Fotoğraf: Evrensel

Artık üst kurullar yönetiyor

Derviş'in gelmesinden sonra IMF tarafından çıkarılması dayatılan yasalar sonucunda Türkiye'yi artık hemen her alanda oluşturulan 'üst kurullar' yönetmeye başladı.

Artık üst kurullar yönetiyorTürkiye'ye artık IMF tarafından istenen yasalarla oluşturulan kurullar yönetiyor. Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı'na Kemal Derviş'in getirilmesinin ardından IMF'nin kredi şartı olarak Meclis'ten geçmesini istediği 15 yasa ile oluşturulan kurul sayısı 9'u bulurken, çıkarılacak yeni yasalarla bu sayı daha da artacak. Son dönemde çıkarılan yasalarla oluşturulan 9 Kurul, "en üst karar organı" olarak faaliyetini sürdürürken, yeni yasal düzenlemelerle oluşturulması öngörülen 3 kurulla birlikte bu sayı 12'ye yükselecek.Daha önce Türkiye'de sadece Sermaye Piyasası Kurulu faaliyet gösterirken, bunu Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Rekabet Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ve Telekomünikasyon Kurulu izledi. Oluşturulan kurullara son dönemde Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu, Şeker Kurulu ve Transit Petrol Boru Hatları Kurulu eklendi. Bu arada yasayla oluşturulan Kurullar içinde sadece Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu faaliyete geçemedi. Mart ayında yasallaşan Elektrik Piyasası Kanunu uyarınca haziran ayı başına kadar kurulması gereken Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu üyeleri ise henüz Bakanlar Kurulu tarafından atanmadı.

SıradakilerAyrıca Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından geri gönderilen, ancak yeni yasama döneminde yeniden gündeme gelmesi beklenen kanun tasarısıyla, Tütün Kanunu ile Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçecekler Piyasası Düzenleme Kurulu'nun oluşturulması öngörülüyor. Türkiye'de doğalgaz piyasasını serbest rekabete açılmasını öngören doğalgaz yasa taslağında da, Doğalgaz Piyasası Düzenleme Kurulu'nun oluşturulması hedefleniyor.Üzerinde büyük çapta uzlaşma sağlanan ve yakında Bakanlar Kurulu'na sunulması beklenen Devlet İhale Yasa taslağına göre de, "Kamu İhale Üst Kurulu" oluşturulması yönünde düzenlemeye gidilmesi bekleniyor. Yeni taslakta, Kamu İhale Üst Kurulu'nun oluşturulmasının kararlaştırılması halinde, ihale, ilk ilandan başlayıp sözleşme aşamasına kadar, bu kurumun işlemine tabi olacak.
www.evrensel.net