01 Eylül 2001 01:00

Barış için el ele

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Ankara, Adana, İzmir, Elazığ ve Tunceli'de yapılan etkinliklerde, dünyanın birçok yerinde, savaşların ve acıların devam ettiği belirtildi.

Paylaş
Barış için el ele1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yapılan etkinliklerde, bir kez daha barış talebi dile getirildi. İHD Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Alataş, savaştan kâr sağlayan güçlerin kitlesel imha silahları ile dünyanın ve insanlığın geleceğini tehdit ettiğini ifade etti. Dünya Barış günü dolayısıyla Adana Uğur Mumcu Meydanı'nda Emek Platformu ve Barış Platformu tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Sendika, siyasi parti, dernek ve meslek odalarının içinde yer aldığı platformun açıklamasına, yaklaşık 300 kişi katıldı. Eylemde açıklamayı DİSK Bölge Temsilcisi Yusuf Yürekli yaptı. Yürekli, 2000'li yıllarda hâlâ, halkların savaşlarda açlığa, yoksulluğa, acılara boğulurken, savaş tacirlerinin kazanmaya devam ettiğini vurguladı. Kapitalist sermayinin tek hedefinin kâr olduğunu, çatışmaların hegemonya kavgasından kaynaklandığını belirten Yürekli, bilimin de bu amaçla kullanıldığına dikkat çekti. "İnsanların köylerinin yakıldığı, köye dönüşlerinin engellendiği, kimliklerinin tanınmak istenmediği, anadilde eğitim haklarının bile çok görüldüğü gerçeğine de gözlerimizi kapatamayız" dedi. Yürekli, çatışma ortamının bitmesinin Kürt sorununda çözüme gidilmesinde fırsat sağladığını belirtti.Emperyalizmin bölgesel çatışmaları kışkırtma politikalarına karşı dünya barışını, Filistin'de İsrail katliamına karşı bölgesel barışı savunma ve ülkedeki barış ortamının kalıcı hale getirilmesinin bir bütün olduğunu ifade eden Yürekli, barışa ve eşitlikçi, özgürlükçü ve insan onuruna yaraşır bir dünya özlemine şans tanınmasını istedi.İHD Adana Şube Başkanı Şehmuz Kaya ise konuşmasında, emperyalizmin dünyanın birçok bölgesini kana boğarken savaş tehdidi altında bulundurmadığı bir tek coğrafyanın olmadığına dikkat çekti. Halkların ortak duruşu ile savaş çığırtkanlığı yapanların oyununun bozulabileceğini söyleyen Kaya, Türkiye'nin ABD'nin jandarması olarak komşu halklara karşı kullanılmasının önünde durulmasının gerektiğini vurguladı. Kaya, OHAL ve koruculuğun kaldırılmasını, savaştan zarar gören insanların zararlarının tanzim edilmesini, köylere koşulsuz dönüşün sağlanmasını, ayrımsız bir genel affın çıkarılmasını, faili meçhullerin aydınlatılmasını ve sorumluların yargılanmasını istedi. Parti ve dernek flamalarının açıldığı eylemde, "İş, ekmek yoksa barış da yok", "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganları atıldı. Barış Paltformu üyeleri, açıklamaların ardından, F tipi cezaevlerine karşı her cuma günü yaptıkları oturma eylemlerini yinelediler.

Güvenpark'ta açıklamaKESK, TMMOB, TEB, TTB, TDB, DİSK, "Barış için el ele" çağrısıyla, dün Kızılay Güvenpark'ta basın açıklaması yaptı. "Savaşa hayır, barış hemen şimdi", "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganlarıyla, öğle saatlerinde Güvenpark'ta toplanan 100'ü aşkın kişi barış, demokrasi ve bağımsızlık mücadelesinin emek mücadelesinin ayrılmaz parçası olduğunu vurguladılar.Hazırlanan ortak metni okuyan DİSK Genel Başkan Yardımcısı Enver Öktem, 2000'li yıllarda dünyanın birçok yerinde savaşların devam ettiğini söyleyerek, savaşların halkları açlığa, yoksulluğa acılara boğarken, savaş tacirlerinin kazanmaya devam ettiğini kaydetti.Öktem, sermayenin tek hedefi kâr için ekonomik ve siyasi senaryolar yazdığını, çatışmalar çıkardığını dile getirerek, gerilim, çatışma ve savaşın yarattığı rantın karanlık güçlerin iştahını kabarttığını ifade etti.Öktem, Türkiye'nin ihtiyacının Anayasası, yasaları, uygulamalarıyla demokratik, özgürlükçü, çoğulcu bir düzenlemeye gidilmesi olduğunu vurgulayarak, bu sayede Kürt sorununun da çözüme ulaşabileceğini söyledi. Öktem, barış, demokrasi ve bağımsızlık mücadelesinin emek mücadelesinin ayrılmaz parçası olduğuna dikkat çekti.Örgüt üyeleri, açıklamanın ardından Kızılay'da "Barış İçin El Ele" başlıklı bildirileri dağıttılar.

'Barış ateşi sönmesin'İHD ile EMEP, HADEP, ÖDP temsilcileri, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla, dün Ankara'da Yüksel Caddesi'nde "barış ateşi" yakarak, oturma eylemi yaptılar.Katılımcılar, "Bu kadınların barışa ihtiyacı var", "Bu çocukların barışa ihtiyacı var", "Bu toprakların eşitlik, özgürlük, demokrasi, insan hakları için barışa ihtiyacı var" yazılı dövizlerle, toplanarak, İnsan Hakları Anıtı önüne barış ateşinin sembolü olarak bir metrelik mum yaktılar. Eylemde konuşan İHD Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Alataş, insanlığın Birinci Dünya Savaşı'ndan beri barış istediğini belirterek, dünyanın değişik bölgelerinde anlamsız savaşların sürdüğünü kaydetti. Alataş, "Biz yine yüksek sesle barışı istiyor, barış talebini dile getiriyoruz. Bu toprakların barışa ihtiyacı var" diye konuştu. Katılımcılar, daha sonra barış ateşinin etrafında, şiirlerler okuyarak, taleplerini dile getirdiler.

Yasak kınandıİHD Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Alataş, dün yaptığı basın toplantısında, kitlesel imha silahları ve kara mayınlarıyla kaplı bir dünyada yaşanıldığına vurgu yaparak, insan ırkını ve bütün canlıları yok etmeye yetecek kadar silah üretildiğine dikkat çekti. Alataş, Türkiye bütçesinin yüzde ondan daha azının sağlık, eğitim ve adalet gibi kamu hizmetlerine ayrıldığına işaret ederek, bütçenin yüzde ellisinden fazlasının ise savunma harcamalarına ayrıldığını vurguladı. Ülkenin geleceğinin militarizm ipoteğine terk edildiğini ifade eden Alataş, "Türkiye'de iç barışın olduğu söylenemez. Kürt sorunu etrafında geliştirilen çatışma ortamı, otuz binden fazla insanın yaşamını yitirmesine, dört binden fazla yerleşim yerinin ve ormanlık alanların tahrip edilmesine, yaklaşık üç milyon insanın kendi ülkesinde mülteci konumuna düşmesine yol açmıştır" diye konuştu. Barış konulu İHD afişlerinin ve broşürlerinin yasaklandığına dikkat çeken Alataş, HADEP'in Ankara'da yapmak istediği barış mitingine izin verilmemesini de kınadı.

'Eşitlik sağlansın'İHD İzmir Şubesi'nin eski Sümerbank önünde yaptığı basın açıklamasında, bölgede 23 yıldır süren OHAL'in kaldırılması gerektiği belirtilerek, bölgeler arasında yasal ve fiili eşitlik sağlanması gerektiği vurgulandı. İHD İzmir Şube Başkanı Günseli Kaya, "Barış, ulusal etnik, dinsel ve mezhep akımından farklı toplulukların, devletlerin bir arada ve kardeşçe yaşamasıdır. Barış, bu anlayıştan hareketle halkların, ulusların ve toplulukların hak eşitliğini, kardeşliğini ve bu temelde gönüllülüklerini kabulden geçer. Barış içinde bir arada yaşamanın temeli budur" dedi. İHD Elazığ Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Şube Başkanı Cafer Demir ise, "Barış istemlerinin karşılanması amacıyla, OHAL kaldırılmalı, koruculuk ve özel tim dağıtılmalıdır, Anayasa bütün olarak değiştirilmelidir. IMF ve DB gibi emperyalist kuruluşların ekonomi reçeteleri iptal edilmelidir" dedi.

'Emekçiler getirecek'Öte yandan, EMEP Tunceli İl Örgütü dağıttığı bildiriyle insanları barış konusunda duyarlı olmaya çağırdı. Başta ABD emperyalizmi olmak üzere bununla birlikte AB emperyalistlerinin Balkanlar'da ve Ortadoğu'da ve Kafkasya'da gerginlikler ve çatışmalar çıkarttıklarının belirtildiği bildiride, bölge ülkelerinin kışkırtıldığına dikkat çekildi. Ülkemizde de en temel sorunların başında gelen Kürt sorununun çözümsüz kalmasında da emperyalistlerin doğrudan rol oynadığının belirtildiği bildiride, emperyalistlerle olan her tür ilişki tasfiye edilmeden demokratik bir ülke olmanın ve Kürt sorununa halkçı tarzda bir çözüm getirmenin mümkün olmadığı açıklandı. EMEP Eskişehir ve Kayseri İl Örgütleri de birer yazılı açıklama yaparak, barışın emekçilerin mücadelesi ile geleceğini vurguladılar.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Ekonomi küçülüyor

SONRAKİ HABER

Antalyalı elma üreticisi zor durumda: Elma ihracatı durma noktasında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa