16 Eylül 2001 21:00

KESK'in tüzüğü değişti

KESK Genel Kurulu, yeni yasa doğrultusunda yapması zorunlu olan tüzük değişiklikleri için olağanüstü toplandı. Genel kurulda daha önce mutabakata varıldığı söylenen metin üzerinde uzun tartışmalar yaşandı.

Paylaş
KESK'in tüzüğü değiştiKamu emekçilerinin tüm muhalefetine rağmen çıkarılan Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası gereğince tüzük değişikliği yapması gereken KESK Genel Kurulu, dün olağanüstü olarak toplandı. Önceden hazırlanan taslak tüzük metninde anlaşmazlık yaşanınca, değişiklikler yasal zorunluluklar üzerinden yapıldı. Değiştirilmesi yasal olarak zorunlu olmayan bir çok tüzük maddesinin değiştirilebilmesi için KESK'in delege sayısının salt çoğunluğunun aranması kararlaştırıldı. Petrol-İş Genel Merkezi'nde toplanan ve Divan Başkanlığını Tarım Gıda-Sen Genel Başkanı Mihdi Perinçek'in yaptığı genel kurulda açılış konuşmasını KESK Genel Başkanı Sami Evren yaptı. Evren küreselleşmenin savaş ve acıdan başka bir şey getirmediğini, yoksulluğun ayyuka çıktığını ve küreselleşmenin en önemli odağının ABD olduğunu söyledi. "ABD'de yaşanan saldırıda insanların öldürülmesini tasvip etmiyoruz ancak Amerikan emperyalizminin bu eylemi bahane ederek onbinlerce insanı öldürmesine ve savaşlara yol açmasına göz yumulamaz" diyen Evren, barış karşıtlarının karanlık senaryolarına geçit verilemeyeceğini söyledi. Evren "Şimdi 68 ruhuyla Kahrolsun Amerika demenin zamanı" dedi. Küresel saldırıya karşı ortak mücadelenin daha önemli hale geldiğini belirten Evren, Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ICFTU)'nun Küresel Sendikalar Eylem Günü olarak ilan ettiği 9 Kasım'daki eylemin bir parçası olacaklarını bildirdi. Evren'in konuşmasının ardından, tüzük maddelerini değişikliğine ilişkin tartışmalara geçildi.

Uzun tartışmalarTüzük görüşmeleri daha önceden mutabakata varıldığı açıklanan taslak bir metin üzerinden yapılacaktı. Ancak taslak metnin üzerinde genel kurulun yapılacağı gün anlaşmazlık yaşanması nedeniyle tartışma başka bir noktaya kaydı. Delegelerin tüzük maddelerinin değiştirilmesi için 251 oy çokluğunun gerektiğini söyleyerek, genel kurula ise sadece 280 kadar delegenin katılmış olması nedeniyle, değişikliğe itiraz etmeleri tartışmaları boyutlandırdı. Uzun süren anlaşmazlık; yasa gereği değiştirilmesi zorunlu maddelerin salonda bulunan delege sayısı üzerinden salt çoğunluk hesaplanarak değiştirilmesi, diğer maddelerin KESK'in delege sayısının salt çoğunluğu yani en az 251 oyla değiştirilebilmesi şeklinde sonuçlandırıldı. Ancak kadın üyelere yönelik olarak "kota uygulaması" yönündeki maddenin oylanarak kabul edilmesi tartışmalara neden oldu. Bazı delegeler bu maddeye "yasal olarak değiştirilmesi zorunlu" olmadığı için karşı çıktılar ve bu maddenin ikinci bölümde gündeme getirilmesi gerektiğini söylediler. Yasal zorunluluk olan maddelerin büyük çoğunluğu oybirliği ile değiştirildi. Daha sonra KESK tüzüğü gereği 251 oya ihtiyaç duyulan maddelere geçildi. Örneğin; üyeliği düzenleyen 7. maddenin (E) bendinde "Üyeler, konfederasyon tüzüğü ile buna bağlı yönetmeliklerde gösterilen hususlara, toplu görüşme kararlarına, Yönetim Kurulu kararlarına uygun harakette bulunmayı kabul eder" deniliyor. Ancak bazı delegeler bu maddenin "Üyeler tüzüğe ve genel kurul kararlarına uymak zorundadır" şeklinde değiştirilmesini istiyorlar. Gazetemiz yayına girdiği sırada genel kurul sürüyordu. Değiştirilemeyen maddeler ise KESK Olağan Genel Kurulu'na taşınacak.
ÖNCEKİ HABER

Emek Platformu'nun talepleri

SONRAKİ HABER

Figen Yüksekdağ'a verilen hapis cezası onandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa