05 Eylül 2001 21:00

Ersin Nakış işçisi direniyor

Ersin nakış işçilerinin bir aydır süren direnişleri etkili oluyor. İşyerinde patronun kendisi ve çocukları çalışmaya devam ediyor.

Paylaş
Ersin Nakış işçisi direniyorTürk-İş'e bağlı TEKSİF Sendikası'na üye oldukları için işten atılan Ersin Nakış işçilerinin direnişi sürüyor. Ersin Nakış işçileri 12 saat günlük çalışma, fazla mesai, düşük ücretler ve hiçbir sosyal haklarının olmamasının yanı sıra, işyerinde karşı karşıya kaldıkları baskılar nedeniyle sendikalı olmuşlardı. Patron da bunun üzerine 4 Ağustos'ta tüm işçilerin işine son vermişti. Ersin Nakış işçileri direnişe başladıkları günden bugüne, dayanışma şöleni, diğer nakış işletmelerinde çalışan işçileri bilgilendirmek amacıyla bildiri dağıtımı gibi pek çok faaliyette bulundular. Kendi aralarında da 4 kişilik bir komite oluşturan işçiler, ne olursa olsun mücadelelerini sürdürmekte kararlılar. Sendikayla toplantılar yapan işçiler en son pazartesi günü bir araya geldiler. Yapılan toplantı sonrası eyleme devam etme, sendikayı diğer işletmelere sokmak için sürdürülen çalışmayı yaygınlaştırma kararlarını aldılar.

Patron kendisi çalışıyor4 kişilik komitenin içinde bulunan Vahit Ekmel, Yenibosna, İkitelli, Çağlayan, Bayrampaşa ve Merter'de bulunan nakış işçilerinin Ersin Nakış'ın direnişinden haberdar olduklarını söyledi. Şu an Ersin Nakış'ta patron tarafından acil yapılması gereken işlere yönelik bir üretimin sürdürülebildiğini belirten Ekmel, "İçeride iki ustabaşı, işletme müdürü, patronun kendisi ve çocukları çalışıyor" dedi.

KorkuyorlarYaptıkları çalışmanın diğer patronları korkuttuğunu anlatan Ekmel, diğer işçilerin sıkı takibe alındığını ve bu yüzden diğer işletmelerde çalışan arkadaşlarının kendilerinin yanına gelemediklerini ifade ederek, "İşletme dışına çıkan işçilerin isimleri alınıyor ve listeleniyor. İşçiler takip ediliyor ve ne yaptıkları kontrol ediliyor" dedi.

Atölyeler destekliyorNakışçılar Derneği'nin de bu korku yüzünden Ersin Nakış patronunu yalnız bıraktığını söyleyen Ekmel, şunları söyledi: "Eskiden Ersin Nakış'ın işlerini yapıyorlardı, şimdi bıraktılar. Sendika ile yapılan son görüşmede ise patronun 'Nakışçılar Derneği'nin kışkırtmasıyla bu yola girdim' dediğini öğrendik."Büyük nakış işletmelerinin işçilerle birlikte küçük atölye sahiplerini de zor duruma soktuklarını söyleyen Vahit Ekmel, "Bu yüzden onlar da bizi destekliyor" dedi. Taleplerinin kabul edilemez olmadığını anlatan Ekmel, patronların dernekleşmeden önce 8 saat işgünü ve zam konularında zorluk çıkarmadıklarını ancak dernekle beraber işçilere yönelik saldırıların arttığını kaydetti.

Olumlu hava Komite içerisinde yer alan Kadir Tekgün ise verdikleri mücadelenin işçiler arasında olumlu hava yarattığını söyledi. Nakış patronlarının düzenledikleri dayanışma gecesine işçilerin gelmemesi için mesai koyduklarını dile getiren Tekgün, "Bu durum bizi daha da kamçıladı ve doğru yolda olduğumuzu gösterdi" dedi. Ersin Nakış patronunun Çalışma Bakanlığı'ndan gelen müfettişlere işçilerin kendi isteği ile işyerinden ayrıldığını söyleyerek yanlış bilgi verdiğini anlatan Tekgün, "Oysa biz cumartesi günü atıldık. Pazartesi gününden beri burada bekliyoruz ve direniyoruz" dedi.
ÖNCEKİ HABER

ABD'nin ağzına bakılıyor

SONRAKİ HABER

Evde bulunan tabanca 7 yaşındaki çocuğun yaralanmasına neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa