16 Eylül 2001 21:00

Bu kez kandıramadılar

Her gün "savaş çığırtkanlığı" yapan holding gazeteleri bir türlü halkı kandırmayı başaramıyorlar. Ortaya çıkan tek gerçek ise halkın savaş istemediği.

Paylaş
Bu kez kandıramadılarABD'deki saldırılar günlerdir gazetelerin manşetlerinde. Gazeteler, haberleriyle, köşe yazılarıyla "savaş çığırtkanlığı" yapan medya, kendi yaptığı anketlerde bile aynı gerçekle karşılaşıyor: Halk savaş istemiyor. Medyanın "kraldan çok kralcı" olduğu savaş çığırtkanı yayınlarına karşın, Türkiye halkının önemli kısmı ne ABD'nin savaş ilan etmesinden yana; ne de Türkiye'nin bu savaşta aktif rol almasından... Strateji Mori'nin yaptığı anketten yüzde 90'a varan oranda "Savaşa hayır" sonucu çıkmasının yanında, Türk gazetelerinin internet sayfalarında düzenlediği interaktif anketlerin sonuçları da aynı gerçeğe işaret ediyor.

Radikal Savaş çığırtkanı gazetelerin okurlarının yanıtladığı anketlerde dahi, Türkiye halkının ezici çoğunluğunun hem ABD'nin tavrına, hem de Türkiye hükümetinin ABD yanlısı tutumuna karşı çıktığı gözleniyor. Radikal'in internet sitesindeki ankette, okuyuculara "ABD'nin, başına gelen terör eyleminine karşılık askeri misillemede bulunmasını destekliyor musunuz?" sorusu soruluyor. Ankete katılan 951 kişinin yanıtı; yüzde 72.6 oranında "Hayır", 27.4 oranında "Evet".

Milliyet Savaş yanlısı gazetelerden Milliyet'in internet sayfasındaki ankette de benzer bir sonuç var. Bu kez, "Türkiye ABD'ye yönelik terörist eylemin sorumlularının cezalandırılmasında aktif rol almalı mı?" sorusu soruluyor.Soruda, "savaşa katılma", "asker gönderme" gibi net ifadeler yer almadığı, soyut bir "aktif rol" kavramı kullanıldığı halde, yanıtların yüzde 45'i hiç katılmamalı yönünde. Yüzde 28'i ise "lojistik destek" verilmesi gerektiğini düşünüyor. Aktif rol almalı diyenlerin oranı ise sadece yüzde 27. Bu ankete toplam 9353 kişi oy vermiş.

Sabah Sabah gazetesi ise, anketinde "ABD'deki terör eyleminin suçlusu kim?" sorusuna yüzde 75 oranında hiçbiri yanıtı verilmiş. Çünkü, şıklarda "ABD'nin içindeki bazı güçler", "CIA" ya da "gizli servisler" gibi şıklar yok. Şık olarak sadece ABD karşıtı ülkeler ile Japonya'nın bulunduğu ankette sonuçlar şöyle: Çin yüzde 5, Irak yüzde 2, Japonya yüzde 2, Rusya yüzde 2, Sudan yüzde 0, Taliban yüzde 10, Hiçbiri yüzde 75. Sabah gazetesinin sorduğu bir başka soru "ABD intikam alsın mı?" şeklinde. Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 66'sı net biçimde "Hayır" diyor. Yüzde 33 ise ankete "Evet" yanıtı vermiş. Gazetenin yaptığı üçüncü anketin sorusu Türkiye'ye ilişkin. Sabah, "Türkiye, ABD'nin yanında yer almalı mı?" diye soruyor ve yüzde 76 oranında "Hayır" yanıtı alıyor. "Evet" diyenlerin oranı sadece yüzde 23.

Halka rağmen yayın Kendi okurları üzerinde yaptığı anketlerde böylesi sonuçlar alan gazeteler, iki noktayı akıllara getiriyor. İlki, bu gazetelerin bir haftadır yaptıkları yayınların halkın gözünde hiçbir inandırıcılığı yok? İkincisi, bu gazeteler kendi anketlerinde gerçeği gördükleri halde, bile bile lades diyorlar ve halkın tepkisine, karşı çıkmasına rağmen "savaş yanlısı" yayın yapmayı sürdürüyor. Belki de ikisi birden!
ÖNCEKİ HABER

Amerika'ya üs verilmesin

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa