08 Eylül 2001 01:00

Umut davasında 9 idam istendi

Aralarında Mumcu, Üçok, Aksoy ve Kışlalı cinayetlerinin de yer aldığı bazı faili meçhul cinayetlere karıştıkları iddia edilen 9 kişi hakkında idam istendi.

Paylaş
Umut davasında 9 idam istendiAralarında Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy ve Ahmet Taner Kışlalı'nın öldürülmesinin de yer aldığı bazı faili meçhul cinayetlere karıştıkları iddiasıyla haklarında dava açılanların yargılandığı davada Savcı Hamza Keleş, aralarında Necdet Yüksel ve Ferhan Özmen'in de bulunduğu 9 kişi hakkında idam istedi. Umut Operasyonu'na ilişkin 24 sanıklı davanın dünkü duruşması Ankara 2 No'lu DGM'de görüldü.Duruşmada 15 sanık ve vekilleri ile müdahil avukatlar hazır bulunurken, sanık Ferhan Özmen mazeret bildirerek, duruşmaya katılmadı. Duruşmada ilk olarak, müdahil avukatlar söz aldı. Avukat Ceyhan Mumcu, sanıkların cinayetleri İran bağlantılı yasadışı İslami örgütün talimatları ile işlediklerini ifade ederek, davanın sonuçlanmasının yeterli olmadığını, olayların açığa çıkartılması gerektiğini belirtti. Mumcu, Necdet Yüksel'in itiraflarına dikkat çekerek, "Bu cinayeti işleyenler kişisel duygu ve düşünceleri ile hareket etmemektedir. Ekonomik durumları göz önüne alındığında, kimi çorap satıcısı, kimi taksi şoförü olan bu sanıklar, İran'a defalarca seyahat etmişler, ayrıca spor salonlarında saatlerce eğitim görmüşlerdir" diye konuştu.Avukat Erol Ertuğrul ise, öldürülen kişilerin Atatürkçü düşünceye sahip olduğunu belirterek, sanıkların cinayeti kişisel nedenlerle değil, örgüt talimatıyla işlediklerini kaydetti.Ankara Barosu Başkanı Sadık Erdoğan da sanıkların işkence iddialarının gerçekçi olmadığına vurgu yaparak, sanıkların polislere yer göstermesi üzerine yakalanan silah ve patlayıcı maddelere dikkat çekti. Erdoğan, Selam ve Tevhid isimli gazetelerin etrafında bir araya gelen sanıkların, yasadışı örgütlenme içerisinde olduklarını belirtti. Müdahil Güldal Mumcu'nun avukatı Turgut Kazan ise bu davada müdahil olmanın oldukça güç olduğunu ifade ederek, "Bu davada iz sürmek neredeyse imkânsız hale geldi. Sanıklar eğer, kişisel husumetten kaynaklı cinayet işleselerdi, biz de delillere kolayca ulaşabilirdik. Ancak, sanıklar karanlık güçlerin güdümünde cinayet işlediler. Biz de bu karanlığın içinde delil bulamadık" dedi.Aranın ardından Savcı Keleş esas hakkında mütalaasını sundu. Keleş, sanıkların Türkiye'deki laik cumhuriyeti yıkarak yerine İran rejimi benzeri bir rejim kurmayı amaçladıklarını belirterek, bu amaca hizmet için de silahlı örgüt kurduklarını söyledi.

Savcı 9 idam istediSavcı Keleş'in mütaalası şöyle: İdamı istenenler; Rüştü Aytufan, Necdet Yüksel, Ferhan Özmen, Abdülhamit Çelik, Yusuf Karakuş, Mehmet Şahin, Fatih Aydın, Muzaffer Dağdeviren, Hasan Kılıç.Beraati istenenler: Musa Koca, İsmail Koçhan, Şeref Dursun, Adnan Yükdağ, Abdullah Argun Çetin.TCK 169'dan hapis cezası istenler: Derviş Polat, Yüksel Pakdemir.TCK 168'den hapis cezası isteneler: Murat Nazlı, Adil Aydın, Mehmet Gürova, Mehmet Kasap, Hakkı Selçuk Şanlı, Mehmet Ali Tekin, Talip Özçelik.Sanık Arif Tarı için ise 4616 sayılı yasaya istinaden af istendi.

Karar ertelendiSanık avukatları ise esastan yaptıkları savunmada, sanıkların atılı suçu işlemediklerini ve örgüt üyesi olmadıklarını iddia ettiler. Sanık avukatları, DGM'lerdeki yargılamaların olağanüstü koşullarda yapıldığına ilişkin Yargıtay Başkanı Sami Selçuk'un beyanlarını hatırlatarak, davanın ertelenmesini istediler. Sanık avukatları, yazılı savunma hazırlamak için ek süre ve müvekkillerinin tahliyesini talep ederken, mahkeme heyeti, davanın ertelenmesi ve tahliye istemlerinin reddine karar verdi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Müdür Bey'in çiftliği!Şebnem TurhanEğitim ve öğretim kurumu olması gereken okullar, denetimsizlik ve başıboşluk nedeniyle idarecilerin çiftliğine dönüşebiliyor. Ankara Seyranbağları Lisesi bu durumun en bariz örneğini oluşturuyor. Seyranbağları Lisesi Müdürü Kadri Tepebaşı'nın, zorla bağış ve kayıt parası almaktan, resmi belge değiştirmeye, öğretmenleri tehditten, zorla kitap seçtirmeye kadar akla gelebilecek her türlü hukukdışı uygulamaya başvurduğu belirtiliyor. Ancak Tepebaşı, hakkında açılan soruşturmaya ve yargılanmasına rağmen hâlâ görevinin başında. Eğitim-Sen Genel Sekreteri Kemal Ünal tarafından hazırlanan ve Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu'na sunulacak olan raporda, Tepebaşı'nın tüm uygulamaları tek tek gözler önüne serildi. Raporda müdür Tepebaşı'nın yaptıkları belgelerle ve tutanaklarla da kanıtlandı. Tüm suçlamalara, soruşturmalara ve yargılanmaya karşın Tepebaşı'nın sarf ettiği sözler dehşet verici, "Ben gücümü İl Milli Eğitim ve bakanlık müffettişlerinden alıyorum. Beni hiçbir kuvvet görevden alamaz. Gidersem ancak kendim giderim, gidersem de 10 gün içinde bu okulda hiçbir öğretmen bırakmam. Okulu dağıtır, öyle giderim"

