04 Eylül 2001 21:00

ABD ırkçı yüzünü gösterdi

ABD ve İsrail, zaten alt düzey temsilcilerle katıldıkları BM Irkçılıkla Mücadele Konferansı'ndan resmen çekildi. Karar, yoksul ülkelerin Filistin'e destek vermesi ve İsrail'i ırkçı politikalar yürütmekle suçlaması üzerine alındı.

Paylaş
ABD ırkçı yüzünü gösterdiGüney Afrika'nın Durban şehrinde süren ırkçılığa karşı konferansın İsrail karşıtı tutumunu protesto eden ABD, konferanstan çekildi. ABD yönetiminin kararının hemen ardından, İsrail de çekildiğini açıkladı. Böylece Amerikan emperyalizmi, işgal altındaki topraklarda her gün Filistinli kanı döken İsrail'e tam destek verdiğini ilan etmiş oldu.ABD ve İsrail'in, BM Irkçılıkla Mücadele Konferansı'ndan çekilmesi, konferansın İsrail'e karşı almak üzere olduğu tutumdan kaynaklandı. Pazar akşamı hazırlanan taslak deklarasyon metninde, "Filistinlilere ve işgal altındaki topraklardaki diğer halklara karşı yürütülen ırk ayrımcı politikalar" kınanmış ve Siyonizmin "ırk üstünlüğüne" dayanan bir ideoloji olduğu vurgulanmıştı. Durban'daki etkinliklere katılan yüzlerce kitle örgütünün kendi açıklamalarında da, İsrail'in ırkçı bir devlet olduğu vurgulanmıştı.

Fiilen katılmıyorlardıABD ve İsrail, böylelikle, alt düzeyde temsil edildikleri için zaten fiilen katılmadıkları konferanstan resmen çekilmiş oldular. Konferansı katılmayarak kınayan ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Washington'dan yaptığı açıklamada, kitle örgütlerinin deklarasyonunu "nefret metni" olarak niteledi. Powell, "BM konferansındaki temsilcilerimize, geri dönmeleri talimatını verdim" dedi. İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres ise, konferansı "hava civa" olarak nitelendirerek yoksul ülkelere hakaret etti.

Asıl mesele kölelikABD, bu tutumuyla, kölelik ve sömürgecilik dönemi nedeniyle yoksul ülkelerin tazminat taleplerinden de kurtulmuş oldu. Nitekim bazı gözlemciler, Washington'un, Filistin sorununu bu amaç için bir bahane olarak kullandığı kanısındalar. Önceki gece konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Güney Afrika hükümet temsilcisi, "Kanımız odur ki ABD, kölelik sorunuyla yüz yüze gelmek istemediğinden böyle yaptı" dedi. İnsan hakları grupları ve diğer kitle örgütleri de, ABD'yi kınadı. İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Reed Brody, "Bu, dünyanın her yerinde ırkçılık kurbanları için büyük bir hayal kırıklığıdır. ABD, bu konferansın tartıştığı konularla yüz yüze gelmemek için, siyasi bir sis perdesi kullanıyor" diye konuştu.

Erakat'ın sözleriFilistinli liderlerden Saib Erakat, ABD'yi, esnek olmamakla suçladı. Erekat, "ABD, İsrail'in işgal altındaki topraklardaki Filistinlilere karşı yaptıklarını değil, bu yapılanları anlatan metinleri engellemeye çalışıyor" dedi. ABD ve İsrail'in çekilmesinin ardından, Afrika ülkeleri, kölelik konusundaki tutumlarını sertleştirdi. Afrikalılar, Batılı emperyalistlerin halklarından "özür dilemesini" ve sömürgecilik dönemi nedeniyle yüklü tazminat ödenmesini talep etti.

Avrupa baskısıİki ırkçı devletin konferanstan çekilmesi, Avrupa Birliği içindeki çatlakları da derinleştirdi. İngiltere, İspanya, Portekiz ve Hollanda gibi sömürgecilerin, Afrika'dan özür bile dilemeye niyetli olmadığı kaydediliyor. Ancak gözlemciler, Belçika hükümetinin, Kongo ve Ruanda katliamları nedeniyle özür dileyebileceğini belirtiyorlar. Alman hükümeti ise, daha önce özür dilemişti.Öte yandan, Avrupa devletleri, ev sahibi Güney Afrika'nın, "konferansı kurtarmak" için İsrail konusunda daha ılımlı ifadeler kullanan bir metin hazırladığını öne sürdüler. Güney Afrika yönetiminin, Avrupa'nın baskısı altında olduğu belirtiliyor.
ÖNCEKİ HABER

Mayınlı dağlarda çalışacak

SONRAKİ HABER

Ürosan Kimya'da işçiler greve çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa