Kraldan çok kralcı

Saldırıyı değerlendirirken "Kraldan çok kralcı" kesilen Ecevit, ABD'nin füze kalkanı ve diğer askeri planlarına zemin hazırlayan açıklamada bulundu.

Kraldan çok kralcıBaşbakan Bülent Ecevit, ABD'ye yönelik saldırıyı, "bütün insanlığa karşı saldırı" olarak nitelendirirken, ABD'nin emrinde olduğu mesajı da verdi. Ecevit, "Dünyada artık saldırı çok kolaylaştı, savunma ise çok zorlaştı. Onun için özellikle terörizme karşı yeni yöntem ve stratejiler oluşturulması gerekir" sözüyle, ABD'nin uygulamak istediği "Füze Kalkanı" projesi başta olmak üzere hegemonyasını artıracak projeleri de seslendirmiş oldu.Başbakan Ecevit başkanlığında dün toplanan Bakanlar Kurulu'nun gündemini ABD'ye yönelik saldırı oluşturdu. Kendi gündemini bir tarafa bırakarak ABD'ye saldırıyı tek gündem maddesi yapan Bakanlar Kurulu'nun toplantısı yaklaşık 1.5 saat sürdü. Başbakan Ecevit, çok üzülmüş gözüktüğü ABD'ye saldırıyla ilgili açıklamayı kimseye bırakmadı. Başbakanlık'ın merdivenlerinden, trabzanlara tutunarak ağır ağır inen Ecevit, ABD'nin kendisine biçtiği rol doğrultusunda bir açıklama yaptı.

'Yeni stratejiler'"İnsanlık tarihinin en ağır ve en acı terör eylemidir" diye nitelendirdiği saldırının, yalnız dünyanın en güçlü devletine karşı değil, aynı zamanda bütün insanlığa, barışa karşı olduğunu öne süren Ecevit, adeta sesi titreyerek, "Dostumuz ve müttefikimiz ABD yönetiminin ve halkının acısını yürekten paylaşıyoruz. Her konuda bu mücadelesinde ABD'nin yanında olacağız" dedi. ABD'nin istemesi halinde sivil savunma örgütlerinden bir birimi göndermeye hazır olduklarını da kaydeden Ecevit, tam da ABD'nin istediği şekilde konuşarak, "Bütün dünyayı sarsan ve daha da sarsabilecek bir olayla karşı karşıya geldik. Şu belli ki dünyada artık saldırı çok kolaylaştı, savunma ise çok zorlaştı. Onun için özellikle terörizme karşı yeni yöntem ve stratejiler oluşturulması gerekir" dedi. "Kraldan çok kralcı" kesilen Ecevit, ABD'nin bugüne kadar hep hayalini süsleyen bu yöntem ve stratejileri seslendirirken, ABD'nin "Ortadoğu'daki jandarmalığı" görevinin gereğini yapmış oldu. Türkiye'nin çok duyarlı bir konumda olduğunu, paniğe kapılmadan, sakin ve kararlı biçimde olayları izlemek gerektiğini belirten Ecevit, medyanın da çok sorumluca davranmasını, gelişigüzel senaryo ve olasılıklara itibar etmemesini istedi. İstihbaratın da terörizmle mücadele son derece önemli olduğunu söyleyen Ecevit, Türk istihbaratına pay çıkartarak, sevinilecek bir düzeyde olduğunu iddia etti.Olayın, zaten bir durgunluk dönemi yaşayan dünya ekonomisini etkileyeceğini, fakat ABD'nin güçlü ekonomisinin bu sarsıntıyı esenlikle geride bırakacağına olan inancını dile getiren Ecevit, IMF'nin Türkiye'ye vereceği kredilerde bir aksama olmayacağını açıkladığını söyledi. Borsanın birkaç gün daha tatil edilip edilmeyeceği yönündeki soruyu yanıtlayan Ecevit, bir-iki gün içinde böyle bir durumla karşı karşıya kalınabileceğini, fakat kaygıya gerek olmadığını iddia etti. "Eğer Amerika ihtiyaç duyarsa Türkiye İncirlik üssünün kullanılmasına izin verecek mi?" sorusuna Ecevit, "İncirlik üssü ile bu olayın arasında bağlantı olmadığı" yanıtını verdi. Askeri ve siyasi yardım olup olmayacağı sorusuna Ecevit, ABD'nin askeri açıdan desteğe ihtiyacı olmadığı yanıtını verirken, "Terörizme mücadelesinde ABD'nin yanındayız. Nitekim ABD de öteden beri bizim bu konudaki davranışıma destek olmuştur" sözünü de yineledi.

'MİT çalışıyor'ABD ile sürekli iletişim içinde olduklarını belirten Ecevit, kimin yaptığı konusunda istihbarat örgütlerinin ve MİT'in çalışmalarının sürdüğünü ve bu konuda "müsterih" olduğunu söyledi. Döviz kurundaki etkisinin sorulması üzerine Ecevit, krizin, sarsıntının olmadığını iddia ederek, "bazı iniş-çıkışlar oluyor, fakat döviz kurları bu olaylar etkilenmedi" dedi."Petrol fiyatları arttı. Türkiye'de de petrol fiyatlarında bir artış olacak mı?" sorusunu Ecevit, sözü dolaştırarak, "Dünyadaki petrol fiyatlarına yönelik kendi fiyatlarımızı belirliyoruz" diye yanıtladı. Olayın arkasında "İslami terör" olup olmayacağı sorusuna ise kesin bilgiler gelmeden bir tahminde bulunmayacakları yanıtını veren Ecevit, "Terörü İslam alemi ile bağdaşık göstermek büyük haksızlıktır. Her dinden ve mezhepten teröristler dünyanın her tarafında vardır" dedi.
www.evrensel.net