TEKEL işçisi öfkeli

TEKEL Genel Müdürlüğü'ne bağlı 24 tütün işleme atölyesinin kapatılarak geçici ve mevsimlik işçi statüsünde çalışan 3000 işçinin işten atılmasına tepki gösteren işçiler, İstanbul'da gösteri yaptı.

TEKEL işçisi öfkeliTEKEL Genel Müdürlüğü'ne bağlı 24 tütün işleme atölyesinin kapatılarak geçici ve mevsimlik işçi statüsünde çalışan 3000 işçisinin kapı önüne konulmak istenmesi kararına öfke artıyor. TEKEL'e ait bütün işletmelerde yemek boykotu gerçekleştirerek uyarı eylemi yapan işçiler, dün de Türkiye'nin çeşitli illerinden İstanbul'daki TEKEL Genel Müdürlüğü önüne gelerek protesto gösterisi yaptılar. Gösteride savaş karşıtı sloganlar da atan işçiler, hükümeti istifaya çağırdılar.TEKEL Genel Müdürü'nün aldığı kararı protesto etmek için önceki gün Türkiye'nin çeşitli illerinden yola çıkan işçiler, dün sabah saatlerinden itibaren, "Yaşasın işçi dayanışması" sloganı eşliğinde Haliç sahilindeki parkta toplanmaya başladılar. Tek Gıda-İş Genel Merkez ve şube yöneticilerinin de katıldığı eylem sırasında işçilerin, "İşçiler burada, Bayram Meral nerede?" sloganını atması üzerine araya giren Tek Gıda-İş Genel Başkanı Hüseyin Karakoç, "Biz burdayız, bu işe kellemizi koyduk" açıklamasını yapmak zorunda kaldı. Bütün işçilerin gelmesi ile birlikte yolu trafiğe kapatarak kortej oluşturan işçiler, TEKEL Genel Müdürlüğü'ne doğru yürüyüşe geçtiler. Kadın işçilerin iş önlükleri ile katılarak renk kattığı yürüyüş sırasında, "TEKEL'e uzanan eller kırılır", "TEKEL bizimdir, bizim kalacak", "Kahrolsun IMF, bağımsız Türkiye", "İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız" sloganları atan işçiler, TEKEL'in özelleştirilmesine izin vermeyeceklerini dile getirdiler.

'Savaşa hayır!'ABD'nin kendisine yapılan saldırıyı bahane ederek mazlum halklara savaş ilan etmesine ve Türkiye'nin savaşa katılma kararına sert tepki gösteren işçiler gösteri sırasında, "Kahrolsun ABD", "Savaşa hayır" sloganları atarak savaş istemediklerini dile getirdiler. Yaklaşık 1500 işçinin katıldığı yürüyüş sonunda TEKEL Genel Müdürlüğü önünde toplanan işçilere bir konuşma yapan Tek Gıda-İş Genel Başkanı Hüseyin Karakoç, TEKEL'de binlerce işçinin ekmeğiyle oynanmak istendiğini ifade ederek, "Geçici işçi adı altında yıllardır sürekli çalıştırılan üyelerimizin iş akitleri, 'İş yok' gerekçesiyle askıya alınıyor, işletmeler kapatılıyor. Oysa biz biliyoruz ki işlemeyi bekleyen binlerce ton tütün vardır. Üyelerimize yaptırılacak iş de fazlasıyla bulunmaktadır" dedi.

Özelleştirme oyunuTEKEL'de özelleştirme adı altında yeni bir oyunun sahneye konulduğuna dikkat çeken Karakoç, TEKEL'i özelleştirerek çokuluslu çıkarlara feda etmek isteyenlerin bir yandan işgücünü azaltarak bir yandan da depolarda tütün çürütürek TEKEL'i suçlamaya hazırlandıklarını söyledi. "Başkan sözünde dur" sloganı ile konuşması kesilen Karakoç, işçilere, "Sözümüzün sonuna kadar arkasındayız" şeklinde yanıt verdi. Siyasilere, "İnsan hayatı üzerinde oynanan bu çirkin oyuna artık bir son verin" çağrısı yapan Karakoç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kendi işçisini, kendi insanını açlığa terk ederek yabancıların çıkarlarına hizmet etmek asla affedilmeyecek, hatta bağışlanmayacaktır. Biz Tek Gıda-İş olarak bu kararları alıp uygulamaya koyanları buradan uyarıyoruz. Bu ülkede yaşayıp bu ülkenin ekmeğini yiyorsanız. Önce bu ülkenin çıkarlarını ve insanlarını düşünmek zorundasınız."Protestonun bir uyarı eylemi olduğunu kaydeden Karakoç, "Bunun devamı gelecektir" diye konuştu. Türk-İş'e bağlı sendika yöneticileri ve KESK yöneticilerinin destek verdiği eylem sonunda işçiler, geldikleri arabalara binerek geri döndüler. Bu arada gelişmelerle ilgili gazetemize açıklama yapan Tek Gıda-İş Genel Sekreteri Mustafa Türkel, cuma gününden itibaren işyerlerini terk etmeme eylemlerine başlayacaklarını söyledi.

İşçiler ANAP'taÖte yandan eyleme katılmak için Batman'dan gelen Yaprak Tütün İşletmeleri'nde çalışan kadın işçiler önceki gün Ankara'da, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Salih Yıldırım ile görüştü. ANAP Genel Merkezi önünde toplanan işçiler, Tek Gıda-İş Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Başkanı Mecit Amaç başkanlığında, temsilcilerle ANAP Genel Başkan Yardımcısı Salih Yıldırım'ın makamına gittiler. Daha sonra Yıldırım ve beraberindeki işçi temsilcileri, genel merkez önünde bekleyen grubun yanına gittiler. Yıldırım burada yaptığı konuşmada, özelleştirmeye itirazları olmadığını ancak özelleştirmede önceliklerin iyi belirlenmesi gerektiğini söyledi. Yıldırım, "Bu bakımdan bunları ilgili platformlara sizinle birlikte taşıyacağız. Sabırlı olacaksınız, bize güveneceksiniz" dedi. Tek Gıda-İş Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Başkanı Mecit Amaç da Yıldırım'ın kendilerini görüştürmek amacıyla ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'dan randevu talep edeceğini bildirdi.
www.evrensel.net