Mandacıların krizi

Ankara'da "Türkiye'nin stratejik öneminin arttığı" için duyulan sevinç, yerini ABD'nin hâlâ saldırı planlarında Türkiye'ye somut bir rol vermemiş olmasına duyulan siteme bıraktı.

Mandacıların kriziNew York ve Washington'a yapılan saldırıların hemen ertesinde ABD'nin Ortadoğu ve Asya'daki ülkelere saldırı hazırlığına girişmesiyle birlikte, holding medyasında ve hükümet çevrelerinde esen "Türkiye'nin stratejik öneminin artacağı" yönündeki sevinç rüzgarları tersine döndü. Ankara'da ABD'nin saldırı hazırlıklarında nasıl bir rol üstlenileceği konusunda toplantı üstüne toplantı yapılıyor. Toplantılar sonunda, Türkiye hükümetiyle doğrudan ilişki kurmayan ve Türkiye'den somut bir istekte bulunmayan ABD Başkanı Bush'a, Başbakan Ecevit imzasıyla bir mektup gönderileceği belirtiliyor. Hükümet üyeleri de, verdikleri demeçlerde, ABD'nin hâlâ savaş hazırlıkları doğrultusunda Türkiye'den talepte bulunmamasına sitem ediyorlar.

'Her talebi karşılarız'Geçen süre içinde ABD'nin Türkiye'den hiçbir somut istekte bulunmamasına canı sıkılan hükümet harekete geçti. ABD'nin saldırı politikasını uygulamak için Avrupa ülkelerine ve Pakistan'a öncelik verdiği, desteğinden kuşku duymayan ABD için "Türkiye'ye henüz sıra gelmediği" gibi değerlendirmelerin yapıldığı Ankara'da, adeta alarm sinyalleri verildi. Bu kapsamda, önceki gün Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcıları Mesut Yılmaz, Devlet Bahçeli ve Hüsamettin Özkan, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu ve MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'un katılımıyla toplanan 'güvenlik zirvesi'nde, ABD Başkanı Bush'a hitaben bir mektup hazırlanmasının görüşüldüğü bildirildi. Dün de, Başbakanlık'ta Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal, Washington Büyükelçiliği'ne atanan eski müsteşar Faruk Loğoğlu ile Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Dairesi Genel Müdürü Türkekul Kurttekin'in katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantılarda hazırlanan mektup metninin, Cumhurbaşkanı Sezer'in de onayı alındıktan sonra Bush'a gönderileceği ve "ABD'nin her türlü talebine hazır olunduğunun" bir kez daha vurgulanacağı belirtiliyor.

Hükümet dünden razıÖnceki akşam ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson'un konutunda düzenlenen Anma Toplantısı'na katılan hükümet üyeleri de, ABD'nin savaş senaryolarında Türkiye'ye somut bir rol biçmemiş olmasına serzenişte bulundular. Toplantıda konuşan Ecevit, ABD'deki saldırıların sadece Amerika'ya değil tüm insanlığa ve barışa karşı yapıldığını savunarak, "Türkiye, terörizmle savaşımında ve barış için uğraşında Amerika Birleşik Devletleri ile tüm işbirliği içinde olacaktır" diye konuştu. Konuyla ilgili uzun toplantılar yaptıklarını söyleyen Ecevit, "Olaylar henüz yerine oturmadı. Teröre karşı mücadelenin nasıl gerçekleşeceği konusunda henüz düşünceler berraklaşmadı" diyerek, Ankara'ya somut bir görev verilmediğini ifade etti. Gazetecilerin, resmi bir talep gelip gelmediğini sorması üzerineyse Ecevit, "Şu ana kadar dostluk mesajlarından başka talep yok" dedi. Toplantıya katılan Başbakan Yardımcısı ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ABD'den henüz bir talep gelmediğini yineleyerek, Türkiye'nin, ABD'nin ihtiyacı olacak her türlü talebi karşılamaya hazır olduğunu kaydetti. NATO'nun 5. maddeyi yürürlüğe koymasına değinen Yılmaz, bunu memnuniyet verici olarak niteledi. Yılmaz, Başbakan Bülent Ecevit tarafından ABD Başkanı George Bush'a, Türkiye'nin öneri ve endişelerini içeren bir mektup yollanacağını da sözlerine ekledi.ABD'nin Ankara Büyükelçisi Pearson ise, ABD'deki saldırıların ardından Türkiye'nin göstermiş olduğu destek ve dayanışmadan dolayı Başbakan Bülent Ecevit'e teşekkür ederek "Bu belayla mücadele etmek için uluslararası bir çabaya duyulan ihtiyacı, Türkiye çoğu ülkeden daha önce öğrendi" dedi.

Çiller: Geç bile kalındı!DYP Genel Başkanı Tansu Çiller de, hükümetin ABD'nin saldırı politikasında aktif rol alma kararına destek verdi. Çiller, Bush'a gönderilecek mektup ile ilgili olarak, "Türkiye'nin bugüne kadar inisiyatif almaması büyük bir boşluktu. Bunu olumlu bir gelişme olarak görüyorum" dedi. "Bu günler, Türkiye'nin tarihi birtakım mesuliyetleri taşıyacağı günler olacaktır" diyen Çiller, şimdiye kadar ABD üst yönetimi ile doğrudan, "çok ciddi", birebir görüşmeleri yapmadığı için hükümeti eleştirdi.
www.evrensel.net