23 Eylül 2001 21:00

Dünya savaş istemiyor

ABD ve müttefiklerinin attığı savaş naraları, birçok ülkede giderek daha fazla tedirginlik yaratıyor. ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa'da düzenlenen savaş karşıtı eylemler, saldırganların işinin o kadar kolay olmayacağını gösterdi.

Paylaş
Dünya savaş istemiyor

Amerikalılar da karşıABD'de ordu, politikacılar ve medya işbirliği halinde savaş hazırlığı yaparken, bazı büyük kentlerde savaş karşıtı gösteriler düzenleniyor. Los Angeles'da yaklaşık 500 'barış yanlısı' göstericinin katıldığı mitingde George Bush yönetiminden Afganistan'a karşı harekât düzenlenmemesi istendi. Göstericiler, "Göze göz, dişe diş intikâm politikası dünyayı kör ve dişsiz bırakacak" yazılı pankartlar açarak "Masum insanları öldürerek masum insanların intikâmını alamazsınız" dediler.New York'ta da, ünlü Times meydanında yüzlerce kişi toplanarak, saldırı planlarına karşı gösteri yaptı.ABD'nin büyük kentlerinden Seattle'da yaklaşık 100 kişinin düzenlediği savaş karşıtı gösteride ise gerginlik yaşandı. Savaş karşıtı sloganlar atan göstericilere karşı çıkan küçük bir grup, Amerikan bayrakları sallayarak "Satılmışlar, hainler" diye bağırdı.
***


Gençler savaş istemiyor / Yıldız Eren / PARİS ABD'de 11 Eylül'de meydana gelen saldırılar bahane edilerek başlatılan savaş hazırlıkları Fransa'da protesto edildi. Önceki günkü gösteri ve toplantılarda "savaşlara karşı durulması ve Fransa'nın ABD'nin arkasında hizaya durmasının engellenmesi" istendi.Başkent Paris'teki Trocadero'da (İnsanlık meydanı) gençlerin yoğun olarak katıldığı ve bütün gün süren gösteride "Yeni bir emperyalist savaşa izin verilmemesi için tavır alınması" istendi.

'Savaşı beklemeyelim'Trocadero meydanında, çağrısını Barış hareketi, MRAP ve ırkçılık karşıtı gençlik gruplarının yaptığı "Savaşı beklemeyelim" gösterisinde küreselleşmenin sonuçlarından biri olarak savaşlara dikkat çekildi. Savaşsız, sömürüsüz, barış içinde yaşanabilir bir dünyanın mümkün olduğunu söyleyen afişler yapıştırıldı.Savaş karşıtı sanatçılar ve bir tiyatro topluluğunun gösterileriyle süren protestoda söz alan konuşmacılar kapitalizmin savaşlara başvurmasının doğal sonuçlarına dikkat çektiler.Amerikan emperyalizminin dünya halklarına yeni bir saldırı dalgası başlattığını dile getiren konuşmacılar Fransız hükümetinin bu emperyalist ittifakta yer almaması için her türlü mücadele yöntemine başvurulmasının gerekliliğini vurguladılar. Protestocular, Körfez Savaşı döneminde olduğu gibi hergün sokağa çıkılması, savaşın ekranlardan izlenmemesi çağrısı yaptılar.Mısırlı aydın Samir Amin ve birçok Fransız aydının katıldığı gösteride, şarkılar ve oyunlarla savaşlara karşı durulması, dünya halklarının yeni bir felakete sürüklenmemesi için barikat oluşturulması istendi."Joli Möme" topluluğunun kızıl bayrak gölgesinde yaptığı müzikal gösteri ilgiyle izlenirken, kurulan serbest kürsüden konuşmalar yapıldı.

ATTAC'tan toplantı Aynı saatlerde ATTAC adlı küreselleşme karşıtı kuruluşun düzenlediği salon toplantısında küreselleşmenin sonuçlarından biri olan savaşlar ve kapitalist saldırganlık ele alındı. Dünyanın savaş ortamına çekilmesinin önüne geçilmesinin birinci yolunun hükümetler üzerinde baskı kurmak olduğuna vurgu yapıldı.Toplantıda terörizme karşı mücadele bahanesiyle Fransa'da yeniden yürürlüge giren Vigipirat olağanüstü hal uygulamasının yarattığı terör ortamı ve demokrasi konularına değinildi. 1995'ten bu yana yürürlükte olan "Vigipirat"ın artık doğal bir uygulamaya dönüştürüldüğüne dikkat çekildi.Savaş hazırlıklarına karşı kamuoyunun duyarlı bir tavır alması için yapılan gösteriler bu hafta da devam edecek.
***


Omuz omuza mücadele / Arif Bektaş /LONDRAABD'nin Afganistan'a yönelik saldırganlığına aktif destek veren İngiltere'de hükümetin tutumuna karşı yapılan gösteriler her geçen gün büyüyor. Önceki akşam Londra'da düzenlenen 7 bin kişilik gösteride, savaşa karşı omuz omuza mücadele çağrısı yapıldı. Göstericiler barış ve adalet istedi. Yapılan konuşmalarda, ülke çapında daha büyük eylemler için hazırlık yapıldığı belirtildi.

Tek sloganBaşbakanlık konutu önündeki gösteride, pankartsız eylemde göstericilerin önemli bir kısmı siyah giysiler giydi. Sessizlik çağrısı da büyük oranda yanıt buldu. Göstericiler, çok sayıda "Omuz omuza, adalet ve barış için artık şiddete son" pankartları taşıyarak Başbakanlık önünde saatlerce beklediler. Her salı günü tekrarlanması kararlaştırılan gösteriler için de çağrı yapılan eyleme, İşçi Partisi eski Milletvekili Tony Benn ve halen milletvekilliği yapmakta olan, sol kanadından Jeremy Corbyn de katıldı. Gösetricilerin ezici bir çoğunluğunu İngiliz vatandaşları oluşturuyordu ancak kortejde çok sayıda yabancı uyruklu işçi de yar aldı.İngiltere'de geçtiğimiz hafta oluşturulan Saşaş Karşıtı Koalisyon'un da çok sayıda gösteri ve etkinlik düzenleyeceği belirtiliyor.

Manchester'da eylemManchester de de yüzlerce kişininin katıldığı bir gösteri düzenlendi. Bazı sendika şubelerinin desteklediği gösteride, barış ve adaletin savaşlarla sağlanamayacağı vurgulandı.

İskoçya'da savaşa öfkeİskoçya'nın Glasgow kentinin merkezinde yapılan gösteriye de yüzlerce kişi katıldı. İskoçla Nükleer Silahlanmaya Karşı Kampanya (SCND) adlı grubun düzenlediği yürüyüşe, sendikalar ve siyasi partiler destek verdi. Kamu İşçileri Sendikası (UNISON)'un yoğun katılımının gözlendiği yürüyüşte, İskoçya Sosyalist Partisi lideri Tommy Sheirdan da katıldı. Sheirdan, güçlenerek savaş karşıtı bir koalisyon kurulması gerektiğini belirtti. Öfkeli yürüyüş kolu şehir merkezine ulaştığında yapılan konuşmalarda, Afganistan'a yapılacak bir saldırının insanlıkdışı manzaralara neden olacağı ifade edildi. Bir Afgan mülteci, alkışlarla kesilyen konuşmasında "Afganistan 23 yıldır zaten yerle bir ediliyor. Savaş çıkması durumunda daha da fazla sivil insanın öldüğünü göreceğiz. Yani bir New York, bir Washington daha yaratacaklar" dedi.
***


Almanya'da büyük gösteriler / KÖLNAlmanya'nın başkenti Berlin'de belediye meclisi binası önünde toplanan binlerce kişi ABD'nin misilleme yapmaması için çağrıda bulundu. Köln, Bremen, Kassel kentlerinde de yapılan savaş karşıtı gösterilerde, "Üçüncü Dünya Savaşı Olmasın", "Yeterince Ölüm Oldu", "Misilleme Yapılmasın" pankartları açıldı.Berlin'deki Afganlar da toplanarak, "Tedhişe Tedhişle Yanıt Vermeyin - Afganistan'ı Bombalamayın" pankartı açtılar. Gösteriye katılırken omzuna kız çocuğunu oturtan bir baba, "Burada toplandık, ABD'nin tepkisinden endişe duyuyoruz. Terör saldırıları haklı gösterilemez ama gerçek nedenler hakkında düşünmemiz gerekiyor" dedi.

Münih'te 2000 kişi Münih Kardeşlik Birliği, Münih Irkçılığa Karşı Birlik, Münih Ünivertesi Öğrenci Temsilciliği, Münih DİDF ve daha birçok örgüt tarafından gerçekleştirilen "Savaşa Hayır" mitingine 2000'i aşkın kişi katıldı. Eylemde, yürüyüşçüler sık sık "Yaşasın uluslararası dayanışma", "Savaşa hayır" sloganları attılar. "Her savaş bir suçtur. Bir daha asla!", "Savaş ve ırkçılığa karşı uluslararası dayanışma", "Kine ve savaşa hayır" gibi pankart ve dövizlerin taşındığı yürüyüş ve miting için daha önce belirlenen güzergâhın Belediye Başkanı Ude tarafından değiştirilmesi, tepkilere yol açtı. Mitingde, "Barış için Münihli Öğrenci Gençler Birliği"nden bir gencin yaptığı konuşma bütün dinleyenler tarafından yoğun alkış aldı. Yapılan konuşmalarda ABD'de yaşanan saldırını ardından savaş naraları atılması eleştirildi ve Ortadoğu ve Uzakdoğu halklarına acı getirecek bir savaştan kaçınılması talep edildi. Konuşmacılar, başka kentlerde olduğu gibi Münih'te de polisin özellikle yabanclara karşı sert davranışlarda bulunmaya başladığını, Müslüman görünümlü yabancların durdurulup arandığı, kimliklerinin araştırıldığını belirterek bu tür uygulamalara son verilmesini istediler. Mitinge katılan bir Alman vatandaşı, gelişmelerle ilgili olarak sorumuza şöyle yanıt verdi: "İsmim önemli değil. Terörün nedeni İslam fanatizmi değil. Sosyal nedenler. Bence her ulustan ve değişik örgütlerden insanlar bir araya gelip bu savaşı engellemeli. Dikkat edilirse Almanya bugün Göç Yasa'sını değiştiriyor, askerlerin sokağa inmesini kolaylaştırıyor ve bir savaşa hazırlanıyor. Değişik uluslardan gelen arkadaşlara yönelik sert kanunlara karşı biz de birlikte sert mücadele etmeliyiz"
ÖNCEKİ HABER

Yapma dedim yaptın gönül

SONRAKİ HABER

Lübnan'da hükümeti kurma çalışmalarında sona gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa