14 Eylül 2001 21:00

İşçi kazandı

Kar Plastik grevi sendikanın kabul edilmesiyle sona erdi. Daha önce işten atılan 20 işçinin geri alınması talebi ise kabul edilmedi. Ancak anlaşmaya göre işletmeye işçi alınması durumunda ilk tercih bu işçiler olacak.

Paylaş
İşçi kazandı Kar Plastik grevi, patronun grevdeki sendikalı işçileri işe almayı kabul etmesi üzerine sona erdi. Kar Plastik'te 6 ay önce sendikalı oldukları için 20 işçi işten atılmış ve direnişe başlamıştı. Bir ay önce de halen çalışan 14 işçi yasal prosedür gereği greve çıkmıştı.Çalışma Bakanlığı müfettişlerinin arabuluculuğunda, Petrol-İş Sendikası ile patron arasında önceki gün yapılan görüşme sonucunda toplam 34 işçinin bir aydır sürdürdüğü direniş sona erdi. Varılan anlaşmaya göre grevdeki 14 işçi işbaşı yapacak, işten atılan işçiler ise işletmenin ihtiyacı halinde öncelikli olarak işe alınacak. Sendikanın işyerine girmesine sevinen işçiler, atılan arkadaşlarının işbaşı yapamamasına ise üzüldüler. İşçiler "buruk bir sevinç yaşadıklarını" dile getirdiler. Önceki akşam yapılan anlaşma sonrası işçilere hitaben konuşan Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, işçilerin 30 gün süren direnişi sonunda kazandıklarını ve işyerine sendikayı soktuklarını dile getirdi. Direniş süresince işçilerin fiili saldırılara ve sözlü sataşmalara maruz kaldığını kaydeden Öztaşkın, ilk hedefin işyerine sendikayı sokmak olduğunu ve bu hedefin başarıya ulaştığını söyledi. Öztaşkın, grev süresince kendilerine destek veren mahalle sakinlerine de teşekkür etti.

Müfettiş raporu zorladıKar Plastik işçilerinin greve çıktıklarında iki talepleri vardı; sendikalı olarak işe başlamak ve işten atılan arkadaşlarının geri alınması. Grev sonunda sendika talebi kabul ettirilirken, işten atılan işçilerin geri alınması ise şarta bağlandı. Grevin bu noktada bitirilmesinin en önemli sebebi, Çalışma Bakanlığı müfettişlerinin işyerinde bulunan makinelerin dışarı çıkartılabileceği yönünde rapor vermesi oldu. Sendikayı kabul etmek istemeyen patron, Kar Plastik Anonim Şirketi'nin bulunduğu binada bir de Kar Plastik Limited Şirketi kurmuş ve Kar Plastik Anonim Şirket'in makinelerini buraya devretmişti. Bu yasal hileye göz yumulurken, patron son olarak Kar Plastik Limited Şirket'e ait olduğu öne sürülen makineleri işletme dışına çıkartma kararı almış ve üretime dışarıda devam edeceğini bildirmişti. Bu durum üzerine sendika, Kar Plastik patronuyla yapılan son görüşmede, "Alınacak yeni işçiler, işten atılan işçilerden seçilecek" şartı ile anlaşmayı kabul etti. Petrol-İş Boğaziçi Şube Başkanı Reşat Tüysüz, makinelerin dışarı çıkartılabileceği yönündeki müfettiş raporuna dikkat çekerek, "Bizi zorlayan bu rapor oldu. Makineler dışarı çıksaydı grevin de bir anlamı olmayacaktı. Ancak müfettişlerin anlaşmanın sağlanmasında da büyük faydasını gördük" diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Saldırganlığa karşı

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa