Gençler savaş istemiyor

Diyarbakırlı gençler, ABD'nin tehditkâr ve saldırgan tutumuna karşı antiemperyalist bir mücadele platformunun acilen kurulmasını istiyorlar.

Gençler savaş istemiyorDiyarbakırlı gençler ABD'nin 11 Eylül'de ikiz kuleler ve Pentagon'a yapılan saldırıların sorumlusu olarak gördüğü Afganistan'a saldırı hazırlığı içinde olmasından endişe duyuyor. Gençler, savaş istemiyor ve ABD'nin saldırısını önlemek için harekete geçilmesi gerektiğine inanıyorlar. Özellikle Adana-İncirlik, Diyarbakır-Pirinçlik ve Malatya-Erhaç hava üslerinin ABD'ye açılmaması gerektiğini belirten gençler, Kürt emekçilerin Türk emekçilerle birlikte bu hava üslerinin kullanılmasını engellemesi gerektiğini vurguluyorlar. ABD'nin halklar arasında düşmanlık tohumları ekmeye çalıştığını söyleyen gençler, dünyadaki en büyük "teröristin" ABD olduğunu belirtiyorlar. Gençler, Türkiye'nin kesinlikle bu savaşa girmemesini istiyorlar. Diyarbakırlı gençler, yaklaşık 20 yıldan bu yana bölgelerindeki çatışma ortamının getirdiği felaketleri bildiklerini söyleyerek, savaşa karşı bir platform oluşturulmasının gerekliliğine vurgu yapıyorlar.

Niye katılıyoruz?Diyarbakırlı gençlerden Mustafa Tunç, savaşa katılmaları için bir nedenlerinin olmadığını söylüyor. Tunç, "Bu savaş bizim zararımıza olur. Buranın halkı savaşa alışkın ama artık yeter diyoruz. Türkiye'nin savaşa girecek durumu yok. Eğer savaşa katılacaksa bir halk oylaması yapılması lazım. Bu oylamadan da savaşa hayır sonucu çıkar. Irak savaşında 35 milyar dolar zararımız var. ABD'nin ödediği tazminat 1200 dolar. Kimse bunu unutmamış ki" diyor. Murat Almaz da Tunç'a katılıyor. Almaz, "ABD bir hedef belirlemeye çalışıyor. Kesin bir hedef yok ortada. Afganistan savaştan yeni çıkmış güçsüz bir devlet. ABD, Ortadoğu'da kaybettiği gücü yeniden kurmak için masum insanları öldürecek. ABD binlerce insanını kaybetti. ABD halkı acının ne olduğunu biliyorsa bu savaşa karşı çıkmalı" diyerek Türkiye'nin de savaşa katılmaması gerektiğini söylüyor. Almaz, halkın bu savaşı istemediğine inanıyor.

Antiemperyalist platformRojbun Kırmızı, 15 yıldır yoğun bir çatışma süreci yaşadıkları için savaşın ne anlama geldiğini çok iyi bildiklerini söylüyor. Kırmızı, medyanın savaş kışkırtıcılığına dikkat çekerek, "Biz diğer halkların acı çekmesine, katledilmesine karşı duracağız. ABD rüzgâr ekmiş, fırtına biçmiştir. Yaşadıkları yaptıklarının bir sonucudur. Kürt ve Türk gençleri ABD uçaklarının Türkiye'deki üslerden kalkmasına izin vermemeli. Savaşa karşı kitle örgütleri ve partiler bir araya gelmelidir" diyor. Kırmızı, zaman kaybetmeden antiemperyalist bir platform yaratılması gerektiğini söylüyor. Levent Tekdal ise, savaşa seyirci kalınmamasını isteyerek "Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın dememeliyiz" diyor.

Kürtler de zarar görecekRojhat Altun ise ABD'nin saldırı hazırlığının Afganlarla sınırlı olmadığını ve ABD'nin Afganları vururken Ortadoğu'daki hakimiyetini sağlamlaştırmak isteyeceğine vurgu yaparak "Saldırıdan sonrası da düşünülmeli. Bunun Kürtlere de yansımaları olacak. Ekonomik zarar, hak ve özgürlüklerinin daha da kısıtlanması gibi. Bu yüzden kitle örgütleri, sendikalar ve partiler bir araya gelmelidir" sözleriyle sorunun bir başka boyutuna dikkat çekiyor.
www.evrensel.net