‘Sıra ne zaman bize gelecek’

‘Sıra ne zaman bize gelecek’

Gelişen teknoloji ile birlikte her geçen gün etkisi artan baz istasyonları, operatörlerin 3G sistemine geçişi ile yeni eklenen vericiler yüzünden halkın sağlığını tehdit ediyor. Genellikle mahalle içlerine yapılan baz istasyonlarına karşı halkın tepkisi her geçen gün artıyor.Adana’nın Cemalpaşa Mahallesi’nde

Faruk Ayyıldız

Adana’nın Cemalpaşa Mahallesi’nde anaokullarının yanına kurulan baz istasyonuna mahalleli tepki gösteriyor. Baz istasyonunun kurulmasından sonra mahallede artan kanser vakaları ise mahalle sakinlerini korkutuyor. 

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN ENDİŞELİYİZ

Görüştüğümüz mahallelilerden Nebahat Çelik evleri ile baz istasyonunun karşı karşıya olmasından rahatsız. Sadece kendisinin 6 tane kanser vakasından haberdar olduğunu ifade eden Çelik, bu vakaların ölüm ile sonuçlandığını belirtiyor. Çocukları için endişeli olduğuna vurgu yapan Çelik,  taşınmayı bile düşündüklerini aktarıyor. Gelen her kanser haberinden sonra “Sıra ne zaman bize gelecek” diye beklediklerini söyleyen Çelik, bunun kendisinde korkuya sebep olduğunun altını çiziyor. Çeşitli girişimlerde bulunmak istediklerini aktaran Çelik, yine de devletin bunu çözüp çözmeyeceği konusunda tereddütler yaşadıklarını vurguladı.

HERKESTEN HABERSİZ GECE KURDULAR

Bir diğer mahalle sakini Refika Tavlayan ise baz istasyonunun kurulması için öncelik olarak kendi apartmanlarına teklif geldiğini ancak kabul etmediklerini aktardı. Baz istasyonunun şu an bulunduğu apartmana gece, herkesten habersiz kurulduğunu belirten Tavlayan, mahallelinin hem şikayetçi, hem de tedirgin olduğuna vurgu yaptı. Tavlayan, baz istasyonunun anaokulunda bulunan çocuklar için daha fazla tehlike oluşturduğunun altını çizdi.

SÜREKLİ BURADA OLANLAR İÇİN TEHLİKELİ

Bertiz Anaokulu Sahibi Ramazan Biçer, yargının baz istasyonlarının şehir dışına taşınması ile ilgili karar aldığını duymalarına rağmen baz istasyonunun kaldırılmadığını söyledi. Etraflarında bir sürü baz istasyonunun olduğunu aktaran Biçer, baz istasyonlarının mahalleli için tehdit oluşturduğunu belirtti.

Hayat Anaokulunun Sahibi Ahmet Özgentürk ise baz istasyonunun bulunduğu apartman yöneticisi ile görüştüklerini ancak yöneticinin baz istasyonunun herhangi bir zararının olmadığını söylediğini belirtti. Özgentürk, yöneticilerin kendilerine “Zararlıysa eğer hep birlikte ölürüz” şeklinde cevaplar verdiğinin altını çizdi.

Nuri Özgüzel ise kanser hastası bir mahalle sakini. Baz istasyonunun kurulu olduğunu bilmelerine rağmen tehlikeli olduğunu bilmediklerini söyleyen Özgüzel, 2 yıl önce kanser olduğunu öğrendikten sonra tehlikenin farkına vardığını belirtti. Doktorun radyasyondan uzak durması gerektiğini söylediğini aktaran Özgüzel, istasyonunun kurulu olduğu apartmanın yöneticilerine durumu aktardığını ancak yöneticilerin “Yeni sözleşme yaptık” diyerek baz istasyonunun kaldırılmasına karşı çıktıklarını vurguladı. Mahallede tedavi gören başka kanser hastalarının da olduğunu ifade eden Özgüzel, baz istasyonundan sonra kanser hastası olan arkadaşının vefat ettiğini dile getirdi. Etrafında onlarca dershanenin ve yanında iki anaokulunun bulunduğu bir alana baz istasyonunun kurulduğunu söyleyen Özgüzel, valiliğin bu sorunu çözmesi gerektiğini ifade etti. (Adana/EVRENSEL)

www.evrensel.net