Bomba yağdırmak terördür

Belediye-İş İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı İsmail Kaya, saldırının gerçekleştiği gün Türk medyasının savaş çığırtkanlığı yaptığını hatırlattı.

Bomba yağdırmak terördürBelediye-İş İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı İsmail Kaya, Türkiye'de savaşa çanak tutanlar olduğunu, saldırının gerçekleştiği gün Türk medyasının "ABD savaşa hazırlanıyor, vuracak" diyerek savaş çığırtkanlığı yaptığını belirtti. Kaya, "Teröre karşıysak, masum insanların üzerine bomba yağdırmak da terördür, çünkü düşman belli değil" dedi.

Irak'ı hatırlattıABD'ye saldırının ardından yaşananlar ve savaş ihtimali üzerine görüşlerine başvurduğumuz sendikacılar, masum insanların öldürülmesinin yanlış olduğunu belirttiler. Belediye-İş İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı İsmail Kaya, ülkemizde de bir yığın insanın öldüğünü kaydederek, "Severiz, sevmeyiz; PKK ile yapılan mücadelede bir yığın masum insan ve PKK'li öldü. Bunlar insan değil miydi? ABD'de bir kişinin burnu kanadığında NATO'nun 5. maddesini çalıştırmalarını kınıyorum" dedi. ABD'de yabancı uyruklulara meydan dayağı çekildiğini belirten Kaya, masum insanların üzerine bomba yağdırmanın da terör olduğunu, Irak'ta 300 bine yakın insanın öldürüldüğünü kaydetti.

'Sendikalar uyarmalı'Tek Gıda-İş İstanbul 2 No'lu Şube Başkanı Taşkın Gündağ da Türkiye'nin NATO üyesi olduğu için ABD'nin yapacağı hareketin yanında göründüğünü belirtti. Taşkın Gündağ şöyle devam etti: "Kraldan çok kralcı olmak yanlış. Vakarlı ve istikrarlı olmak gerekir. Türkiye de ilk önce kendi insanını düşünmeli. Sendikaların hükümetin bu konuda çıkartacağı karara yön vermek gibi bir durumu olmalı. Gerekli görüşmelerle hükümete uyarı vermeli, ABD'nin yanında olması gereken ülkelerin kendini geri çektiği bir ortamda Türkiye kendini böyle açmamalı." Koop-İş İstanbul Şube Başkanı Aziz Hacısalihoğlu ise ABD'nin hedef göstermesini ve Haçlı Seferi benzeri bir hareketi doğru bulmadığını belirtti. ABD'nin savaşın faturasını az gelişmiş ülkelere çıkartacağını ifade eden Aziz Hacısalihoğlu, "Sendikalar toplantı yaparak, tabanının fikirlerini alarak ciddi ve net bir şekilde tavrını ortaya koymalı" dedi. Fabrikaların yarısının kapalı olduğuna dikkat çeken Türk Metal Sendikası İstanbul Şube Başkanı Mehmet Soyupek, "Üslerimizi kullanarak Bin Ladin'e gidilecekse bizi etkilemeyecektir. Bunun sonucunda bize para verecekse, ekonomi açılacaksa Bin Ladin'i vursun. Kimi vurursa vursun. Hiç umurumda değil" diye konuştu.
www.evrensel.net