04 Eylül 2001 21:00

Yüce Divan'a gönderin

Enerji Yapı Yol-Sen Genel Başkanı Cengiz Faydalı, Vurgun Operasyonu'nun daha sağlıklı yürütülmesi için Bakan Aydın'ın istifa etmesi gerektiğini dile getirdi.

Paylaş
Yüce Divan'a gönderinEnerji Yapı Yol-Sen Genel Başkanı Cengiz Faydalı, Vurgun Operasyonu ile ilgili sorumluların yargı önüne çıkarılmasını isteyerek, Bakan Koray Aydın'ın istifa etmesi gerektiğini, bununla da yetinilmeyip Meclis'in denetim mekanizmaları ile Yüce Divan'a gönderilmesi gerektiğini dile getirdi. Faydalı, dün yaptığı basın toplantısında, MHP'li bakanlıklarda salt partili olma özelliği gözetilerek partizanca kadrolaşmalar yapıldığını ifade ederek, hukuksuz bir biçimde işbaşına getirilenlerin hukuksuzluk yaptıklarını vurguladı. Faydalı, Bakan Aydın'ın "Yolsuzluğu yapanlar Marksistir" açıklamalarının çarpıtma olduğunu söyleyerek, bakanın sözünü ettiği kişilerin sağ partilerce işbaşına getirildiğini, işyerlerinde tam bir terör estirilerek şefliklere kadar inen kadrolaşmanın tamamlandığını kaydetti. Siyasilerin içinde olmadığı bir yolsuzluk örneği bulunmadığına işaret eden Faydalı, ihale rantının paylaşımının bizzat siyasi sorumlular tarafından yürütüldüğünü dile getirdi. Faydalı, "Bir bakanlığın faaliyetleri ile ilgili ciddi bir iddia varsa siyasal etik gereği bakan istifa ederek soruşturmanın sağlıklı yürütülmesine yol açmalıdır. Böyle bir tavır gösterilmemesi siyasete olan güvensizliği artırmıştır" diyerek, bakanın kendi faaliyet alanı ile ilgili sektörde ticaret yapmasının izah edilemeyeceğini söyledi. Bakan Aydın'ın konumundan yararlandığını vurgulayan Faydalı, hükümetin de yolsuzluklara kayıtsız kaldığını ifade etti.

'Ecevit göz yumuyor'Başbakan'ın tavrının da sırf hükümet krizi çıkmasın diye yolsuzluklara göz yummak olduğunu söyleyen Faydalı, Başbakan'ın yolsuzluğun yapılmasından değil, ortaya çıkmasından rahatsız olduğunu vurguladı. Bakan Aydın'ın bağlı olduğu partinin olayı siyasi komplo olarak değerlendirmesinin kabul görür bir anlayış olmadığını dile getiren Faydalı, "Eğer bakanın adı fezlekede geçerse tavır belirleriz" şeklindeki değerlendirmeyi yeterli bulmadıklarını ifade etti. Faydalı, Beyaz Enerji Operasyonu'nu hatırlatarak, fezlekede bakanın adının 54 kere geçmesine rağmen gensoruda nasıl bir tavır gösterildiğini herkesin bildiğini kaydetti. Faydalı, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Bayındırlı ve İskân, Tapu Kadastro'dan sorumlu devlet bakanlıklarının yapmış oldukları atamaların ve tüm ihalelerin gözden geçirilmesini isterken, yapılan usulsüzlük ve hukuksuzluklar için de sorumluların cezalandırılması gerektiğini vurguladı.
ÖNCEKİ HABER

Canım altı üstü bir kaçamak!

SONRAKİ HABER

Denizli EYT, 10 Şubat'ta Ankara buluşmasında olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa