05 Eylül 2001 21:00

ABD'nin ağzına bakılıyor

Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Habur'a ikinci sınır kapısının açılması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Paylaş
ABD'nin ağzına bakılıyorDevlet Bakanı Mehmet Keçeciler yaptığı bölge gezisinde, Habur'da açılacak olan ikinci kapıya Birleşmiş Milletler'in karışmayacağını söyledi. ANAP Genel Başkan Yardımcısı Irak'ın kuzeyinden getirilen motorine bazı kişilerin el koyduğuna dikkat çekerken, Cizre Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Adnan Elçi, ikinci kapı için ABD'nin onay vermesi gerektiğini söyledi. Irak'la yapılan sınır ticareti kapsamında önemli bir rol oynayan ve aynı zamanda bölge halkının da geçim kapısı olarak bilinen Habur'a ikinci kapının açılması birçok tartışmayı beraberinde getiriyor. Daha önce aralarında MHP Şırnak ve Silopi örgütlerinin de olduğu "rant çetesinin" çeşitli yolsuzluklar yapmasıyla gündeme gelen Habur'a ikinci bir sınır kapısının açılmak istenmesi bu yüzden yeni endişelere yol açtı. Bölgeye daha fazla imkan getirmesi açısından olumlu bir girişim olmasına karşın, Silopi'de yaşanan rant kavgası kamuoyuna yansıdıktan sonra bölge halkı ikinci sınır kapısına temkinli yaklaşıyor.

Keçeciler iyimserDevlet Bakanı Keçeciler, Irak'ın talebi doğrultusunda Habur'da açılacak ikinci kapıya sıcak baktıklarını belirtti. Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler'e Habur Sınır Kapısı'nda incelemeler yaptıktan sonra Şırnak Vali Hüseyin Başkaya tarafından bir brifing verildi. Brifing sonrası açıklamalarda bulunan Keçeciler, BM'nin bu kapının açılmasına karışmayacağını, ancak geçişlerde kararlarına uyulması gerektiğini ifade etti. Keçeciler, "Bizim temennimiz Irak Hükümeti'nin bir an evvel dünya barışı ile entegre olmasıdır. Biz komşularımızla iyi geçinmek ve ticareti geliştirme kararlılığındayız. Bunun içinde çaba harcıyoruz" dedi. Keçeciler'in bu sözleri Irak'la ticari ilişkilerin sürmesini istediği ancak ABD'nin buna nasıl bakacağının da önemli olduğu şeklinde yorumlandı.

Ekonomiyi etkilerHabur sınır kapısında Türkiye Petrolleri Uluslararası Şirketi (TPIC) uygulamaları ve bundan büyük sıkıntı çeken kamyon şöförlerinin durumlarını da değerlendiren Keçeciler, "TPIC bir devlet kuruluşudur. Şikayetler dikkate alınıyor. Sivil toplum kuruluşları başkanlarını dinledik. Yetkililerle görüştük. Uygulamaların haklı tarafları da var . Haksız tarafları da. Bu bu konudaki tespitlerimizi Enerji Bakanlığı'na ileteceğiz" dedi. Keçeciler, açılacak yeni sınır kapısının Habur Ovaköy cıvarında olabileceğini söyleyerek, bölge ticaretinin açılarak ekonomik canlanması açısında büyük önem taşıdığını belirtti. Keçeciler, Hazar bölgesinde oluşmakta olan bloklaşma üzerine sorulan sorulara da Türkiye'nin Ortadoğu'da sürekli barış yanlısı bir politika izlediğini ileri sürdü.

ABD'nin etkisiCizre Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Adnan Elçi, açılması planlanan ikinci sınır kapısı ile ilgili gazetemize yaptığı değerlendirmede ABD'nin onayı olmadan bu işin gerçekleşemeyeceğini söyledi.Elçi, Türkiye ve Irak'ın ikinci sınır kapısına olumlu bakmasının yeterli olmadığını, çünkü bölgedeki ilişkilerde ABD'nin önemli oranda söz sahibi olduğunu belirterek, "Bu, Türkiye'nin elinde olmayan bir şey. İkinci bir kapının açılmasını ABD'nin de onaylaması gerek. Çünkü, ikinci kapı devreye girerse Kuzey Irak'ın önemi daha da artacak. ABD'nin Irak'la olan ilişkilerini düşündüğümüzde bu daha iyi anlaşılabilir" dedi. Elçi, yaptığı açıklamada ikinci sınır kapısının daha çok Musul üzerinden planlandığına da dikkat çekti. Elçi, Kuzey Irak'tan yapılacak giriş ve çıkışların bölge halkı için iyi olacağını ancak, diğer yolun araçların yolunu uzatacağını söyledi. İkinci sınır kapısıyla birlikte daha çok transit taşımacılığın öne çıkacağını söyleyen Elçi, bu kapının doğru kullanılması halinde taşımacılık yükünü hafileteceğini belirtti. Ancak, konunun uluslararası politikada tartışıldığına değinen Elçi, ikinci kapı ile ilgili çok fazla iyimser olmadığını sözlerine ekledi.

TPIC sorunuCizre Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Adnan Elçi, Habur Sınır Kapısı'nda tekelleşen ve resmen gelen petrole el koyan Türkiye Petrolleri Uluslararası Şirketi (TPIC) hakkında daha önce Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e mektup yazdığını ve bu sorunun henüz çözümlenmediğini belirtti. Buradan geçimini sağlayan birçok insanın perişan olduğunu söyleyen Elçi, TPIC'in bir devlet kuruluşu olduğuna dikkat çekerek, hükümetin bu konuyla ilgilenmesi gerektiğini ifade etti. Sorunu bölgeye gelen Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler'e de aktardığını söyleyen Elçi, "460 bin liradan aldıkları motorini 700 bin liraya satıyorlar. Kamyoncular perişan. 6 ayda 600 milyon kazanan bir kamyoncu ailesine nasıl bakacak?" dedi. Elçi, "Irak üzerinde bir ambargo var. Kapıda bir iyileşme olacağına şimdilik inanmıyorum. Kapının nasıl yönetildiği belirsiz. Bir ihracatçı Irak'a giderse yargılanıyor. Ben gittim, pasaportuma sabahtan akşam üzerine kadar el koydular. Türkiye'yi niye terk ediyorsun diye soruyorlar. Halbu ki, birçok insan ticaret yapmak istiyor" diyerek yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi.
ÖNCEKİ HABER

Muhalefet Yüce Divan diyor

SONRAKİ HABER

Kısacık’a müjde: ÇED süreci durduruldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa