06 Eylül 2001 01:00

Sendikacılar alanlara çağrıldı

Dedeman Oteli'nde toplanan patronlar ve işçi sendikaların yöneticileri, şubeler ve Bakırköy Sümerbank işçilerinin gösterileriyle protesto edildi.

Paylaş
Sendikacılar alanlara çağrıldıİşçi konfederasyonlarının ve sendika genel merkezlerinin TİSK'in çağrısıyla Dedeman Otel'de yaptığı toplantı, İstanbul'da işçilerin ve şube yöneticilerinin tepkisiyle karşılandı. Türk-İş'e ve DİSK'e bağlı bazı sendika şubeleri Petrol-İş İstanbul Şubesi'nde basın toplantısı düzenlerken, TEKSİF Bakırköy Şubesi üyesi Sümerbank ve Ersin Nakış işçileri Dedeman önünde protesto eylemi yaparak "mücadele" çağrısı yaptı.Dedeman'daki toplantıya ilk tepki sendika şubelerinden geldi. DİSK'e bağlı Gıda-İş İstanbul Şubesi, Türk-İş'e bağlı TÜMTİS İstanbul Şubesi, Deri-İş Tuzla Şubesi, Haber-İş İstanbul 1 No'lu Şube, Kristal-İş Topkapı Şubesi, Yol-İş İstanbul 1 No'lu Şube ve Basın-İş İstanbul Şubesi, düzenledikleri basın toplantısıyla, "Sendikal hareketin ihtiyacı patronlarla toplanmak değil, sınıfın ve emekçilerin çıkarları için mücadeledir" dediler.

Mücadeleci sendikacılık Direnişteki Aktif Dağıtım işçilerinin de katıldığı basın toplantısında konuşan Gıda-İş Şube Başkanı Yakup Umur, TİSK'in amacının patronların pervasız saldırılarını ve hak ihlallerini meşrulaştırmak olduğunu vurguladı. Son 8 ayda kriz bahanesiyle 2 milyon işçinin işten atıldığını, imzalanan sözleşmelerin yok sayıldığını, ücretsiz izin, fazla mesai gibi uygulamaların yaygınlaştığını ifade eden Umur, tek çıkış yolunun "mücadeleci, sınıfın çıkarlarını esas alan bir sendikacılık hattında birleşerek, emekçilerin Türkiyesi için mücadele etmek" olduğunu söyledi. IMF programının uygulayıcıları ve patronlarla dişe diş bir mücadeleye girişilmesi gerektiğini söyleyen Umur, "Biz sendika şubeleri olarak, bundan böyle de; temsil ettiğimiz işçilerin hakları için patronların icazetine ihtiyaç duymadan mücadele edeceğiz" diye konuştu. Basın toplantısı, TEKSİF Bakırköy Şubesi'nin Dedeman Oteli önünde düzenleyeceği eyleme çağrıyla sona erdi.

Polis fabrikayı kuşattı Bu sırada Dedeman Oteli önüne gitmek üzere yola çıkmaya hazırlanan Bakırköy Sümerbank işçileri polis tarafından engellenmeye çalışıldı. Polise rağmen fabrikadan çıkabilen işçiler otobüslerle otelin önüne geldiler. Ellerinde "Dolara, sterline, marka, IMF'ye, DB'ye ve onların yerli yalakalarına hayır","Biz faturayı işsiz kalarak ödedik, yeni yükler istemiyoruz", "Krizin faturasını ödemeyiz", "Sendikalar görev başına" yazılı dövizler taşıyan Sümerbank işçileri, "Sendikalar uyuma, görev başına", "Açlığa mahkûm olmayacağız" sloganlarıyla toplandılar. TEKSİF Şube Başkanı Çetin Yelken, toplantıya katılan sendikalara seslenerek, artık "idare" döneminin bittiğini, kayıpların sendikaları bitme noktasına getirdiğini, kendileri adına işverenlere verilen sözlerin arkasında olmayacaklarını belirtti. Refik Baydur'a da seslenen Yelken, "İşverenler samimilerse krizden önce bankalardan milyarlarca dolar döviz alanları deşifre ederek aldıkları dövizleri enflasyon oranı kadar artırırak bulacakları rakam üzerinden Merkez Bankası'na satsınlar" dedi.

İşçilerin talepleri Sendikasız, sigortasız işçi çalıştıran işyerlerine ticari ambargo uygulanmasını, uluslararası normlarda bir işgüvencesi yasası çıkarılmasını da talep ettiklerini belirten Yelken, şöyle devam etti: "Kriz bahanesiyle üç kişinin işini bir kişiye yaptıranlar ihtiyacı kadar istihdama zorlansın. Bu ülkenin çalışma ile ilgili yasaların dahi uygulanmadığı günlük 8 saat yerine 12 saat çalıştırıldığı ücretlerin, asgari ücretin bile altına düşürüldüğü bir ortamda ekstra bir şey istemiyoruz; yasalar uygulansın yeter. Özelleştirme derhal durdurularak çalışanların aylardır maaş alamadıkları kurumlar verimli hale getirilsin." Dolara karşı yürütülen kampanyayı canı gönülden desteklemekle yetindiklerini dile getiren Yelken, "Bizler tüketiciyiz, Sayın Baydur'un üyeleri bizlere dövize endeksli mal, gıda ve eşya satmazlarsa bizler de kampanyaya katılmış oluruz. Bankaların kredi tuzağına düşmüş, dövizle alışveriş kuyusuna batmış bizlerin doların üstüne çıkıp tepineceğimiz günleri iple çektiği bilinmelidir" diye konuştu.

Sınıf dayanışması Kıdem tazminatı hakkını asla tartıştırmayacaklarını ve kazanılmış haklara dokundurtmayacaklarını bildiren Yelken'in sözleri işçiler tarafından "Sendikalar uyuma, görev başına", "Ekmek yoksa barış da yok", "Vur vur inlesin, Bayram Meral dinlesin", "Kahrolsun IMF, bağımsız Türkiye" sloganlarıyla alkışlandı. Bu sırada TEKSİF Bakırköy Şubesi'nde örgütlendikleri için işten atılan ve günlerdir direnişte olan Ersin Nakış işçileri eyleme katıldılar. Üzerlerinde "Sendikalı olduk, işten kovulduk" yazılı önlükler olan Ersin Nakış işçileri, "Yaşasın sınıf dayanışması" sloganlarıyla karşılandılar. Polis kordonu altında bir süre daha devam eden protesto gösterisi yine sloganlarla sona erdi. Öte yandan sabah saatlerinde otelin önünde basın açıklaması yapmak isteyen Dayanışma Sendikası üyesi ve yöneticisi 6 kişi gözaltına alındı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Sermayenin eylem planı

SONRAKİ HABER

Öğrencilere, tuvalet kapılarına yazı yazdıran taciz iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa