01 Eylül 2001 01:00

Aktif'te dağıtım müdürlere kaldı

TÜMTİS'te örgütlendikleri için işten atılan Aktif Dağıtım işçilerinin direnişi sürüyor. Her gün yeni katılımlarla büyüyen direnişi kırmak isteyen patron, müdür ve şefleri dağıtıma çıkarmaya başladı.

Paylaş
Aktif'te dağıtım müdürlere kaldıSendika hakkı için 11 gündür direnen işçiler karşısında köşeye sıkışan Aktif Dağıtım patronları, müdür ve şefleri dağıtıma çıkarmaya başladı. İşçilerin tepkisinden çekinen müdür ve şefler, akşamın geç saatlerinde ve sabahın erken saatlerinde dağıtıma çıkarak direnişi kırmaya çalışıyorlar. Durumu espri konusu yapan işçiler ise, "Şimdi dağıtım sırası patronlarda" dediler. İşçiler, dün sabah da işyeri önünde toplanarak, direnişe yeni katılanlarla birlikte slogan ve alkışlar eşliğinde PERPA içinde yürüyüş gerçekleştirdiler. Yürüyüş sırasında, "Sendika hakkımız, söke söke alırız", "Direne direne kazanacağız", "İşçiler saflara" sloganları atan direnişçiler, içeride çalışan az sayıdaki işçiyi de yanlarına davet ettiler. TÜMTİS Genel Örgütlenme Sekreteri Şükrü Günsili, "Patronlar bir-iki günde içinde dağılmamızı bekliyordu. Oysa 10 günü geçti ve biz yine buradayız, burada olacağız" dedi. Direnişe katılan işçilerin sayısında her gün artış olduğunu ifade eden Günsili, "Patronlar şunu bilsin ki biz uzun soluklu mücadeleye hazırız. Ama bakalım patronlar ne kadar dayanacak!" dedi. İşçiler, Günsili'nin konuşmasından sonra oturma eylemine devam ettiler.

Ankara'da gözaltıAktif Dağıtım'da örgütlenme çalışması yürüten TÜMTİS Ankara Şube üyesi 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan Hasan Han, ünsal Karatepe, İlyas Demir, Ali Koçak ve Aşur Doğaner Atıfbey Karakolu'na götürüldü. Örgütlenme çalışması yürüten üyelerinin gözaltına alınmasına tepki gösteren TÜMTİS Ankara Şube Başkanı Nurettin Kılıçdoğan, işçilerin işverenin tehdidiyle gözaltına alındığını söyledi. Kılıçdoğan, örgütlenme çalışmalarının devam edeceğini dile getirerek, "Hiç kimse bu baskılara boyun eğerek örgütlenme çalışmalarımızı bırakacağımızı sanmasın" diye konuştu. Kılıçdoğan, gözaltıların bir an önce serbest bırakılmasını istedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Toplantıya değil eyleme

SONRAKİ HABER

Galatasaray yönetimi idari yönden ibra edilmedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa