09 Eylül 2001 21:00

Karakoyunlu kimi eleştirdi!

Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, bir tiyatro açılışında yaptığı konuşmada tiyatro sayısının azalmasını eleştirdi. Ancak Karakoyunlu'nun yirmi yıldır yönetimde söz sahibi olan bir partinin bakanı olarak kimleri eleştirdiği ise merak konusu.

Paylaş
Karakoyunlu kimi eleştirdi!Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, bir tiyatro salonunun açılışında yaptığı konuşmada, tiyatro sayısının hızla azaldığını anlattı ve bunun sorumlularını suçlu ilan etti. Karakoyunlu, Türkiye'de 50 sene önce 693 olan tiyatro sayısının bugün 41'e düştüğünü belirterek, "Tiyatro sayısını 693'ten 41'e düşürenler, hiç şüpheniz olmasın ki daima 'Suçlusun' diye işaret edeceğimiz kimselerdir" dedi. Ancak Karakoyunlu'nun yaklaşık yirmi yıldır ülke yönetiminde söz sahibi olan birçok kültür bakanlarını seçmiş ve halen iktidar olan bir partinin bakanı olarak kimi işaret ettiği merak konusu. Karakoyunlu, Şile'de, Şile Belediyesi'nce yaptırılan Kültür Park Atatürk Tiyatrosu'nun açılış törenine katıldı.

Halkevlerine övgü Türkiye'de 50 sene önce 693 sahne bulunduğunu, her il ve ilçedeki halkevinin bir sahnesi olduğunu kaydeden Karakoyunlu, şöyle konuştu: "O sahnelerde hem yerli, hem yabancı oyunlar, o bölgenin en iyi sanatsever rejisörleri tarafından sahneye konuluyordu. Biz, gururla bu oyunlarda oynar, ailelerimiz, şehrin hatırı sayılır insanları oraya gelir, bu sahnelerde çocuklarını seyrederdi. 50 sene evvel halkevinde Andromag tragedyasını oynardık. 6-6.5 dakika süren tirat vardı. Diyarbakır'da halkevi binasının sahnesi bugün devlet tiyatrolarında bile bulunmayan teknik donanıma sahipti ve tiyatro ölçeğine uygun olarak inşa edilmişti. Rejisörümüz Diyarbakırlı avukat Burhan Bey'di. Dekorlarımızı resim öğretmenimiz Ragıba Hanım yapmıştı. Kostümleri Kız Sanat Enstitüsü öğrencileri dikerdi. Teknik donanımımızı Diyarbakır esnafı sağlardı. Lise öğrencileri oyunu sahneye koyarlardı. Böyle bir tiyatro olayının Türkiye'de yeniden yaşanabileceğine ihtimal vermiyorum."

Kırk yıldır tiyatro yapılmadı Şehir Tiyatroları Genel Müdürü Muharrem Ergül de İstanbul'a 40 yıldır bir tek tiyatro yapılmadığını ifade ederek, "Türkiye'de 150 bin, İstanbul'da 15 bin kahvehane var. Türkiye'de 41, İstanbul'da 20 fonksiyonel tiyatro salonu var" dedi. Türkiye'de tiyatro bölümü olan 9 üniversite bulunduğunu ve mezun olanların istihdam olanağı olmadığını kaydeden Ergül, "30 bin nüfusa sahip belediyelere şehir tiyatrosu kurma zorunluluğu yasalarla getirilirse, zannediyorum çok kısa zamanda çok fazla mesafe alırız" diye konuştu. Şile Belediye Başkanı İhsan Çayıroğlu ise kültürün temelinin tiyatro olduğunu ifade ederek, kendisinin Şile'de bir tiyatro açma hayali olduğunu ve bunu gerçekleştirdiğini anlattı. (Evrensel)
ÖNCEKİ HABER

'İyileştirip cezaevine göndereceğiz'

SONRAKİ HABER

Liselere giriş sınavına yönelik dördüncü örnek soru kitapçığı yayımlan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa