Ebedi terör harekâtı

Afganistan'a yönelik 'Ebedi Adalet Operasyonu'nun, çok geniş bir saldırı planının unsuru olduğu ortaya çıktı.

Ebedi terör harekâtıABD Başkanı George W. Bush'un "haçlı seferi" olarak tarif ettiği sözde "terörizme karşı savaş", giderek mistik bir görünüm alıyor. ABD yönetimi, Afganistan halkına karşı düzenlenecek saldırının adının "Ebedi Adalet Operasyonu" olduğunu açıkladı. Bu açıklama, daha önce verilen "Asil Kartal operasyonu" ismi hakkında soru işaretleri yarattı. Kafalardaki sorular, ancak dün yanıtlandı ve "Ebedi Adalet"in, "Asil Kartal"ın küçük bir unsuru olduğu ortaya çıktı. Elde edilen bilgilere göre "Asil Kartal", terörizmle mücadele gerekçesiyle yürütülecek on yıllık bir ABD-İngiliz planını ifade ediyor.

Büyük planın parçasıBatılı kaynaklar, Asil Kartal'ın, "dünyadaki terörist ağ ve hücreleri yok etmek için yepyeni bir askeri ve diplomatik strateji olduğunu" açıkladılar. Aynı kaynaklar, Basra Körfezi ve Hint Okyanusu'ndaki büyük Amerikan yığınağına rağmen, Afganistan'ın "bildik yöntemlerle işgal edilmeyeceğini", Irak'a karşı yürütülen 1991 hava saldırısı gibi bir olayın da yaşanmayacağını söylediler.Bu açıklamalar, Afgan saldırısının, başka bir "büyük plan"ın parçası olduğunu doğruluyor. Londra ve Washington'dan The Times gazetesine konuşan kaynaklar, Amerikan güdümlü "uluslararası koalisyon"un "Usame Bin Ladin'i ele geçirmek için dört bir koldan Afganistan'a saldıracağı" düşüncesinin yanlış olduğunu söylediler. Kaynaklar, "Tek hedefimiz, Bin Ladin'i ele geçirmek değil" diye konuştu. Adı verilmeyen bir diplomat, "öncekilerden çok farklı" olan bu mücadelenin, aslında, sisteme yönelik en büyük tehdit olarak algılanan "asimetrik savaş"a karşı olduğunu ilan etti. Bu savaşın "beş ila on yıl" süreceğini söyleyen diplomat, asgari silahlı küçük terör gruplarının büyük zarar verebileceğinin görüldüğünü söyledi.

Çok yönlü operasyonBu kapsamda; askeri saldırılar, "küresel karşı-terör operasyonlarının" sadece bir unsuru olacak. Diğer unsurlar ise; Batılı emperyalistlerin çıkarlarına aykırı hareket eden devlet ve grupların diplomatik, ekonomik ve siyasi yönden kuşatma altına alınması. ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, "Asil Kartal" ile ilgili olarak şöyle konuştu: "Sanırım önümüzdeki altı, sekiz, on, oniki ay, hatta yıllar boyunca, teröristlerle mücadele etmek için bir koalisyonun oluştuğunu göreceğiz. Bu, ABD için çok yeni bir çatışma türü. Bu nedenle temkinli ilerliyoruz. Bir yandan istihbarat toplarken diğer yandan uygun eylem planları hazırlıyoruz. Bu planların siyasi, ekonomik, mali, askeri ve istihbarat yönleri var."İngiliz yetkililere göre, dünya üzerindeki Amerikan baskısını artıracak olan bu "yeni durum"un odak noktasında Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile Dışişleri Bakanı Colin Powell bulunuyor. Cheney, birçok çevre tarafından "gölge başkan" olarak adlandırılıyor. İngiliz yetkililer, yıllarca sürecek olan bu "mücadele" için ilginç bir benzetme yaparak, "Bu, uyuşturucu veya yoksullukla mücadeleye benzetilebilir" dediler. Batılı emperyalistlerin "yoksullukla mücadele"sinin sonuçları düşünüldüğünde, "terörle mücadele"nin sonuçları da kendiliğinden ortaya çıkıyor.

'Beyinleri kazanmak'Yetkililere göre "terörist yapıları" tasfiye etmenin en iyi yolu, "kalpleri ve beyinleri kazanmak", yani propaganda. Bunun yanı sıra, çeşitli devletlere karşı yoğun siyasi baskı gündemde. Elbette bu konsept, New York ve Washington'a düzenlenen saldırılarla ilgisi olsun olmasın, çeşitli ülkelere yönelik bombardımanları dışlamıyor. Diplomatlar, "Amerikan halkının intikam istediğini" ve Bush'un, bu talebe yanıt vereceğini ifade ediyorlar. Nitekim Bush, Amerikan Kongresi'nde yapacağı "tarihi" konuşmanın arefesinde, önemli bir emir verdi. 100'den fazla Amerikan uçağı, bir saldırıya hazırlık yapmak üzere Basra Körfezi'ne gönderildi. Uçaklar arasında F15 ve F16'ların yanı sıra, yüksek irtifadan şehirler üzerine ölüm yağdıran B-52 bombardıman uçakları da bulunuyor. Keşif faaliyetleri için ise AWACS ve U-2 casus uçakları gönderilecek.

Orta Asya çekişmesiAfganistan'a yönelik olası bir saldırının, Orta Asya üzerindeki emperyalist çekişmenin bir unsuru olduğu da görülüyor. ABD ve Rusya, Afganistan'ın sınır komşuları üzerindeki nüfuzlarını genişletmek için çetin bir mücadele veriyorlar. ABD, bölgedeki "Rus dostları"nı giderek daha fazla zorluyor.ABD, Afgan saldırısı için bir üs olarak kullanmak üzere; Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan üzerindeki baskısını artırdı. Buna karşılık Moskova, bu üç cumhuriyeti "hizada tutmak" amacıyla bölgeye üst düzey askeri bir yetkilisini gönderdi. Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla, Orta Asya ülkelerine 5 günlük geziye çıkan Güvenlik Konseyi Sekreteri Vladimir Ruşaylo, Özbekistan'dan memnun ayrıldı.Ruşaylo önceki gün Cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından kabulünün ardından yaptığı açıklamada, "Bu görüşmemizde belli oldu ki, tarafların bakış açıları aynıdır" dedi. Ruşaylo, ülkesinin Orta Asya'nın geleceği konusunda kaygılı olduğunu da açıkça ifade etti. Rus yetkili, "Orta Asya'da, uluslararası terörizmle mücadele bağlamında işler hiçbir zaman kolay olmadı. 11 Eylül saldırısı, Rusya Devlet Başkanı'nı kaygılandırıyor" dedi. Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ise, Afganistan'ın "terörist yetiştiren bir poligon (atış alanı)" olduğunu kaydettikten sonra, ABD'ye saldırı üssü verecekleri iddialarını yalanladı. Kerimov şöyle konuştu: "Katiyetle belirteyim ki, Özbekistan, ABD temsilcileriyle bu konuyu ele almadı ve bu konu görüşülmedi. Bilmiyorum, bu yorum nereden çıktı? Tekrar ediyorum, biz fikir alışverişine açığız. Bunu herkes işitsin. Biz hiç kimseye, 'Size yer vereceğiz' şeklinde bir taahhüt altına girmedik."Tacik yönetimi de, ABD'ye yardımı reddetti. Tacik topraklarında 18 bin Rus askeri bulunuyor. Türkmenistan ise, "tarafsız" kalacağını ilan etmiş bulunuyor.

Özbekistan hevesliSadece Özbekistan, topraklarını Amerikan ordusuna açabileceğini bildirdi. Gözlemcilere göre Özbek liderliği, Orta Asya'nın en güçlü ordusuyla, Moskova'nın baskısına rağmen ABD'nin tarafına geçebilir. Özbekistan, Afganistan ile 170 kilometrelik bir ortak sınıra sahip. ABD'nin, saldırısında bu sınırı kullanmak isteyeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Özbek hükümeti, buna karşılık, ABD askeri yardımının artırılması ve "insan hakları ihlalleri" eleştirilerinin kesilmesini isteyecek. Özbek lider İslam Kerimov, iki yıl önce de, Rusya'nın başını çektiği bir güvenlik paktından ayrılarak Batı'nın "takdirini" kazanmıştı. Diğer yandan, Gürcü lider Eduard Şevardnadze, ABD'nin "istediği zaman topraklarını kullanabileceğini" duyurdu. Rusya ise buna karşılık olarak, Gürcistan hükümetinden, ülkedeki Çeçen isyancıları derhal sınır dışı etmesini talep etti.
www.evrensel.net