Türkiye 'ana üs' yapılıyor

Suudi Arabistan Krallığı, beklenmedik bir çıkış yaptı ve ABD Dışişleri'ne, Prens Sultan Hava Üssü'nü kullandırmayacaklarını net bir dille bildirdi.

Türkiye 'ana üs' yapılıyorABD ve İngiltere liderliğindeki "Batı koalisyonu"nun, Türk hükümetinin de işbirliğiyle, önümüzdeki 10 gün içinde Afganistan'a saldıracağı bildirildi. Pakistan, Özbekistan ve Basra Körfezi'ndeki yığınak giderek güçleniyor. Ancak son gelişmeler, Türkiye'nin saldırı için "ana üs" olarak kullanılabileceğini gösterdi.

Suudiler reddettiAdana-İncirlik Hava Üssü'ne, saldırının karargâhı görevi biçilme olasılığı, ilk kez önceki gün belirtildi. ABD'nin Ortadoğu'daki sadık uşağı olan Suudi Arabistan Krallığı, beklenmedik bir çıkış yaptı ve kritik bir hava üssünü ABD kuvvetlerine kullandırtmayacağını ilan etti. Suudi yetkililer, ABD Dışişleri'ne, Prens Sultan Hava Üssü'nü kullandırtmayacaklarını net bir dille bildirdiler. Giderek zayıflayan monarşinin; Arap halklarının öfkesini toplamaktan çekindiği belirtiliyor.

Açık çekin sonuçlarıABD yönetimi, bu gelişme karşısında ilk kez, "ana üs olarak Türkiye'yi kullanmayı" düşünmeye başladı. Türkiye, adeta "her tür saldırıya her türlü destek" vaat ederek, Amerikan ordusuna açık çek veren tek ülke olmuştu. Bu vaatlerin de etkisiyle, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, "komuta merkezinin derhal Türkiye'ye aktarılması için planlamanın yapılmasını" istedi. Rumsfeld'in bu isteğinin, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından da benimsenmesi ve Başkan Bush tarafından kabul edilmesi gerekiyor.Öte yandan, Kuveyt Savunma Bakanı Şeyh Caber el-Hamid el-Sabah, "terörizmle mücadelede ABD'nin yanında yer alacaklarını" söyledi. El-Sabah, "istenmesi halinde, askeri üsleri ve hava sahasını ABD'ye açıp açmayacaklarının" sorulması üzerine, "Böyle bir isteği gözden geçiririz. Ancak terörizmle mücadelede hepimiz beraberiz" diyerek açık yanıt vermekten çekindi. Böylece tamamen ABD'nin nüfuzundaki Kuveyt bile, Türkiye'nin yaptığını yapmamış oldu.

Saldırı planıThe Observer gazetesinde dün yayınlanan habere göre, saldırının odak noktası, Afganistan'ın kuzey ve batı bölgeleri olacak. Celalabad çevresindeki "beş terörist kamp"a dikkat çekiliyor. Afgan mücahitlerin eğitildiği bu kamplar, yıllar önce CIA tarafından kurulmuştu. İngiliz Savunma Bakanlığı yetkilileri, saldırı ile ilgili planlamanın "son aşamasında" olduğunu belirttiler.İngiliz hükümetine yakın kaynaklara göre, söz konusu bölgeler önce havadan bombalanacak, ardından özel kuvvetler askerleri Afgan topraklarına girecek. Saldırı işaretleri giderek artarken, Süveyş Kanalı'ndan geçen 13 İngiliz savaş gemisi, Ortadoğu'daki yığınağa eklendi. Körfez Savaşı'ndan bu yana görülen bu en büyük yığınakta üç ABD uçak gemisi, B-52 ağır bombardıman uçakları ve Cruise füzeleri fırlatabilen çok sayıda savaş gemisi bulunuyor. Observer'ın iddiasına göre, Batı koalisyonunun saldırısına, Fransa'dan özel kuvvetler de katılacak. Rusya ise "lojistik destek" verecek.

Gizli gece seferleriBu arada ABD uçakları, Özbekistan ve Tacikistan'a gizli gece inişleri yapmaya başladılar. Keşif ekipmanı, özel tim askerleri ve sivil giyimli diğer personeli taşıyan nakliye uçaklarının, Afganistan'ın kuzey komşuları olan Özbekistan ve Tacikistan'a inmeye başladığı öğrenildi. Bu gelişme, Rusya'nın rahatsızlığını daha da artırdı. Sunday Telegraph gazetesinin haberine göre, Amerikan özel kuvvetleri, Tacikistan'ın güneyindeki Kulyab şehrinde bulunuyor. Kulyab, Taliban karşıtı Kuzey İttifakı'nın önemli üslerinden biri.

İtaatin karşılığıİddiaya göre iki devlet, saldırıya üs olmanın karşılığında, kendi ülkelerindeki Taliban destekli şeriatçı güçlere karşı "daha sert" mücadele edebilecek. Söz konusu güçler, birkaç ay öncesine kadar ABD tarafından destekleniyordu. Özbek ve Tacik hükümetinin ayrıca, "cömert bir yardım paketi" talep ettiği öğrenildi. ABD, uçakların inmeye başlamasıyla birlikte, Özbekistan'ı "risk teşkil eden ülkeler" listesine dahil etti. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından, Kırgızistan'ın riskli ülkeler arasına alınmasının bir gün ardından yapılan açıklamada, "11 Eylül'deki terörist eylemleri ve Özbekistan'ın Afganistan'a yakınlığı gözönüne alındığında, ABD vatandaşlarının güvenliği açısından Özbekistan'daki kaygıların arttığı gözlenmektedir" denildi ve bu ülkeye yolculuk yapan ABD vatandaşları uyarıldı.

Vakum olasılığıEmperyalist saldırının "ölçüsü" konusunda ise ciddi bir tartışma başlamış durumda. Batılı kaynaklara göre ABD yönetimi, "çok sert bir darbe" vurmaktan kaçınacak. Buna gerekçe olarak, Afganistan'ı aşırı zayıflatmanın "komşu devletlerin bu topraklar üzerindeki mücadelesinin şiddetlenmesine yol açacağı" gösteriliyor. ABD'li yetkililer, Bush yönetimini, Afganistan'ın yerle bir edilmesi durumunda oluşabilecek sorunlara karşı uyarıyorlar. Bu görüşe göre Rusya, İran, Çin ve Pakistan, saldırı sonrası oluşacak "vakum"a girip, birbirleriyle çatışabilecekler.Bu açıklamalar, Taliban'ın yok edilmeyeceğini, ama ABD'nin bu şeriatçı gruba yeni görevler biçebileceğini gösteriyor.
www.evrensel.net