25 Eylül 2001 21:00

Gelecek için savaşa hayır

Savaşa Karşı Platform temsilcileri ABD başkanlığında Afganistan'a yapılacak bir saldırının halklar arasında düşmanlığın körüklenmesine, işsizliğin ve açlığın artmasına neden olacağını kaydetti.

Paylaş
Gelecek için savaşa hayır Savaşa Karşı Platform temsilcileri ABD başkanlığında Afganistan'a yapılacak bir saldırının halklar arasında düşmanlığın körüklenmesine, işsizliğin ve açlığın artmasına neden olacağını kaydetti. Çiftçi bu nedenle "Savaşa hayır" denmesi gerektiğini belirtti. "Savaşa hayır" sloganı etrafında birleşen ve içinde siyasi partilerin, sendikaların ve kadın örgütlerinin de bulunduğu 50'yi aşkın kitle örgütünün oluşturduğu Savaşa Karşı Platform, dün İHD'de bir basın toplantısı düzenledi. HADEP temsilcisi Esra Çiftçi, platform adına yaptığı açıklamada, 11 Eylül 2001 tarihinde ABD'nin New York ve Washington kentlerinde meydana gelen şiddet eyleminin ardından binlerce insanın hayatını kaybettiğini ve ardından da dünya egemenlerinin yeni bir savaş kararı aldığını söyledi. Bu kararın yeni sivil ölümler ve yeni işgaller anlamına geldiğini belirten Çiftçi, bu savaşın silah tekelleri dışında kimseye yarar getirmeyeceğini, yeni felaketlerin, acıların habercisi olduğunu kaydetti.

Savaşa hayırTürkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Yavuz Önen, siyasal iktidar sahiplerinin ulusal ve dinsel farklılıklar gözeterek dünya halklarını birbirlerine kırdırma politikaları uyguladıklarını söyleyerek, "Yaşanan acıları artıracak girişimlere ve insanların öldürülmesine yol açacak savaşa hayır diyoruz" dedi. Önen, ABD'ye yapılan saldırılara, askeri operasyonlarla yanıt vermenin gerekli ve haklı olduğu yönünde dünya çapında bir kamuoyu oluşturulmaya çalışıldığını söyledi.
ÖNCEKİ HABER

Kürsü ekmek ve barışın

SONRAKİ HABER

Evde bulunan tabanca 7 yaşındaki çocuğun yaralanmasına neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa