Demiryollarını Allah'a havale ettiler!

KESK'e bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikası Adana Şube Başkanı Abdullah Yıldız, tekellerin çıkarları doğrultusunda otobanlara milyarlarca dolar ödenek ayrılırken, demiryollarının bilinçli olarak geri bırakıldığını söyledi.

Demiryollarını Allah'a havale ettiler!KESK'e bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikası Adana Şube Başkanı Abdullah Yıldız, tekellerin çıkarları doğrultusunda otobanlara milyarlarca dolar ödenek ayrılırken, demiryollarının bilinçli olarak geri bırakıldığını söyledi. MHP'li Ulaştırma Bakanlığı'nın eğitimsiz ve tecrübesiz kadroları TCDD'de şef ve yönetici pozisyonlarda göreve getirdiğine dikkat çeken Yıldız, kurum yöneticilerinin çözüm üretme yerine, işi Allah'a havale edip kurban keserek kazaları önlemeyi düşündüklerini belirtti. Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Adana Şubesi, tren kazalarının artması sonucu gündeme gelen demiryollarıyla ilgili dün saat 12.30'da Uğur Mumcu Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. BTS Adana Şube Başkanı Abdullah Yıldız, petrol ve otomotiv tekellerinin çıkarları doğrultusunda karayollarına milyarlarca dolar ödenek ayrılırken, en güvenli ulaşım olan demiryollarının bilinçli olarak geri bırakıldığını söyledi. Gelişmiş ülkelerin demiryollarını hızla geliştirerek temel ulaşım aracı haline getirdiğini belirten Yıldız, geri kalmış ülkelerde ise özelleştirme uygulamalarıyla demiryollarınının tasfiyesinin dayatıldığını vurguladı. Demiryollarındaki faal personel sayısının son yıllarda üçte iki oranında azaltıldığını kaydeden Abdullah Yıldız, "En az 10 kişinin çalışması gereken bir birimde bugün 1 kişi çalışıyor. Günde 16 saat çalışma saati uygulanmaya çalışılıyor. Yol kontrolü yapan yol bekçileri ise tamamen kaldırıldı. Sonuç Adana-Mersin arası çalışan tren, ray genişlemesi ile yoldan çıkarak kaza yaptı ve 1 ölü, onlarca yaralı" dedi. Sinyalizasyon, elektrifikasyon, hızlı tren projelerinin ertelendiğini, çeken ve çekilen araçların ekonomik ömrünü tamamladığı halde yenilenmediğini, rayların kullanım ömrünü tamamladığını ifade eden Yıldız, şöyle devam etti: "Seyrüseferin emniyetini sağlayan tren şefleri kaldırılarak bu görev makinistlere ikinci bir iş olarak yüklendi. İstasyonların çoğunda makasçı artık çalıştırılmamakta. Trenler istasyonlarda bu kontrolsüz makaslarda durarak geçmekte. Bu durum hem hızı hem güvenliği olumsuz etkiliyor. Çukurova Mavi Treni'nde olduğu gibi uzun yol trenlerinde makinistlerin görev öncesi dinlenme yerleri ellerinden alınarak jeneratör vagonunda 'dinlenmeleri' dayatılmıştır. Jeneratör vagonunda dinlenen makinistin görevini sağlıklı yürütmesi beklenebilir mi?"

Siyasi kadrolaşmaTCDD'de MHP'li Ulaştırma Bakanlığı'nın eğitimsiz ve tecrübesiz kadroları şef ve yönetici pozisyonlarına getirdiğine dikkat çeken Yıldız, kurum yöneticlerinin çözüm üretme yerine, işi Allah'a havale edip kurban keserek kazaları önlemeye çalıştıklarını söyledi. Yenice'de meydana gelen tren kazasında 5 kişinin öldüğünü, onlarca kişinin de yaralandığını hatırlatan Yıldız, yetkilileri uyararak, demiryollarının tasfiyesinin durdurulmasını, yağmaya son verilmesini ve demiryolarına yatırım yapılarak ulaşımda çağdaşlığın yakalanmasını istedi.
www.evrensel.net