15 Eylül 2001 01:00

Kirvelik eskide kaldı

Siverek Belediye Başkanlığı, halka çok eski bir gelenek olan kirveliği sordu. Aldığı yanıt, ekonomik krizin ve yoksulluğun neleri yok ettiğinin de gösteresi: Para olmadığı için masraf yapmayı gerektiren kirveliği kimse üzerine almıyor.

Paylaş
Kirvelik eskide kaldıEkonomik kriz yaşamın pek çok alanında etkili oluyor. Artık sofrasında eksiltecek dilim kalmayan insanlar, dayanışmayı ve bir arada olmayı sağlayan gelenekleri de birer birer terk ediyor. Çünkü, bu yükün altından kalkacak para yok.Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde akrabalık kadar önemli olan bir gelenek olan kirveliğin, ekonomik kriz nedeniyle gelenek olmaktan çıktığı belirlendi. Şanlıurfa'nın Siverek İlçe Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, ilçedeki 21 mahalledeki bin 317 kişiye, yüz yüze yapılan görüşmelerde "kirvelik" geleneği ile ilgili çeşitli sorular yöneltildiği bildirildi.

Sünnet düğünü de yokAçıklamada, çalışmanın bir ay sürdüğü ve görüşmelere verilen yanıtlardan, bölgede ayrı bir önemi olan, doğu insanı için ise daha derin bağlar ifade eden ve akrabalık derecesinde kabul gören kirvelik geleneğinin, yaşanan ekonomik darboğazın da etkisiyle giderek yok olmaya yüz tuttuğunun tespit edildiği ifade edildi.Araştırmaya katılanların yüzde 85'inin ekonomik sıkıntı dolayısıyla çocuklarına "kirveli" sünnet düğünü yapamadıklarını dile getirdikleri belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: "Kirvelik geleneği, ağır maddi külfet getirdiği için son yıllarda giderek azalmaya başladı. Sünnet törenleri artık toplu, merasimsiz ve kirvesiz yapılmaktadır."

Kirvelik nedir?Oğlunu sünnet ettirecek ya da evlendirecek ailenin kirvesi yoksa, aile reisi çok iyi düşünerek, ailenin kirveliğini yapacak uygun birisini bulur. Seçilen adaya kirvelik önerilir. Aday genellikle öneriyi kabul eder. Çünkü kirvelik bir onur ve itibar meselesidir. Kirvelik kabul edilmiş ise kirveye uygun bir hediye gönderilir. Bu çocukların sünnetine ya da delikanlıların evlenmesine işarettir. Kirve hediyesini alır, sünnet söz konusu ise sünnet elbisesini yaptırır, evlenme ise tüm törenleri üslenir.Kirve, ailenin kirvesi olup kendisine "Kirve" diye hitap edilir. Kirve ile kirve olunan aile arasında çok sıkı ilişkiler kurulur, bu ilişki kan bağı kadar yoğun ve güçlüdür. İki aile artık birbirinden kız alıp vermez, kirvenin saygınlığı ve otoritesi tartışılmaz. Kirvelik babadan oğula geçer ve arada çok önemli bir sorun çıkmazsa kirvelik bağı asla kopmaz.
ÖNCEKİ HABER

İşçi kazandı

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'ya yumruk atan Osman Sarıgün, AKP'den ihraç ediliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa