40 yıl sonra belki gelir

Diyarbakır'a bağlı 878 köyde su bulunmuyor. 377'sinin ise suları yetersiz. Suyu olan köylerdeki içme suyunda da mikrop olduğu saptandı.

40 yıl sonra belki gelirBölgenin en büyük ili olan Diyarbakır'a bağlı tam 878 köyde su bulunmuyor. Su bulunan köylerin yüzde 60'ında ise içme suyunun sağlıksız olduğu belirtildi. Yıllardan bu yana en küçük bir hizmetin götürülmediği Diyarbakır köylerinde onbinlerce vatandaş su sıkıntısı çekiyor. Köy Hizmetleri Bölge Müdürü Sami Demir'in açıklamasına göre, yılda sadece 20 köye içme suyu götürülebiliyor. Susuz köylerin sayısı göz önüne alınıp Demir'in söyledikleriyle karşılaştırılırsa, Diyarbakır'ın köylerinde yaşayan emekçiler sağlıklı suyla tanışmak için en az 40 yıl daha beklemek zorundalar. Köy Hizmetleri Bölge Müdürü Sami Demir, Köye Dönüş Projesi kapsamında tekrar yerleşime açılan yerlerde de içme suyu sorununun yaşandığını belirtti. Demir'in bu açıklaması Köye Dönüş Projesi kapmasındaki köylerin, en temel altyapı gereksinimlerinin bile karşılanmadan yerleşime açıldığını da göstermiş oldu.

Sağlıklı değilKöy Hizmetleri Bölge Müdürü Sami Demir, 878 yerleşim biriminde içme suyu bulunmadığını ve 377 yerleşim biriminde de içme suyunun yetersiz olduğunu söylerken, köylerin yüzde 60'ında sağlıksız su içildiğini belirtti.İçme suyu gruplarının tam kapasitede bulunmadığını belirten Demir, "Suyu yeterli olan yerleşimlerde de sağlıklı su bulunmuyor. Köylerde zaman zaman sondaj açtığımızda suyun tahlilini yapıyoruz. Su içilmiyor. Bu yıl 20 köyün su sorununu çözdük. Ancak halen 878 köyümüzde su bulunmuyor" dedi.

Dönüşler sıkıntıyı artıracakKaracadağ ve Hazro ilçelerindeki su gruplarının istenilen kapasitede olmadığını vurgulayan Demir, Diyarbakır kırsalında çok ciddi içme suyu sıkıntısının yaşandığını belirterek, köye dönüşlerle birlikte bu sıkıntının artacağını ifade etti. Demir, "Köye dönüşle birlikte içme suyu sıkıntısı çeken köylere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Köy muhtarları gelip dilekçelerle bize sorunlarını aktarıyorlar. Köy Hizmetleri Bölge Müdürlüğü olarak çok ciddi çalışmalar başlattık. Bu çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor" dedi.
www.evrensel.net