03 Eylül 2001 21:00

Garih soruşturmasında medyanın

   kadın avı

Paylaş
Garih soruşturmasında kadın avıJülide KalıçÜzeyir Garih'in öldürülmesine ilişkin "katil zanlısı" olduğu iddia edilen Yener Yermez'in kız arkadaşı olduğu söylenen ve medyada Pınar Konuşkan olarak tanıtılan kişinin de aralarında olduğu 4 kadın, Eyüp Savcılığı'na sevk edildi. Garih soruşturması kapsamında gözaltına alınan 4 kadından 2'si Eyüp Adliyesi önünden ayrılırken basının ablukası nedeniyle zor anlar yaşadı. Adliye Binası İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği'ndeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Suna Taşdelen, Necla Polat, Esmeray Nişancı ile 17 yaşındaki kardeşi E.N. sabah saatlerinde Eyüp Adliyesi'ne getirildi. Soruşturmayı yürüten Eyüp Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz'ın ise, 3 günlük "mazeret izni" kullanması üzerine 4 kadın Eyüp Cumhuriyet Savcısı Ali İhsan Demirel tarafından sorgulandı. 4 kadın sorgulanmalarının ardından serbest bırakılırken, bugüne kadar medyada "Pınar Konuşkan" olarak tanıtılan kişinin Suna Taşdelen olduğu anlaşıldı. Ancak gözaltında Pınar Konuşkan isminde bir kadının olduğu ve hakkında 3 günlük ek gözaltı süresi alındığı iddia edildi.

'Benim ilgim yok'Kamuoyuna "Pınar Konuşkan" olarak tanıtılan kadın, adliyeden çıkarken basın mensuplarının hücumu karşısında "Ben Pınar değilim. Suna'yım" diye bağırdı. Taşdelen basın mensuplarının etrafını sarması üzerine ağlamaya başladı."Benim olayla ilgim yok. Ne olur beni rahat bırakın" dedi. Taşdelen, basın mensupları tarafından da kaçırılmak istendi. Adliyeden polislerin nezaretinde dışarı çıkan Taşdelen, izdiham altında ilerlerken bayıldı ve yere düştü. Taşdelen yerde yatarken bile basın mensupları etrafını sararak sorular sormaya ve canlı programa çıkarmak için yarışlarını sürdürmeye devam etti. Önce polis otosuyla adliyenin önünden uzaklaştırılan Suna Taşdelen'in daha sonra bindiği ticari taksi de basın mensupları tarafından uzun süre kovalandı. En sonunda Taşdelen'in özel bir televizyon kanalının muhabirleri tarafından kaçırıldığı belirtildi. Öte yandan polislerin arka kapıdan çıktığını belirttikleri diğer 3 kadından biri de, yaklaşık 10 dakika sonra türban bağlayarak normal vatandaş gibi adliyeden çıkmak istedi, ancak durumu basın mensuplarının fark etmesi üzerine, kadınla gazeteciler arasında kovalamaca başladı. Burada basın mensupları, kendi yarattıkları izdiham sonucunda ezilme tehlikesi geçirdi. İzdihamdan korkan Esmeray Nişancı ve 17 yaşındaki kız kardeşi E.N ise savcılık kaleminin penceresinden yemekhanenin çatısına geçerek gazetecilere görünmeden adliyeden ayrılmayı başardı. Bu arada "katil zanlısı" olduğu iddia edilen firari er Yener Yermez için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün, Sivas Emniyet Müdürlüğü'nden de bilgi istediği belirtildi.

Kan incelemesi tamam Bu arada Pınar Konuşkan ile gözaltına alınan öteki kadınlardan alınan kan örneklerinin, Adli Tıp Kurumu'nca yapılan inceleme sonucunda olay yerindeki kan örneği ile uyuşmadığı belirlendi. Adli Tıp Kurumu tarafından incelenen, firari er Yener Yermez'in koğuşundaki dolabında bulunan pantolon üzerindeki kan lekesinin de Üzeyir Garih`e ait olduğunun teyit edildiği belirtildi. Polis şimdi kanın hangi kadına ait olduğu araştırıyor.

4 operasyonel tim Polis, Üzeyir Garih'in katil zanlısı olarak aranan Yener Yermez'in, parasız kaldığı için gasp ve hırsızlık yapacağından şüphelenerek, bu tür olayları incelemeye aldı. Yermez'in halen İstanbul'da saklandığı sanılıyor.
ÖNCEKİ HABER

Utanma kalmadı

SONRAKİ HABER

Hatay'da şiddetli yağış bentleri yıktı, bir mahalle su altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa