07 Eylül 2001 01:00

ABD'den biyolojik tehdit

Clinton döneminde hızlandırılan ABD'nin biyolojik savaş programı, Bush'un iktidarında tehlikeli bir noktaya vardı.

Paylaş
ABD'den biyolojik tehdit"Kitlesel imha silahları" geliştirdiği iddiasıyla günaşırı Irak'ı bombalayan ABD, ateşle oynuyor. Amerikan yönetiminin, biyolojik silahların yasaklanması anlaşmasını da çiğneyerek, çok tehlikeli deneyler yaptığı öğrenildi. Şarbon mikrobunu daha tehlikeli hale getiren, hatta bir de biyolojik silah fabrikası kuran ABD, bu faaliyetlerine komik gerekçeler getiriyor. Yapılan açıklamalara göre tüm bunlar, "tehditin boyutlarını daha iyi kavrayabilmek için" gerçekleştirilen deneyler!ABD'nin son yıllarda biyolojik silahlarla ilgili yürüttüğü araştırmalar, bu tür silahların yasaklanmasını öngören sözleşmenin sınırlarını aşıyor. 1972 tarihli sözleşme, aşılar ve diğer koruma önlemleri üzerinde yapılan deneylere izin verirken, hastalık yayan ilaçların üretilmesini ve edinilmesini yasaklıyor. ABD'nin yaptığı, tam da bu.

Komik gerekçelerABD'li yetkililer, gizli araştırmaların "yalnızca tehditin boyutlarını daha iyi kavrayabilmek için yapıldığını", bir devletin ya da "terörist grubun" biyolojik cephane üretiminde atabileceği adımların tespitinden ibaret olduğunu öne sürüyorlar.Beyaz Saray Sözcüsü Ari Fleischer, "Biyolojik araştırmalarımız 1972 anlaşmasına ters düşmez. Bu anlaşmaya uyuyoruz. Biyolojik programımız, biyolojik saldırı halinde savunma önlemleri ve aşı geliştirilmesini öngörüyor" diyerek bu tehlikeli politikayı savundu.Clinton döneminde başlatılan proje, Bush yönetimi tarafından da benimsenerek genişletilmesi yönünde adımlar atıldı.

Şarbonla oynuyorlarYetkililerin açıklamasına göre ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, bu yıl başlarında, biyolojik savaş için ideal olabilecek öldürücü bir hastalık olan şarbona yol açan bakterinin çok daha kuvvetli bir türü için genetik üretim planları hazırladı. Deneyin; ilk hali Rus bilimadamları tarafından yaratılmış olan bu virüse karşı Amerikan askerlerine yapılan aşının ne derece etkili olduğunu anlamaya yönelik olduğu iddia ediliyor. Bush yönetiminden bir yetkili, Ulusal Güvenlik Konseyi'nin bu ay içinde projeyi başlatacağını açıkladı.Biyolojik silah üretiminin mekaniği ile ilgili iki ayrı program da, Clinton döneminde tamamlanmıştı."Açık Görüş" koduyla anılan proje çerçevesinde, CIA tarafından biyolojik bir bomba modeli üretildi ve test amacıyla kullanıldı. Ancak bu deney "başarılı" sonuçlanmadı.

Bir de fabrika kurdularPentagon yetkilileri, aşağı yukarı aynı tarihlerde, Nevada çölünde, ticari olarak satışına izin verilen ürünlerle bir biyolojik silah fabrikası kurdu. Bu projenin, "istenirse kilolarca biyolojik silah üretebilecek bir fabrikanın ne denli kolayca kurulduğunun gösterilmesi amacıyla hayata geçirildiği" iddia ediliyor. Yetkililer, sahte bombanın da, fabrikadaki silahların da, karakteristik olarak mikroba benzer özellikler gösteren "iyi huylu" maddelerden oluşturulduğunu, her iki projenin de biyolojik silahları yasaklayan sözleşmeyle "tutarlı" olduğunu, üstüne üstlük sözleşmenin, "koruma ve savunma amaçları" doğrultusunda, biyolojik silah araştırmalarına olanak tanıdığını ileri sürüyorlar.

Ya başkası yapsaydı?Ama bu açıklamalar, Clinton yönetiminden itibaren ABD'nin, biyolojik silah sözleşmesine aykırı olarak araştırma ve üretim yaptığı kaygılarını gideremiyor. Uzmanlar, ABD'nin ikiyüzlü tutumunu, "Benzeri projeler başka bir ülke, örneğin Kuzey Kore, tarafından gerçekleştirilseydi, ABD'nin koparacağı fırtınaların haddi hesabı kalmazdı" diyerek açıklıyorlar.George W. Bush'un, 143 ülkenin altına imza attığı biyolojik silah sözleşmesini sağlamlaştırmaya yönelik taslağı bir süre önce geri çevirmiş olması da, bu endişeleri haklı çıkarıyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Meclis NATO'ya teslim

SONRAKİ HABER

Antalyalı elma üreticisi zor durumda: Elma ihracatı durma noktasında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa