27 Eylül 2001 21:00

Irak'ın başına örülen çorap

ABD'li yetkililer, ısrarla Irak ile Usame Bin Ladin arasında 'bağlantı' kurmaya çalışıyor. Son olarak, Irak'ın Ankara Büyükelçisi'nin Bin Ladin ile görüştüğü öne sürüldü. İddialar, Türkiye'yi de yakından ilgilendiriyor.

Paylaş
Irak'ın başına örülen çorapABD yönetimi, 11 Eylül saldırılarıyla ilgili hiçbir bağlantı kuramamasına rağmen, Irak'a yönelik provokasyonlarını sürdürüyor. Amerikalı yetkililer son olarak, Usame Bin Ladin ile üst düzey bir Iraklı istihbarat yetkilisinin 1998 yılında Afganistan'da görüştüğünü öne sürdü.Adını açıklamayan bir Amerikalı yetkili, önceki gün yaptığı açıklamada, Irak'ın Ankara Büyükelçisi Faruk Abdullah Yahya El Hicazi'nin, Afganistan'ın güneyindeki Kandahar kentinde Bin Ladin ile görüştüğünü öne sürdü. Irak'a yönelik muhtemel bir saldırıya zemin hazırlayan bu iddialar, Türkiye'yi de büyük tehlikeye sokuyor.

Bu ikinci iddiaEl Hicazi ile Bin Ladin arasındaki Kandahar'da yapıldığı öne sürülen görüşme iddiasından önce de, New York kentindeki Dünya Ticaret Merkezi'ne çarpan ilk uçağı kaçırdığı iddia edilen Muhammed Atta'nın, nisan ayında Avrupa'da bir Iraklı istihbarat yetkilisiyle görüştüğünü söylemişlerdi.Ancak ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, geçen pazar günü, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in ABD'deki saldırılarla bağlantısı olduğu yönünde kanıt olmadığını açıklamıştı.ABD güdümlü "Irak Ulusal Kongresi"nin lideri Ahmed Çelebi ise, Saddam ile Bin Ladin arasındaki bağlantının, Bin Ladin'in Sudan'da yaşadığı döneme, 1990 yılının başlarına denk düştüğünü iddia etti. ABD'nin Irak'a saldırmasını isteyen Çelebi, "Saddam'ın El Kaide örgütünü ABD'den intikam almak için önemli bir çıkış olarak gördüğüne inanıyoruz" dedi.

'İslam Askerleri'Öte yandan, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB)'nin Ankara Temsilcisi Behruz Galali, İran sınırı yakınlarında KYB lideri Celal Talabani'ye bağlı güçler ile çatışan "İslamın Askerleri" adlı grubun, Usame Bin Ladin ile bağlantısı olduğunu iddia etti.AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Galali, Kuzey Irak'ta İran sınırına yakın Biyare kasabasına yerleştirilen 400 kişilik "İslamın Askerleri" adlı gruba bağlı kişiler ile Talabani'ye bağlı güçler arasında dört gün önce şiddetli çatışmalar yaşandığını söyledi.Galali, 23 Eylül'de Halepçe yakınlarında Talabani'ye bağlı peşmergeleri taşıyan araçlara düzenlenen saldırıyla Awayi Heli Hama köyü baskınında 30'dan fazla peşmergenin hayatını kaybettiğini belirtti. KYB temsilcisi Galali, söz konusu grubun Bin Ladin tarafından desteklendiğini, çok sayıda grup üyesinin Afganistan'da eğitildiğini öne sürdü.
ÖNCEKİ HABER

Rusya eşit oyuncu statüsü talep ediyor

SONRAKİ HABER

Polis aracında nitelikli cinsel istismar suçuna ‘iyi hal’ indirimi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa