Temel hedefleri Çin

ABD'li yöneticiler, önümüzdeki dönem politikasında temel hedeflerinin Çin olduğu tezini güçlendiren açıklamalarına devam ediyor.

Temel hedefleri ÇinABD'li yöneticiler, önümüzdeki dönem politikasında temel hedeflerinin Çin olduğu tezini güçlendiren açıklamalarına devam ediyor. Son olarak, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, "Çin bu yüzyılda süpergüç olacak ve ABD için bir tehdit haline gelebilecek" dedi.Washington Times gazetesinin sorularını yanıtlayan Wolfowitz, Çin politikasının yönelimleri ve "orada gördükleri gelişmeler" hakkında kaygılı olduklarını vurguladı. Bakan yardımcısı, "Çin'in mutlaka bir tehdit olacağını düşünmüyorum, ama rahat davranmamız halinde karşı etkiyi beslemiş olacağız" diye konuştu. Pentagon, bir süre önce de ABD'nin askeri açıdan güçlenmesinin barış için "faydalı" olduğunu savunmuştu.

Yumuşak karın TayvanABD, Çin'e yönelik tehditkâr politikalarını ağırlıklı olarak Tayvan sorunu üzerine inşa ediyor. Wolfowitz de, ABD'in Tayvan'ın güç kullanılarak ele geçirilmesine karşı koyma kararının Çin tarafından küçümsenmesinden endişe ettiklerini söyledi. ABD'nin en tecrübeli Asya diplomatı olarak tanımlanan Paul Wolfowitz, "Tayvan ile İlişkiler Yasası'nda yer alan taahhütlerimizi zorlanmadan yerine getiririz" diyerek, Çin'in, Tayvan'a karşı güç kullanmayı düşünmesi halinde büyük bir hata yapacağını söyledi.

Füzeler Çin'e doğruABD'nin Çin'e yönelik sertleşen tutumu, diplomatik demeçlerle sınırlı değil. Nükleer gücünü yenilemeye hazırlanan Pentagon'un Rusya'yı hedef alan bazı silahlarını Çin'e çevirmesi bekleniyor. Savunma yetkilileri, 1500 ila 2500 savaş başlığının bundan böyle Çin'i hedef alacağını açıkladı. Yeni strateji, Ulusal Halk Politikası Enstitüsü Başkanı Başkanı Keith B. Payne'nin başkanlık yaptığı ve enstitünün eski "caydırıcılık uzmanı" Kurt Guthe'un katıldığı Caydırıcılık Konseptleri Danışma Paneli'nde dile getirildi. Panel, Savunma Bakanı Rumsfeld'in ABD'nin nükleer silahlarının durumunu gözden geçirme projesi kapsamında yapıldı.
www.evrensel.net