Fotoğraf: Evrensel

Savaşa karşı sesler yükseliyor

ABD'nin Dünya Ticaret Merkezi'ne yapılan saldırıyı bahane ederek, pek çok ülkeye karşı saldırı hazırlıklarına tepkiler her gün biraz daha artıyor.

Savaşa karşı sesler yükseliyorDünya Ticaret Merkezi ve Pentagon'a yapılan saldırıların arkasından Amerika'nın attığı savaş çığlıklarına ve buna tam destek veren Türk siyasetçilerine karşı tepkiler artarak devam ediyor.Emeğin Partisi (EMEP) İstanbul İl Örgütü, "Savaş olmasın, insanlar ölmesin" çağrısında bulundu. EMEP İstanbul İl Örgütü tarafından dün Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda düzenlenen basın açıklamasında, Türkiye'nin ABD'nin oyunlarına alet olmaması ve savaşa bulaşmaması gerektiği belirtildi. Basın açıklamasına 500 kişi katılırken, sık sık "Emperyalist savaşa hayır", "Kahrolsun ABD emperyalizmi", "Terörün başı Amerika" ve "Savaşa değil eğitime bütçe" sloganları atıldı. "Amerikan askeri olmayacağız", "Silahlanmaya hayır" ve "Amerikan üssü olmayacağız" dövizlerinin taşındığı eylemde basın açıklamasını okuyan EMEP İstanbul İl Başkanı Mehmet Kılınçaslan, Türkiye halkının Körfez Savaşı'ndan sonra bir kez daha savaş ve yıkımla yüzyüze olduğunu dile getirerek, "ABD emperyalizmi savaş tamtamları çalarken, ülkemizdeki ABD yanlıları 'kraldan çok kralcı kesiliyorlar'" dedi. Gazete sütünlarından, radyolardan ve televizyon ekranlarından ABD'nin sadık uşağı olarak savaşa girmek gerektiğinin propagandasının yapıldığına dikkat çeken Kılınçaslan, Dünya Ticaret Merkezi'ne düzenlenen saldırının ve bu saldırıda onbinlerce insanın yaralanması ve ölmesinin vahşet olduğunu ve bu vahşeti kınadıklarını da bildirdi. Kılınçaslan, ABD'nin kendi halkı dahil bütün dünya halklarını emperyalist savaşla ve terörle tehdit etmesinin kabul edilemeyeceğini vurguladı. ABD'nin kendi emperyalist çıkarları uğruna dünyanın dört bir yanında milyonlarca insanın kanını döktüğüne işaret eden Kılınçaslan, ABD'nin yeni katliamlar peşinde olduğunu söyledi. Türkiye halkının ABD başta olmak üzere emperyalistlerin baskısı ve sömürüsü altında ezildiğine dikkat çeken Kılınçaslan, işçi ve emekçilere daha fazla yoksulluk, işsizlik, açlık, ölüm ve terör vaat edildiğini belirtti. Kılınçaslan, depremlerde, grizu patlamalarında, göçüklerde ve sel felaketinde ölen insanlar için saygı duruşu yapmayıp, Bush yönetimine yağcılık olsun diye TBMM'de saygı duruşunda bulunulmasını da eleştirerek, "Böyle bir hükümetin bizi yönetmesine izin vermeyelim" dedi. Açıklamanın ardından eylem sloganlarla sona erdirildi.

İzmir'de ortak eylemEMEP, HADEP ve ÖDP İzmir il örgütleri de, dün düzenledikleri ortak basın toplantısında ABD'nin başını çektiği ve ülkemizdeki politikacıların da kayıtsız şartsız desteklediği savaş çığırtkanlıklarını protesto etti.ÖDP İzmir İl Örgütü'nde yapılan basın toplantısında hazırlanan ortak metni okuyan ÖDP İl Başkanı Haluk Tekeli, ABD'de binlerce insanın yaşamına mal olan saldırının, insanlıkdışı olduğunu belirterek, saldırı gerekçe gösterilerek, suçluları ve destekleyenleri cezalandırma bahanesiyle dünyanın yeni bir felakete sürüklendiğine dikkat çekti. Basın toplantısına EMEP İzmir İl Başkanı Cabbar Demirci ve il yöneticileri ile üyeleri, ÖDP yöneticileri ve HADEP İl Başkanı Cemal Coşgun ve il yöneticilerinin yanı sıra İHD İzmir Şubesi Başkanı Günseli Kaya da katılırken, partiler önümüzdeki günlerde diğer siyasi partileri, sendikaları, kitle örgütlerini ziyaret ederek savaşa karşı geniş bir cepheyi oluşturmak için ortak çalışma yapmayı kararlaştırdılar.

Savaş yoksulu vuracakÖzgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Başkanı Ufuk Uras ise, "Böyle bir savaşın kazananı olmaz. Kaybedenler ise ezilenler, dışlananlar ve yoksullar olacaktır" dedi. ÖDP İstanbul il binası önünde toplanan ve sayıları 100'ü bulan ÖDP'liler adına konuşan Uras, ABD'ye yapılan saldırının insanlıkdışı olduğunu, ancak saldırı öne sürülerek onbinlerin ölümüne sebep olacak yıkımlara yol açmanın da en az diğeri kadar uluslararası suç olduğunu vurguladı.Adana İHD Cezaevi İzleme Komisyonu da, Türkiye'nin ABD emperyalizminin kirli emellerine alet edilmesine karşı çıktı.
www.evrensel.net