09 Eylül 2001 21:00

'Üstünlerin hukuku' geçerli

Çağdaş Hukukçular Derneği Diyarbakır Şubesi tarafından düzenlenen "Demokratik devlet ve hukukun üstünlüğü" konulu panelde, hukuk devlet ilişkisi tartışıldı.

Paylaş
'Üstünlerin hukuku' geçerliÇağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Diyarbakır Şubesi tarafından düzenlenen "Demokratik devlet ve hukukun üstünlüğü" konulu panelde; hukuk kavramı, hukuk devlet ilişikisi ve hukukun anayasalar üzerinden topluma yansıması tartışıldı. Anayasa'da yapılması öngörülen değişikliklerin demokratik ve sosyal hukuk ilkelerini esas almadığının vurgulandığı panelde, Türkiye'de mevcut olan devlet hukukunun yerine demokratik hukuk devletinin hayat bulması gerektiği belirtildi. Yeni adli yılın başlaması nedeniyle Şehir Tiyatro Salonu'nda düzenlenen panele, siyasi parti, sendika, dernek ve kitle örgütü temsilcileri katıldı. ÇHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Mehmet Kaya'nın açılış konuşmasının ardından ilk söz hakkı alan Prof. Dr. Yahya Zabunoğlu, hukukun devlet yapısının bir öğesi olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Hukuk devleti kavramı, belirsiz bir yapıda şekilleniyor. Özgürlük, eşitlik, bağımsızlık değerlerinin hukuk devletinin ana unsurlarını oluşturup, hukukun üstünlüğünde bir köprü görevi üslenmeli."

Adı hukuk devletiDevlet hukuk ilişkisinin tartışıldığı panelde, Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Vahap Coşkun, Manisa olaylarını, Susurluk'u, Metin Göktepe davası ve Akseki'deki olayları hatırlatarak şu vurgulara yer verdi: "Ülkede sivil-asker bürokrasisi toplumun bütün kesimlerinin yaşamına müdahalede bulunarak, insanların bütün temel hak ve özgürlükleri boğuyor. Adını da demokratik hukuk devleti anayasası koymuştur. Özgürlüklerin yerine otoriteyi tercih etmiştir. Sistemetik devlet politikasıyla hayat bulan hak ihlalleri münferit vakalar olarak gösteriliyor." Bügünkü devlet sistemindeki hukuk sisteminin işleyişinden halkın memnun olmadığını söyleyen, ANAP Diyarbakır Milletvekili Abdulbaki Erdoğmuş ise, hukuk devletinin işleyişinin temel çelişkilerinden birinin de Kürt sorunundaki çözümsüzlükler olduğunu söyledi. Erdoğmuş, bölgede OHAL kapsamındaki illerdeki uygulamalarının ve halk üzerindeki baskı ve zorun yarattığı tahribatlara değinerek, OHAL uygulaması kaldırılan diğer bölge illerinde de fiili OHAL uygulamalarının olduğuna dikkat çekti.Anayasa değişiklikleri üzerinde konuşan Av. Ergin Cinmen ise, mevcut anayasanın oluşturulduğu dönemin ortamını hatırlatarak, "Anayasa'da artık hukukun üstünlüğü değil, üstünlüğün hukuku var. Bu durum ortadan kaldırılmalı. Bütün temel hak ve özgürlükleri garantileyen anayasa gerekli" dedi.
ÖNCEKİ HABER

40 yıl sonra belki gelir

SONRAKİ HABER

Elektronik kitap, gazete ve dergide KDV oranı yüzde 18'e yükseltildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa