Kolombiya'da art arda iki suikast

Kanlı "Ocak Katliamı"nı araştıran savcının vurulmasının ardından, bir gerilla liderinin kardeşi de öldürüldü.

Kolombiya'da art arda iki suikastİç savaş içindeki Kolombiya'da art arda iki önemli suikast meydana geldi. Önce siyasi katliamları araştıran bir savcı, ardından bir gerilla liderinin kardeşi öldürüldü.Kolombiya'nın ikinci büyük gerilla örgütü ELN'nin (Halk Kurtuluş Ordusu) liderinin erkek kardeşi, hafta sonunda "faili meçhul" bir saldırı sonucunda hayatını kaybetti. Bu ölümle birlikte, ELN lideri Nicolas Rodriguez'in ailesinden beş kişi öldürülmüş oldu.

Beşinci kurbanPolis açıklamasına göre, ELN lideri Nicolas Rodriguez'in kardeşi Liberdo Rodriguez, cumartesi gecesi, geleneksel bir halkoyunu olan "tejo" oynarken vurularak öldürüldü. Polis, katilin "yakalanamadığını" açıkladı. "Gabino" olarak da bilinen Nicolas Rodriguez'in üçü erkek biri kız olmak üzere diğer dört kardeşi de, faşist ölüm mangaları tarafından katledilmişti. Santander şehrine bağlı küçük bir kasabada meydana gelen son cinayet, ELN ile yürütülmekte olan barış görüşmelerinin kesilmesinden birkaç hafta sonra gerçekleşti.

Ölüm tehdidi Diğer yandan, Kolombiya'nın geçmiş yıllardaki en kanlı katliamı hakkındaki soruşturmayı yürüten savcı, yine "faili meçhul" bir cinayete kurban gitti.Polis açıklamasına göre, 50 yaşındaki Savcı Yolanda Paternina, çarşamba günü, ülkenin kuzeybatısındaki Sincelejo kentinde evine giderken vurularak öldürüldü. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW)'nden Robin Kirk, temmuz ayı içerisinde de, Paternina ile çalışan iki müfettişin kaçırılarak ölümle tehdit edildiğini hatırlattı.Paternina, söz konusu iki müfettiş ile birlikte, kontralar tarafından gerçekleştirilen katliamda devletin de parmağı olduğu suçlamalarını ciddiye alarak incelemeye başlamıştı. Geçtiğimiz ocak ayında meydana gelen katliamda, kontralar kuzeydeki Chengue köyüne baskın düzenlemiş ve 26 köylüyü vahşice öldürmüşlerdi. Bölge halkı, "Ocak Katliamı"ndan aylar önce kontralara karşı koruma istediği halde, yetkililer bu talebi reddetmişlerdi.HRW, Kolombiya Başsavcısı Luis Osorio'ya bir mektup göndererek, suikastin araştırılmasını ve soruşturmayı kaldığı yerden yürütecek olan yeni savcının korunmasını istedi.
www.evrensel.net