13 Eylül 2001 21:00

Çöp evde silahlı çatışma

Keşan'da, çöplerden topladıklarıyla geçimini sağlayan 70 yaşındaki Mustafa Demir, evinden atılmak istenince silahına sarıldı ve 1 polisi öldürdü, 4'ünü de yaraladı..

Paylaş
Çöp evde silahlı çatışmaEdirne'nin Keşan ilçesinde, evini boşaltmak istemeyen 70 yaşındaki Mustafa Demir, polisle silahlı çatışmaya girdi. Olayda, ev sahibi ile 1 polis öldü, aralarında Keşan Emniyet Müdürü Hasan Özcan'ın da bulunduğu 4 polis yaralandı. Edirne Valisi Fahri Yücel, olay üzerine geldiği Keşan ilçesinde incelemelerde bulundu.Büyükcami Mahallesi'nde oturan, çöplerden kâğıt toplayarak geçimini sağlayan ve çevresinde "Alicin" lakabıyla tanınan Mustafa Demir, belediye ekiplerinin evini tahliye etmesine izin vermedi. Belediye ekipleriyle tartışan ve evinde bulunan pompalı tüfek ile ateş açan Demir'e, polis müdahale etti. Evden çıkmayarak ateşe devam eden Mustafa Demir'in evi, polis ve jandarma tarafından kuşatma altına alındı. Demir'in evi boşaltmaması gerekçe gösterilerek, içeriye gaz bombası atıldı. Demir'in ateşle karşılık vermesi üzerine çıkan silahlı çatışmada, Demir ve polis Nuri Tanışman öldü, Keşan Emniyet Müdürü Hasan Özcan ile 3 polis yaralandı.

Yaralı polislerÇatışmada kol ve ayağından yaralanan Emniyet Müdürü Özcan, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, yaralı 3 polis ise Keşan Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Yaralı polislerden Hasan Kör'ün gözünden, Mustafa Gürsoy'un ise omzundan yaralandığı ve ameliyata alındıkları öğrenildi. Fatih Hacıoğlu adlı polis ise ayakta tedavi edildikten sonra taburcu edildi. Polislerin sağlık durumlarının iyi olduğu açıklandı. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Bugün git yarın gelmeSavaş VelioğluOkullar eğitim-öğretime başladı ama kayıtlardaki sorunlar ve keyfilikler devam ediyor. Eyüp ilçesindeki Refhan Tümer Lisesi'nin müdürü Ali Ekber Söyüt'ün kızını kaydetmedi. Müdürün gerekçesi kontenjanın doluluğu; Söyüt ise kayıt parası vermediği için ve müdürün keyfi kararıyla kızının kaydının yapılmadığını söylüyor. Alibeyköy Binevler'de oturan Ali Ekber Söyüt, kızını evlerine en yakın okul olan Refan Tümer Lisesi'ne kayıt ettirmek istiyor. Ancak, eğitim-öğretimin başlamasına rağmen kızı Salkım Söyüt halen okulsuz. Ali Ekber Söyüt, okul müdürü Zekerya Kaplan'ın kayıt parası vermediği için çocuğunun kaydını yapmadığını belirtiyor. Baba Söyüt'ün anlattığına göre, kızını kaydettirmek için Refhan Tümer Lisesi'ne gittiğinde okul müdürü Kaplan'ın engellemesiyle karşılaştı. Okula ilk gidişinde Söyüt'e daha sonra gelmesini söyleyen Kaplan, ikinci gelişinde ise kontenjanın dolduğu gerekçesiyle Salkım Söyüt'ün kaydını yapmadı. Ali Ekber Söyüt, konuyla ilgili olarak Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurduğunu fakat bir sonuç alamadığını ifade ediyor.

'Para yoksa kayıt da yokBu yıl lise birinci sınıfa başlaması gereken Salkım Söyüt kayıt parası vermediği için okula gidemiyor. Ali Ekber Söyüt yaşanan olayı şöyle anlatıyor: "Oturduğumuz mahalleye en yakın lise Refan Tümer Lisesi olduğu için kızımı bu okula kayıt yaptırmak istedik. Kayıt dönemi başladığı zaman okula gittik, okul müdürü daha sonra gelmemizi söyledi. Bunun üzerine okul müdürünü herhangi bir sorunun çıkabileceğine ilişkin uyardık fakat müdür herhangi bir sorunun olmayacağını söyledi. Kayıt döneminin bitmesine yakın bir sürede tekrar kayıt yaptırmak için okula gittiğimde okul müdürü 180 derece dönüş yapmıştı. Okul kontenjanının dolduğunu söyleyip çocuğumu başka okula kayıt yaptırmamı istedi."

'Okullar bizim malımız'Kendilerine bu liseden sonra en yakın lisenin Alibeyköy Lisesi olduğunu kaydeden Söyüt, "Alibeyköy Lisesi'ne kızımın gitmesi için araç kullanması gerekiyor. Maddi durumumuz iyi olmadığı için kızımın yol parasını karşılayamam. Mecburen Refhan Tümer Lisesi'ne göndermek zorundayım" diyor. Söyüt, eğitimden herkesin parasız ve eşit koşullarda yararlanabiceğinin Anayasa'da dahi yer aldığına dikkat çekerek, çocuğunu okula parasız kayıt yaptırana değin mücadele edeceğini anlatıyor. Okulların kendilerinden kesilen vergilerle yapıldığını hatırlatan Söyüt, "Ben bu ülkenin bir vatandaşıyım, devlet bizlerin maaşlarından vergi kesiyor fakat ben çocuğumu hakkım olduğu halde okula kayıt yaptıramıyorum" diyor. Söyüt, gerekirse okul müdürü hakkında dava açacağını belirtiyor. Konu hakkında bilgisine başvurduğumuz okul müdürü Zekeriya Kaplan ise okul kontenjanın dolduğunu, bu yüzden Salkım Söyüt'ün kaydının yapılmadığını savundu. Eğitim-Sen 4 No'lu Şube Yöneticisi Günay Deniz, her okulun bulunduğu alandaki öğrencilere eğitim vermek zorunda olduğunu hatırlatarak, "Okul müdürü bu uygulamayla suçlu duruma düşmüştür. Sendika olarak konuyla ilgili çalışmamızı başlatacağız" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Öcalan ifade verdi

SONRAKİ HABER

ATK’den Kurkut raporu: Ölüme neden olan mermi zeminden sekti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa