı. İstasyonun önünde toplanan mahalle halkı, "Kör olmak istemiyoruz", "Rasyasyonu küçümseme", "Dokunma, kalbim sağlıklı kalsın" yazılı dövizleri taşıdılar. Topluluğa konuşan ÖDP Ankara İl Başkanı Olgun Delikanlı, yaşanan vahşetin özelleştirmenin bir parçası olduğunu belirterek, telekomünikasyonun özelleştirilmesi sonucu azgın kâr hırsı ile halkın sağlığının tehdit edildiğini ifade etti. Daha sonra mahalle halkı, baz istasyonları yerine sağlık ocağı istediklerini belirterek, "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganı eşliğinde dağıldı.
ÖNCEKİ HABER

Komplo davasına erteleme

SONRAKİ HABER

Hrant Dink, katledilişinin 12. yılında Stockholm'de anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa