03 Eylül 2001 21:00

ABD elçisinin itirafı

Beyaz Rusya'da kritik genel seçimler yaklaşırken, ABD yönetimi, ülkenin başına "batıya yakın" bir ismi getirmek için propaganda faaliyetlerini sürdürüyor.

Paylaş
ABD elçisinin itirafıBeyaz Rusya'da kritik genel seçimler yaklaşırken, ABD yönetimi, ülkenin başına "batıya yakın" bir ismi getirmek için propaganda faaliyetlerini sürdürüyor. Bugüne dek, Rusya yanlısı Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko hakkında "işkenceci", "diktatör" ve "muhalefete karşı ölüm timleri kuran lider" gibi suçlamalar getiren ABD emperyalizmi, bu dezenformasyon faaliyetini ilk kez açıkça savundu. Beyaz Rusya'daki ABD Büyükelçiliği, 1980'lerde Nikaragua'daki halk iktidarına karşı izlenen politikayı örnek aldıklarını söyledi. Reagan döneminin ABD'si, Nikaragua halkına karşı kontra örgütlenmeler kullanarak Sandinist iktidarı devirmişti.

'Hedef ve yöntem aynı'Büyükelçi Michael Kozak, bir İngiliz gazetesine yazdığı mektupta, "Beyaz Rusya ve Nikaragua'daki ABD hedefleri ve bir dereceye kadar izlenen yöntem aynıdır" dedi. Böylece ABD, ilk kez, Lukaşenko'yu devirmek için bu ülkenin içişlerine karıştığını kabul etti. Washington tarafından fonlanan "tarafsız" medya organları, uzun süredir Lukaşenko'ya karşı bir karalama kampanyası yürütüyor. ABD yönetimi, birkaç ay öncesine kadar bu kampanyaya "doğrudan" destek vermiyordu. 9 Eylül seçimleri yaklaştıkça, Amerikan müdahalesi de giderek kabalaşıyor.

Kullanılan savcılarWashington, geçtiğimiz hafta içinde, "Avrupa'daki son komünist kale" olarak adlandırdığı Beyaz Rusya'da, devletin yönettiği ölüm mangalarının insanları katlettiği iddialarının "güvenilir" olduğunu bildirmişti. İki eski Beyaz Rus başsavcı ise, bu ölüm mangalarının "kurbanlarını özel bir tabancayla vurup gömdüklerini" öne sürdü. Başsavcılar, bu "itirafları" karşılığında ABD'ye iltica ettiler.

Kanlı geçmişABD'nin Minsk Büyükelçisi Kozak, Lukaşenko iktidarını istikrarsızlaştırmak için görevlendirilmiş bulunuyor. Kozak, daha önce Reagan ve Bush dönemlerinde Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak çalıştı. Bu dönemde Panama, Nikaragua ve El Salvador'daki kontra operasyonlarını yönetti. Ayrıca, Küba Büyükelçiliği'ni yürüttü. Minsk'teki Amerikan elçiliğinden bir yetkili, Kozak'ın çabaları sayesinde tam 300 "NGO"ya (hükümet dışı kuruluş) fon sağladıklarını, bunlar arasında medya kuruluşları da olduğunu kaydetti. Adı belirtilmeyen yetkili, partilere de mali yardımda bulunmak istediklerini, ama bunun yasalara aykırı olduğunu söyledi.
ÖNCEKİ HABER

Daha iyi silahlarla barış!

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa