TV8'de yayınlanan Jet Sosyete dizisinden ekran görüntüsü.

Havayolu şirketleri işçilere savaş açtı

Amerikan ve İngiliz havayolu tekelleri, Dünya Ticaret Merkezi'ne yapılan saldırının hemen ardından adeta işçilere savaş açtı. Bir haftada yaklaşık 70 bin çalışan işten atıldı.

Havayolu şirketleri işçilere savaş açtıAmerika'ya yönelik saldırının ardından zaten büyük bir kriz içinde bulunan havayolu tekelleri, talebin daha da daralması üzerine onbinlerce çalışanına adeta savaş açtı. Bir hafta içinde 70 bine yakın işçiyi kapı dışarı eden tekeller işten atma politikalarını sürdüreceklerini bildirdiler. ABD'li ve İngiliz şirketler hükümetlerinden de zararlarını karşılanmasını istiyorlar.Dünya Ticaret Merkezi ve ABD Savunma Bakanlığı'na yolcu uçaklarıyla yapılan saldırıdan ilk anda en fazla etkilenen sektör olan havacılık sanayiinde, bir haftada yaklaşık 70 bin kişinin işten çıkarıldığı bildirildi.Saldırılarda uçakları kullanılan American Airlines ile United Airlines şirketlerinin, 20'şer bin çalışanlarını işten çıkardıkları açıklandı. Continental ve US Airways şirketleri de geçen hafta toplam 23 bin kişiyi işten çıkarmışlardı. America West, American Trans Air, National Airlines ve İngiliz Virgin Atlantic havayollarının daha küçük sayıda işten çıkarmalarıyla birlikte bir hafta içinde sektörde işsiz kalanların sayısı 70 bini buluyor. Kaynaklar, bu sayının yakında 100 bine ulaşmasını bekliyor.

5 milyar dolar yardımBu gelişmelerle birlikte, havayolu şirketleriyle hava taşıtı üreticisi şirketlerin New York Borsası'nda işlem gören hisse senetlerinin fiyatları, yüzde 53'e varan çok büyük düşüşler kaydetti.Zarar ettiklerini söyleyen şirketlerin yardım isteği hükümet tarafından kabul edildi. Aylardır zaten büyük bir kriz yaşayan şirketlere Amerikan hükümeti 5 milyar dolar nakit yardım yapacağını açıkladı. 5 milyar dolarlık yardım planınının onay için Kongre'ye gönderildiği belirtiliyor. Öte yandan hükümet kaynakları, havacılık şirketlerinin talep ettiği kredi garantilerinin de daha sonra ele alınacağını bildiriyorlar. Saldırılardan sonra büyük zarara uğrayan havayolu şirketleri, sektörün ayakta kalabilmesi için, nakit ve borç garantisi biçiminde toplam 17.5 milyar acil yardıma ihtiyaç duyduklarını bildirmişlerdi. ABD hükümetinin, havayollarının doğrudan zararlarını karşılamak için 5 milyar doların yeterli olacağı, borç garantisi konusunun ise şu an değil, daha sonraki bir tarihte Kongre ile birlikte değerlendirilmesine karar verdiği bildiriliyor.ABD Başkanı George Bush'un şirketlere sağlayacağı 5 milyar dolarlık nakit yardımın yanı sıra, saldırıdan sonra Kongre'nin kendisine kullanma yetkisi verdiği 40 milyar dolarlık acil durum fonunun 3 milyar dolarlık bölümünü, hava alanları ve uçaklarda güvenlik önlemlerini artırmak için kullanmayı planladığı belirtiliyor. Bu önlemler arasında, havayolu şirketlerinin istediği biçimde, iç hat seferlerine devlet güvencesinde sigorta sağlanması da bulunuyor.
www.evrensel.net