'Para yok, ısınmayın'Raporda, Tepebaşı'nın, yöneticiliği para toplamaktan ibaret zannettiği ifade ediliyor. Rapordaki anlatımlara göre, Tepebaşı, 'Eğitime katkı payı' adı altında velilerden alınan paralar istediği zamanlarda toplanmadığı için kışın soğuk günlerinde kaloriferleri yakmayarak öğretmenleri ve öğrencileri cezalandırdı. Oysa kendisi başta olmak üzere yöneticiler ve memurlar masalarının altındaki elektrikli ısıtıcılarla soğuktan kurtuldu. Okulun soğuk olduğuna dair şikâyet geldiğinde ise Tepebaşı "Katkı paralarını alamadık, MEB'in verdiği para ile nasıl yakacak alayım" diye kendini savundu. Rapora göre, Tepebaşı, vakfın belirlediği 10 milyon liralık katkı paylarını yetersiz görüp, öğrencilerden 30 milyon lira katkı payını "Diploma, karne alamazsınız" tehditleriyle topladı. Kafasına göre artırdığı katkı paylarını da yeterli bulmayan Tepebaşı, 2000-2001 öğretim yılı başında öğrencilerden 30 milyonla 100 milyon lira arasında "bağış" aldı. Raporda, bunlarla yetinmeyen Tepebaşı'nın, önkayıt sırasında öğrencilerden bir de makbuzsuz 4 milyon lira para aldığı belirtildi. Raproda Tepebaşı'nın "okula gelir sağlamak" gerekçesiyle spor salonunu da kiraya verdiği vurgulandı.

Okula haciz geldiTepebaşı'nın okula, borç alarak yaptırdığı ancak kullandırmadığı laboratuvarın borcunu ödemediği için okula haciz geldiği vurgulanan raporda, okul müdürünün haciz işlemi sonrasında borçların ödenmesi için Demirbank'la maaşların bankamatikten çekilmesi karşılığında 5 milyar liralık anlaşma yapacağını söylediğine de yer verildi. Raporda, "Önkayıt sırasında makbuzsuz para toplayan bir müdürün Demirbank'la 5 milyardan fazla bir miktar için anlaşmadığını kim bilebilir? 5 milyar bile olsa okul müdürünün böyle bir yetkisi yoktur. Yapılan görevi kötüye kullanmaktır" denildi. Ayrıca, Tepebaşı'nın, şikâyetler üzerine norm kadro fazlası öğretmenlere ders dağıtırken koruyup kolladığı dersane sahibi öğretmen Serpil Eğilmez'e ders vermediğine işaret edildi. Şikâyet olunca, giden evrak defterini daksille silerek tahrifat yaptığına yer verilen raporda Tepebaşı'nın, soruşturmacı müfettişlerin de gerekli inceleme yapmaması yüzünden yine paçayı kurtardığı anlatıldı.

Sindirme toplantısıÖğretmenler Kurulu'nu istediği an toplayan Tepebaşı'nın, kendisine muhalefet eden öğretmenlere bağırarak, elini kolunu sallayarak ve tehditler savurarak konuştuğunun vurgulandığı raporda, "Anamın adı belli, babamın adı belli, şikâyet edildim, aklandım. Bu okulda eğitim terörü estirmek isteyen öğretmenler var. Dağıtılmaları için İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ve Bakanlığa yazı yazdım" sözleriyle de öğretmenleri tehdit ettiğine yer verildi.Öğretmenlerin yanı sıra öğrencileri de sindirmeye çalışan müdür Tepebaşı'nın, öğrenci Özge Han'ı tören sırasında ibreti alem için bütün öğrencilerin gözü önünde tekme tokat dövdüğü belirtilen raporda, bu nedenle Tepebaşı'nın yargılamasının sürdüğü hatırlatıldı. Rapora göre, Tepebaşı, öğretmenlerin sınıflarının tamirinden sorumlu olduklarını düşünerek, para toplamalarını, bakım ve onarımı gerçekleştirmelerini istedi.

Keyfi davranıyorYine rapora göre ders değiştirmede keyfine göre davranan Tepebaşı, 11/G ve 11/F sınıflarının beden eğitimi dersini kaldırarak, yerine geometri dersi açtı. Ders dağıtımını da koz olarak kullanan Tepebaşı, öğretmenler ve branşlar arasında ders ayrımı yaparak yasa ve yönetmelikleri hiçe saydı.
ÖNCEKİ HABER

Parası olana özel hizmet

SONRAKİ HABER

Adana'da sendikalar, odalar ve Adana Barosundan örgütlenme forumu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa